rotasenin.com

Karakuş Tümülüsü: Nemrut’u Zirveden Gören Yer

Adıyaman Karakuş Tümülüsü, Nemrut Dağı’ndaki anıtın sahibi Kommagene Kralı I. Antiochus’un oğlu II. Mithridates tarafından annesi Isas adına yaptırılan bir tümülüstür. Nemrut Dağı’nı karşısına almış, ferah manzaraya sahiptir bu tümülüs.

Kadınlar Anıt Mezarı da denilen ve İ.Ö. 1. yy’da yapılan bu anıt mezarında, Isas ile birlikte kız kardeşinin de gömülü olduğu düşünülüyor.

Kommagene döneminde yapılan bu anıt mezar gibi mezarların üzeri tıpkı Nemrut Dağı’ndaki gibi çakıl taşıyla örtülüyorsa bunlara tümülüs deniyor.

Karakuş Tümülüsü'nden Nemrut Dağı Manzarası
Karakuş Tümülüsü'nden Nemrut Dağı Manzarası
Karakus Tumulusu Manzarasi

İhtişamıyla göz dolduran tümülüsün güneyinde bulunan 9 metrelik sütunun üzerindeki kartal heykelinden dolayı Karakuş olarak adlandırılıyor. Diğer sütunların üzerlerinde aslan, boğa ve kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması bulunuyor.

Karakus Tumulusu Sutunu
Karakus Tumulusu Gezi Yazisi

Nemrut Dağı seyahatine çıktığınızda yol üzerinde olduğu için buraya da uğranır. Hem aynı milli park içerisinde, hem de Kommagene’nin bir parçası.

Belki 4 sütun ilginizi çekmeyebilir, ancak tarihe meraklıysanız tümülüs ile bütünleştirdiğinizde her biri ayrı bir anlam ifade eder. Tarihin günümüze ulaşmış aynalarıdır bunlar.

Araçlar, tümülüsün güney cephesinde bulunan Karakuş sütununun bulunduğu noktaya kadar çıkabilmekte. Karakuş Tümülüsü‘nü ve çevresini yorulmadan gezebilir, enerjinizi Nemrut Dağı’na saklayabilirsiniz. Neden enerjinizi saklayın diyorum. Nemrut Dağı’na gidince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.