rotasenin.com

Limyra Antik Kenti

MÖ 5. yüzyılda kurulan Limyra Antik Kenti, Pericies döneminde Likya uygarlığının başkentliğini yapmış. Eski adı Zemuri olarak geçen Limyra’da yapılan kazılar sonucu elde edilen eserler Antalya Müzesi‘nde sergileniyor.

Avusturyalı kazı ekibinin yürüttüğü kazı çalışmaları, siyasi gerilim neticesinde durdurulmuş. Şu anda kazı yapılmaya Limyra Antik Kenti‘nin sütunlu caddesinin olduğu bölge sular altında kalmış. Köylerdeki gençlerin sıcaklarda soğuk kaynak suyunun aktığı dereye girip serinlediği bir yer halini almış. Köy sakinleri de piknik yapmak için antik kenti tercih ediyor.

Finike Limyra Antik Kenti Kalintilari
Finike Limyra Antik Kenti Tarihi Kalintilar

Sur duvarları içinde İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar‘ın Kudüs’ten Roma’ya doğru ilerlerken Limyra’da hayatını kaybettikten sonra, MS 4. yüzyılda inşa edilen anıt mezarını da görmek mümkün. Külleri Roma’ya götürülen Gaius Caesar’ın burada sadece anıtsal bir mezarı bulunuyor.

Finike Limyra Antik Kenti Dere Suyu
Finike Limyra Antik Kenti Tarihi Kent

Antik kenti ikiye bölen yolun karşı tarafında 3700 kişilik tiyatrosu günümüze kadar gelebilmiş, ancak sahnesi günümüze ulaşamamış. Limyra tiyatrosunun arkasında kalan tepenin yamaçlarında yamaç evler ve kaya mezarları görebilirsiniz. Antik kentin tiyatrosunun 2km doğusunda da Limyra Antik Kenti kaya mezarlarını görmeniz mümkün.

Finike Limyra Antik Kenti Sur Duvarlari
Finike Limyra Antik Kenti Tiyatrosu

Limyra Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Limyra Antik Kenti’nde herhangi bir koruma ve tesis olmadığından giriş ücretsiz ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Limyra nerede ve nasıl gidilir?

Finike Limyra arası 7km. Finike merkezden Antalya’nın başka bir ilçesi olan Elmalı’ya doğru giderken 6. kilometredeki Yuvalılar Köyü’nden sağ tarafa, Saklısu tarafına dönmeniz gerekiyor. Yol antik kentin içinden geçiyor, dönüşten 1km ileride sağ tarafta antik kenti, sol tarafta antik kentin tiyatrosunu görürsünüz.