rotasenin.com

Myra Antik Kenti: Demre

Myra Antik Kenti, Antalya il merkezinin batısında bulunan antik bir Likya kenti. Demre ilçesinde yer alan Myra, Likya’nın en önemli şehirlerinden biri. Daha önceki adı Kale olan ve 2005 yılında Demre olarak anılmaya başlayan kent, nekropol alanlarıyla turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Sikkelere bakarak Myra Antik Kenti‘nin MÖ 5. yüzyıla kadar uzandığını belirtiyor arkeologlar. Lykia dilinde Myrrh olarak geçen Myra, dağların denize bakan yamacına kurulmuş.

Adlarının yanında unvanları ile de anılan Likya şehirlerinden Myra, En Parlak unvanı ile anılırmış. Myra gibi önemli bir kentten günümüze kalan eser sayısı oldukça az.

Kentin, o dönemlerde deniz kenarında olmasından dolayı halk, korsanların baskılarına maruz kalmış. Halk, bu saldırıları Likya’nın önemli limanlarından biri olan Andriake üzerinden durdurmaya çalışmış.

Üç tarafı dağlarla çevrili bulunan Demre ilçesi, Demre Çayı’nın getirdiği alüvyonlar nedeniyle geniş bir ova, bir kara parçası halini almış. Myra kentinde bulunan birçok eserin, bu alüvyonların altında kaldığı düşünülüyor.

Günümüze ulaşan eserlerden biri 35 oturma sırasına sahip tiyatrosu. Myra tiyatrosu, 10 bin seyirci kapasitesi ile Likya bölgesinin en görkemli tiyatrosu olma özelliğini taşıyor.

myra tiyatrosu gezi rehberi

Myra’nın günümüze kalan en önemli yapılarından biri de nekropolü. Antik tiyatro alanının üzerinde yükselen kayalık içerisine kurulan bu yapılar topluluğu, en önemli nekropollerden biri. Kabartma ve yazılarla süslenen mezarlar, uzaktan bakıldığında adeta küçük birer ev gibi görünüyorlar.

Myra Genel Gorunum
Myra Nekropol

Likya Birliği’nde bulunan 70 şehirden 23’ü oy kullanma hakkına sahipti. Antik dönemde oy kullanan kentler diğerlerinden bir adım öndeydiler. Myra ise Xhantos, Patara, Olympos, Pınara ve Tlos şehirleri ile birlikte 3 oy kullanma hakkı olan 6 şehirden biri. Bu da antik kentler arasındaki önemini ortaya koyuyor.

Myra Antik Kenti Gezi Rehberi
Myra Antik Kenti Gezi Yazisi

Myra Antik Kenti, Hıristiyanlığın en sevilen azizi Nikolaos’un bu şehirde yaşaması nedeniyle popüler olmuş ve bölgenin en gösterişli kilisesi olan St. Nicholaus Kilisesi‘ne (Noel Baba Kilisesi) sahip olmuştur.

Nikolaos’ın yanında St. Paul, Luke, Aristharchos gibi Hıristiyanlığın önde gelen isimlerinin de uğradığı bir şehirdir Myra. Myra Antik Kenti girişi ücretli, ancak Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.