rotasenin.com

Ödemiş Gölcük Gölü: Gezilecek Yerler ve Bozdağ

Gölcük, Bozdağ’ın tepesine yakın bir konumda olan bir göl. Aslında Ödemiş’e bağlı bir mahalle, fakat ismini yanındaki gölden almış.

Öncelikle Bolu’daki Abant Gölü veya Gölcük Gölü ile karıştırmayın. Burası İzmir’de. Gölcük’te karşılaştığımız şeylerden biri çevre ilçelerden aileler buraya gelip kahvaltı ve mangal yaparak, hatta balık tutarak vakit geçiriyorlar.

Sıcak havalarda bile rakımdan dolayı serin bir havası olduğunu söyleyebilirim. Burası tenha bir göl değil, göl kenarında restoran, kafe, bakkal, camii gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler var.

Odemis Bozdag Golcuk Golu Gezi Notlari
Odemis Bozdag Golcuk Yaylasi Gezi Notlari

Gölcük Gölü, kitabınızı ve kahvenizi alıp huzur içinde vakit geçirebileceğiniz, keyif alabileceğiniz bir yer. Bozdağ Gölcük Gölü‘nde çadır kurmak da mümkün.

Gölün doğu taraflarında piknik ve kamp için birkaç işletme bulunuyor. Biz kalmadığımız için tavsiye edemeyeceğiz, ama siz giderseniz yorumlarda deneyimlerinizi duymak isteriz.

Gölcük Gölü Çadır Kamp Alanları
Gölcük Gölü Çadır Kamp Alanları
Gölcük Gölü Piknik Alanları
Gölcük Gölü Piknik Alanları

Dikkatimi çeken bir başka şey de gölün çok pis oluşu. Kontrol edilmeyen halk tarafından göle atılan ya da düşen çöpler ve bu çöplerden faydalanmaya çalışan sineklerden oluşuyor gölün kıyı tarafları.

Ödemiş çevresinde gezilecek yerler

Ödemiş Müzesi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Birgi yolu üzerindeki Ödemiş Müzesi, tarih boyunca süregelen Ödemiş ve çevresindeki uygarlıklara ışık tutuyor. Müze içerisinde çok eser yok. Ama ışıklandırması ve ortamı ile birçok ilçe arkeoloji müzelerinden daha güzel ve daha temiz görünüyor.

Ödemiş Müzesi’nin inşasından önce Ödemiş’ten çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi ve Tire Müzesi‘nde sergileniyormuş. Müze kurulduktan sonra ise Ödemiş ile ilgili olan eserler toplatılıp Ödemiş ve çevresine ait bu özenli müze oluşturulmuş.

Ödemiş Müzesi, iki farklı kategori altında birleşiyor. Bunlardan biri etnografya bölümü. Etnografya bölümünde, çoğunlukla Osmanlı dönemine ait bakır ve gümüş eşyalar, giysiler, takılar ve el işlemeleri sergileniyor.

Odemis Muzesi Etnografik Eserler
Odemis Muzesi Etnografik Eserler Giysiler

Arkeoloji bölümünde ise Tunç Çağı’ndan Lidya Uygarlığı’na, Helenistik dönemden Roma ve Bizans dönemlerine, hatta Osmanlı dönemine kadar birçok yıla ait tarihi eserler görmeniz mümkün. Eserler daha çok Küçük Menderes Havzası‘nın çevresinde bulunmuş eserler.

Odemis Muzesi Arkeolojik Eserler
Odemis Muzesi Arkeolojik Eserler Takilar

Bu eserler arasında Neikala, Palaiapolis ve Koloe taraflarında bulunmuş olan antik eserler, lahitler, Osmanlı dönemine ait mezar taşları, sikkeler gibi yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserlerden oluşuyor.

Odemis Muzesi Mezar Stelleri
Odemis Gezilecek Yerler Muze

Ödemiş Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Ödemiş Müzesi’ne giriş ücretli. Müzekart’ınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri de kapalı. Diğer günler 08:30 – 17:30 saatleri arası ziyaret edilebiliyor.

Ödemiş Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Ödemiş Müzesi, Birgi yolu üzerindeki Atatürk Caddesi’nde yer alıyor. Ana cadde üzerinde olduğu için herhangi bir yere sapmanız gerekmeden müzeye girişiniz mümkün. Müze, Birgi’ye 10km (18dk) mesafede.

Gölcük Gölü nerede ve nasıl gidilir?

Gölcük, Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti olan Birgi’ye 20 km kadar uzaklıkta, ancak yolların Bozdağ yolunun virajlı olmasından dolayı yaklaşık 35 dk sürüyor.

Ödemiş merkezden Gölcük Gölü’ne ulaşmak isterseniz yine 20 km ve yine 35 dk sürüyor. Ancak bu sefer yol farklı. Bozdağ Kayak Merkezi’nden Gölcük Gölü’ne ulaşım için 20 km’lik yol 40 dakika sürüyor. Bir kamyona denk gelmezseniz şanslısınız.

Rakımı yaklaşık 1050 metre ve bol virajlı yollarla ulaşılıyor. Bozdağ zirvesinin rakımının 2100 metrede olduğunu düşünürsek zirvenin yarısı yüksekliğinde.

Gölcük Gölü’ne ulaşmak için bölgedeki Gölcük tabelalarını takip edebilir ya da yine de gittiğiniz rotadan emin olmak için telefonunuzdaki haritayı kullanabilirsiniz. Telefonların çekmeme ihtimaline karşı haritayı önceden yüklemeniz iyi olur.