rotasenin.com

Mersin Arkeoloji Müzesi

admin
|

Eski Halkevi binasının doğusunda kalan küçük bir bölümünde yer alan Mersin Arkeoloji Müzesi, 1978 yılında kurulmuş ve bulunduğu binanın Kültür Merkezi‘ne dönüşmesinden sonra, 1991 yılında arkeoloji severlerin ziyaretine açılmış.

Tarihi yönden çok geniş olan ve medeniyetlerin birleşim noktasında olduğu için birçok arkeolojik eser barındıran Mersin, yeterli düzeyde bir müzeye sahip değil.

Günümüzdeki müzede de, arkeolojik eserler müzenin bahçesine taşmış gibi, inşaat yapan bir ustanın malzemelerini öylesine koymuş gibi bir halde. Müze, küçüklüğünden dolayı çok az sayıda eser sergiliyor.

Bu da eserlerin çoğunun depolarda çürümeye yüz tuttuğunun göstergesi. Biraz sahipsiz, biraz göz ardı ediliyormuş gibi hissettiriyor müze. Müzenin yalnızlığını bizim ziyaretimiz bozuyor ve gezmeye başlıyoruz.

Mersin Arkeoloji Muzesi Tarihi Eserler
Mersin Arkeoloji Muzesi Tarihi Kalintilar

Mersin Arkeoloji Müzesi‘ne Müzekart ile ücretsiz girilebiliyor. Girişteki bölüm Roma dönemine ait heykeller, heykel başları, birbirinden farklı lahitler ile Nagidos Antik Kenti‘ne ait yazıtlar sergilenmekte. Testicikler, koku kapları, kandiller, kemik kullanılarak yapılmış aletler bu galeride sergilenen eserler arasında.

Mersin Arkeoloji Muzesi Salonlari
Mersin Arkeoloji Muzesi Lahitleri

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden olan Yumuktepe ve Gözlükule kazılarında bulunan arkeolojik eserler, içki kapları, testiler, çeşitli kaplar, pişmiş toprak çanak çömlek, cam ve bronz eserler, müzede görebileceğiniz diğer eserler arasında. Müzenin bahçesinde de çeşitli dönemlere taş eserler, sütun başlıkları, büyük küpler görmek mümkün.

Mersin Arkeoloji Muzesi Arkeolojik Eserler
Mersin Arkeoloji Muzesi Amforalar

Müzede milyonlarca yıllık taşlar da sergilenen eserler arasında. Mersin’den çıkarılan fosilleşmiş nesneler de yer alyıor. 395 milyon yıla uzanan mercanlar, deniz kabukları, deniz kestanesi fosilleri ve yılan balığı fosili ile çeşitli kayaçları görebilirsiniz.

Mersin Arkeoloji Muzesi Kayaclar
Mersin Arkeoloji Muzesi Fosiller

Mersin Arkeoloji Müzesi‘nin, 2016 yılının sonuna doğru, nihayet yeni bir binaya taşınacağı söyleniyor. Varolan binanın gelişmeye kapalı olması ve eserlerin düzgün bir şekilde sergilenememesinden doğan ihtiyaç yeni bir müze yapımını doğurmuş.

Söylentiye göre yeni müze, Hz. Muğdat Camii‘nin yanındaki boş arsaya yapılacakmış. Umarım, yeni bina çağdaş müzecilik anlayışına uygun olur ve eserler hakettiği değeri görür.