rotasenin.com

Koza Han: İpek Yolu’nun Anadolu’daki Son Durağı

Bursa, Osmanlı tarihi için çok önemli yapıların olduğu bir şehir ve Koza Han da bu tarihi yapılardan biri. Doğu ve Batı arasındaki geçiş yollarına yakın olduğundan dolayı ticaretin kesişim noktası haline gelmiş bir yer.

İpekçiler Çarşısı da denilen Koza Han, ipek ticaretinin yapıldığı en ünlü yer ve eskisi gibi olmasa da hala ipek ürünler satışına devam ediyor.

Mimarı Abdül Ula Bin Pulat Şah olan Kozahan’ın inşası II. Bayezid‘in padişahlığı dönemine denk geliyor. Yeni Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Evvel, Han-ı Cedid-i Amire, Yeni Kervansaray, Beylik Han, Beylik Kervansaray, Simkeş Han gibi farklı farklı birçok isimle anılmış burası.

Eskiden yoğunlukta olan ipek böceği kozasının satılmasından dolayı ismi Koza Han olmuş artık. Kozahan’daki koza üretimi ticaretinin yapılması Bursa’nın tekstil alanında gelişmesinde de rol oynamış.

Anadolu’nun İpek Yolu üzerindeki son durağının Bursa olması da önemini anlamamız için yeterli. Bursa’nın ipekleri dünyaca meşhur bir hal almış, öyle ki ününü duyan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 2008 yılında Koza Han’ı ziyaret etmiş.

Bursa'da gezilecek yerlerin başında yer alması gereken tarihi Koza Han İplikçi Çarşısı
Bursa'da gezilecek yerlerin başında yer alması gereken tarihi Koza Han İplikçi Çarşısı

Bursa’nın ünlü kervansaraylarından Kozahan 95 odalı, avlusunda bi şadırvan ve şadırvanın üzerine inşa edilmiş bir mescitten oluşuyor. Kozahan’ın üst katındaki odalar, çoğunlukla ipek ürünler ve kılık kıyafet satan dükkanlara, mağazalara dönüşmüş.

Bursa Kozahan Alisveris
Bursa Kozahan Ipek Esya Alisveris

Aralarında hediyelik eşya ve aksesuar satan dükkanlar da var. Kozahan’ın alt katındaki odalar ise günümüzde kafeteryalara dönüşmüş vaziyette. Kafeteryaların, avlunun ortasına kadar açılan masaların ve güneşten korunmak için açılan şemsiyelerin, Kozahan’ı havasından uzaklaştırdığı bir gerçek.

Bursa Koza Han Cay Bahcesi
Bursa Koza Han Gorulecek Yerler

Gezmenin yanı sıra çay kahve içmek için uğrayabileceğiniz bir yer olduğundan Bursa gezinizi burada mola verecekmiş gibi ayarlayabilirsiniz. Yoğun zamanlarda giderseniz onlarca masa olmasına karşın bir tek boş masa bile bulamayabilirsiniz. Birilerinin kalkmasını beklemeniz gerekebilir.

Koza Han'ın avlusundaki mescit
Koza Han'ın avlusundaki mescit
Koza Han Hacı Şefik Dondurmalı İrmik Tatlısı
Koza Han Hacı Şefik Dondurmalı İrmik Tatlısı

Hacı Şefik’ten da bir dondurmalı sıcak irmik helvası yemenizi öneriyorum. Yalnız ortadaki işletmelerde çay içtiğiniz yerde Hacı Şefik’ten dondurma yiyemiyorsunuz, çünkü anlaşmazlığa düşmüşler. Çay içecekseniz Hacı Şefik’in masalarına oturup içebilirsiniz.

Koza Han nerede ve nasıl gidilir?

Atatürk Caddesi’ne yakınlığı nedeniyle ulaşımı kolay bir noktada Koza Han’ın. Hat sanatı eserleriyle ünlü Bursa Ulu Camii ile Gazi Orhan Bey Camii‘nin arasında kalıyor. Koza Han’ın bulunduğu bölge hanlar bölgesi olarak anılıyor.

Çünkü çevresinde Fidan Han, Pirinç Han, Eski Yeni Han gibi hanlar ve alışverişin kalbi çarşılar bulunuyor. Ama han gezecekseniz Koza Han’a öncelik verin. Koz Han sürekli açık bir yer değil, sabah 8 gibi açılıyor, akşam 20:00 – 21:00 gibi kapanıyor.