rotasenin.com

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi’nin bulunduğu bina 1870’li yıllarda bir tüccar tarafından yaptırılmış. Sahibi İzmir’den ayrıldığında ev hazineye kalmış ve bir süre karargah olarak kullanılmış. Ardından otel olarak kullanılan bina, Atatürk’ü çok defa misafir etmiş. İzmir’e geldiğinde kaldığı bu otel daha sonraları Atatürk’e hediye edilmiş.

İki katlı olan Atatürk Evi’nde önceleri yörenin kültürünü yansıtan etnografik eserler de bulunuyordu. Ancak İzmir Etnografya Müzesi’nin açılmasıyla burada bulunan etnografik eserler yeni müzeye taşındı.

1967 yılında Atatürk Müzesi olarak düzenlenmek üzere Kültür Bakanlığı’na devredildi ve bu bina Atatürk ile ilgili eşyaların sergilendiği bir müze haline getirildi. Müze ilk ziyaretini 1978 yılında kabul etti.

Izmir Ataturk Evi Muzesi Girisi
Izmir Ataturk Evi Muzesi Ataturk Esyalari

İzmir Atatürk Evi ve Müzesi, gördüğüm en yüksek tavanlı Atatürk Evi. Binaya giriş yaptığınızda büyük ve ferah bir salon karşılıyor bizi. Salona bağlanan odalar bulunuyor. Ortadaki toplantı salonunda Mustafa Kemal ve arkadaşları önemli bir karar alırken canlandırılmış.

Ortada Mareşal Gazi Mustafa Kemal, sola doğru Korgeneral İsmet İnönü ve Mareşal Mevzi Çakmak, sağa doğru Orgeneral Kazım Karabekir ve Korgeneral Fahrettin Altay bulunuyor.

Izmir Ataturk Evi Muzesi Toplanti Salonu

Üst kata çıkarken merdivenlerin arasında gördüğünüz kayık ise Atatürk’ün İzmir seyahatlerinde kullandığı kayık. Müzenin üst katında ise Atatürk’ün eşyaları ve o dönemde Atatürk tarafından kullanılmış odalar bulunuyor.

Atatürk’ün banyosu, yatak odası, çalışma odası ve yemek odası ile birlikte yaver odasını ve İran Şahı Rıza Pehlevi’nin kaldığı odayı görebilirsiniz.

Izmir Ataturk Evi Muzesi Yatak Odasi
Izmir Ataturk Evi Muzesi Riza Pehlevi Odasi

Atatürk Evi ve Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretsiz ve Pazartesi hariç haftanın her günü 08:30 – 17:30 saatleri arasında, yaz sezonunda ise 19:00’a kadar ziyarete açık.

Izmir Ataturk Evi Muzesi Kiyafetleri
Izmir Ataturk Evi Muzesi Banyosu

Atatürk Evi ve Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Alsancak’ın meydanlarından biri olan Gündoğdu Meydanı’nda, Kordon Boyu’nun hemen yan tarafında yer alıyor. İzmir Saat Kulesi’nden 25 dakikalık (2,2km) bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. 2 dakikalık mesafede, Konak’ın butik müzelerinden biri olan İzmir Mask Müzesi bulunuyor.