rotasenin.com

Kyzikos Antik Kenti

Erdek’i sadece bir tatil beldesi olarak görmeyin. Burada bir tarih de yatıyor. Kyzikos Antik Kenti‘ne ait Hadrian Tapınağı kalıntıları Erdek‘te gezilecek tarihi yerlerden biri. Toprak altından, gün ışığına çıkarılan bu mermerler, dönemin tapınağından günümüze ulaşan parçaları.

Kent adını, kentin kurucusu olan Kral Kyzikos’dan almış. Ege Denizi ile Karadeniz arasında geçiş noktası olması nedeniyle hem kontrolü elinde tutan, hem de ticari anlamda üstün olan, antik dönemde adından çok söz ettiren bir kentmiş Kyzikos.

Deprem kuşağı üzerinde olmasından dolayı taş yapılar zamana dayanamayan yerle bir olmuş bugüne kadar.

Harabe halindeki kalıntıları gezerken kenarda tapınağın basamaklarını, ortada ise sütun başlıklarını ve frizlerden oluşan sütunların parçalarını görüyoruz. Sütun kalıntılarının arasında göze çarpan kalıntılardan biri gördüklerimizin arasında en büyüklerinden. Yaklaşık 2 metreye 2,50 metre boyutunda bir sütun başlığı.

Erdek Kyzikos Antik Kenti Sutunlari
Erdek Kyzikos Antik Kenti Sus Kabartmalari

Kyzikos Hadrian’ı bir antik kent olarak düşünüp, kazı bölgesinde tiyatro, agora, gymnasium gibi antik dönem yapıları aramayın. Burada şu an sadece tapınak kalıntıları var. Yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserlerin bir kısmı Bandırma Müzesi’nde sergileniyor.

Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki basamakların iki yanında da mermer parçaları var, gerisi bağ bahçe, en azından bu bölgede. Peki antik kentin diğer yapıları nerede?

Erdek Kyzikos Antik Kenti Tapinak Kalintilari
Erdek Kyzikos Antik Kenti Tarihi Eserler

Erdek’in bulunduğu Kapıdağ Yarımadası antik dönemde Marmara Bölgesi’ne bağlı olmayan bir adaydı. Erdek Körfezi ile Bandırma Körfezi birleşikti. Kyzikos Antik Kenti, adanın güneyine inşa edilmiş bir kent.

Deniz kenarına inşa edilen bu antik kentin önünün gün geçtikçe toprakla dolması ve ana karaya bağlanması sonucu bugün çok içerideymiş gibi görünüyor. Bu nedenle Kyzikos, tek başına bir tapınağın olduğu bir yer değil, tiyatrosu da var, agorası da, gynasiumu da.

Kyzikos, üç limana sahip ender kentlerden biri olduğundan farklı bir yeri bulunuyor antik dönemde. Hem, Arktonnessos (Ayı Dağı) adı verilen Kapıdağ Yarımadası’nı, hem de ana karayı kontrol edebilen bir noktada yer alıyor bu limanlar da.

Erdek Kyzikos Antik Kenti Haritasi

Kyzikos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Kyzikos Antik Kenti, Erdek Kapıdağ Yarımadası’nda Düzler Köyü içinde yer alıyor. Ana yoldan görünmüyor, çünkü ayakta kalabilmiş yapısı yok.

Yapılar evlerin arkasında, parçalar halinde. Kyzikos Antik Kenti ve Hadrian Tapınağı yazılı kahverengi tabeladan girdiğinizde, yaklaşık 80 metre sonra yolu ikiye ayrılan bir yere varırsınız.

Yolun sol tarafına araç girişi yapılmasın diye bariyer konmuş, sağ taraf ise başka bir evin bahçesine çıkıyor. Bu da araçla gidebileceğiniz bir yer olmadığı anlamına geliyor. Araçtan inin ve bu küçük alanı yürüyerek gezin.