Pisa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

Pisa şehri genelde Floransa’ya giden gezginlerin yarım günlerini de Pisa’ya ayırma fikri ile geziliyor. Pisa’ya Floransa üzerinden ulaşmak için en iyi ulaşım seçeneği ise tren. Floransa merkezi tren istasyonu Floransa Campo di Marte durağından 20 dakikada bir Pisa‘ya tren kalkmakta. Biletler gidiş – dönüş tren bileti olarak sayılıyor ve Floransa – Pisa arasındaki mesafe 50 – 60 dakika sürüyor.

Campo di Marte durağı şehrin dışında kaldığından, önce Santa Maria Novella tren istasyonundan Campo di Marte’ye ulaşmak için trene bineceksiniz. Pisa’ya giden trenler Campo di Marte durağından kalkıyor. Tüm ulaşım biletinizi, Trenitalia Web Sitesi’nden online olarak alabilirsiniz. Not olarak eklemekte fayda var. Daha makul bir seçenek olan otobüs ile ulaşım seçeneği ile 80 dakikada Pisa’ya ulaşabiliyorsunuz.

Pisa şehrine vardığımızda Pisa Central Station’da iniyoruz. Trenden indikten sonra tren istasyonundan çıkıyoruz. Karşımıza içinde Pisa haritasının olduğu bir billboard çıkıyor ama turistik bilgi merkezlerinden alacağımız küçük bir harita daha rahat gezmemizi sağlayacaktır. Information Center’lar 9’da açıldığı için o vakte kadar çevreyi biraz gezip ortamı anlamaya çalışıyoruz.

Tren istasyonundan çıktığımızda dümdüz yürüyerek Vittorio Emanuele II heykelinin bulunduğu bir meydana geliyoruz. Vatanın babası olarak adlandırılan Torino doğumlu II. Vittorio, 1861 yılından ölüm yılı olan 1878 yılına kadar İtalya Kralı olmuş. Aynı zamanda Roma’ya gelerek kenti başkent ilan eden kişi de II. Vittorio.

Pisa Vittorio Emanuele Ii Meydani
Pisa Vittorio Emanuele Ii Heykeli

Turist Bilgi Merkezi’de bu meydanda. Heykel ile aynı duruşu sergilediğinizde saat 2 yönünde kalacak. Gerekli bilgileri, broşürleri ve haritaları alarak yolumuza devam edebiliriz.

Sol tarafımızda kalan Sant’Antonia Abate adındaki katolik kilisesinin yan duvarında görmeniz gereken bir sanat var. Kendine has stiliyle duvar resimleri yapan ve Swatch, Absolut Votka gibi büyük markalara ilham kaynağı olan Keith Haring tarafından çizilen bir duvar sanatı bulunuyor.

Keith Haring Pisa
Carlo Terdani

Gazeteci ve politikacı Giuseppe Mazzini’nin hayatının son yıllarına yaşadığı Domus Mazziniana ise ziyaret edilebilecek başka bir nokta. Mazzini 71 adresinde bulunan evin alt katında Mazzini’nin çalışmaları ve yazıları bulunuyor. Üst katta ise çeşitli eski eserler ve Mazzini’ye ait kıyafetleri görebilirsiniz.

Domus Mazziniana Pisa
Strandell Fin
Domus Mazziniana Muzesi

İleri doğru devam edelim ve Pisa kentini ikiye ayıran Arno Nehri‘nin üzerinden geçen köprülerden karşıya geçelim. Arno Nehri, Pisa ve Nepoli ile birlikte Floransa’nın batısını alüvyonlarla doldurularak kara parçası haline getiren nehirdir. Karşıya geçerken, kıyıdaki yapıların nehre vuran yansımalarını kadrajımıza almayı ihmal etmeyin. Harika kareler sunuyor bu yapılar sabah saatlerinde.

Arno Nehri Pisa
Arno Nehri Yapilari

Arno Nehri’nin yanı başında küçük bir müze olan San Matteo Ulusal Müzesi‘nde ise özellikle de Toskana bölgesinde yetişen Ortaçağ’ın ünlü ressam ve heykeltıraşların sanat eserlerini yakından görebilirsiniz.

San Matteo Muzesi Haclar Tablolar
San Matteo Muzesi Heykelleri

Ulusal müzeden çıkınca istikamet Pisa Kulesi’nin de içinde bulunduğu Piazza del Duomo. Via Carte Fedeli üzerinden yaptığımız yolculukta antik bir yapı dikkatimizi çekiyor. Romalılar döneminden kalan en önemli antik kalıntı olduğu söylenen bu yapının bir hamam kalıntısı olduğunu üzerindeki panolardan öğreniyoruz.

Terme Di Nerone Roma Hamam Kalintisi

Via Maffi üzerinden devam eden yol sizi doğruca Pisa Meydanı’na götürecektir. Meydana yakınlaştıkça artan esnaf hareketliliği ve karşınızda görünen Pisa Kulesi ve vaftizhane doğru yolda olduğunuz konusunda şüphe duymamanıza yetiyor.

Pisa Kulesine Dogru

Kartpostallara Konu Olan Meydan

Alana girer girmez sağdaki yoldan devam ediyoruz. Yapıları gezmeden önce bilet almamız gerekiyor. Bilet alırken kombine bilet seçenekleri sunuyorlar. Hangilerine gireceğinize önceden karar verirseniz sizin için daha rahat olur. Seçenekler arasında Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi, Pisa Kulesi, Campo Santo Anıt Mezarı, Sinopie Müzesi ile Opera Sarayı ve Katedral Müzesi bulunuyor.

Kuleye çıkmak ücretli. Biz kuleye çıkmak istemedik. Opera Sarayı’nı da es geçtik. Katedral hazinelerinin ve ünlü heykeltıraş Pisonu’nun heykellerinin bulunduğu Museo Dell’Opera Del Duomo‘ya da restorasyondan dolayı giremedik ama restorasyonda olmasaydı da tercih etmeyecektik. Çünkü San Matteo Ulusal Müzesi’nde de benzerleri mevcut. Sonuç itibariyle gezilecek 4 noktamız var. Gayet makul bir hesap oldu. Gezmeye devam edebiliriz.

Pisa Kulesi Kroki Harita

İstediğiniz sırayla gezebilirsiniz tabii. Bizim tercihimiz öncelikle Camposanto Anıt Mezarı. Tarihinde mezar olarak kullanılan Camposanto, günümüzde içinde heykeller, lahitler ve fresklerin olduğu bir müze görevini görüyor.

Camposanto Meydani
Camposanto Ziyareti

Camposanto’dan çıktıktan sonra dairesel formuyla ön plana çıkan Pisa Vaftizhanesi‘ne giriyoruz. Oldukça heybetli olan bu yapı, İtalya’daki en büyük vaftizhane ve akustiği ile herkesi kendine hayran bırakıyor.

Pisa Vaftizhanesi Gezisi
Pisa Vaftizhanesi Ici

Piazza del Duomo’nun kalbi sayılan, çevresindeki her yapının kendisine göre inşa edildiği ana yapı Pisa Katedrali‘ndeyiz. İçeride vakit geçirecek çok bir şey yok, fakat bu meydana gelindi mi Pisa Katedrali’ne girmeden çıkmak doğru olmaz.

Pisa Katedrali Gezisi
Pisa Katedrali Gezi Rehberi

Sonraki durak, küçük bir kısmının fresklerden oluştuğu Sinopie Müzesi. Bu müzede Piazza del Duomo ile ilgili projeksiyon gösterisinden faydalanabilir, Camposanto’yu üç boyutlu izleme imkanına sahip olabilirsiniz. Buradan çok bir şey beklemeyin, küçük bir müze fakat bilete dahil olduğu için burayı da geziyoruz.

Sinopie Museum Piazza Del Duomo Maketi
Sinopie Museum Gezisi

Pisa Kulesi ve çevresinde gezilecek yerler bu kadar. Çimlerde biraz uzanıp dinlenme zamanı. Yatın, dinlenin ve büyük tarihi yapıların keyfini çıkarın. Trenin dönüş saatine göre hareket etmek bu anda yapmamız gereken en önemli şey. Vaftizhanenin arkasındaki sur duvarlarının ortasında bulunan kapıdan çıkarak Pisa San Rossore tren istasyonuna doğru hareket ediyoruz.

Pisa’da özellikle öğle vaktine doğru karnınız acıkabilir. Yakınlarda bulunan Türkiye’den de bildiğimiz Subway sandviçlerinin satıldığı dükkandan size uygun bir sandviçi Pisa Kulesi eşliğinde yemek oldukça zevkli. Gezi sonunda, tren istasyonuna giderken karşınıza çıkacak olan enfes tada sahip Cavallini dondurmalarını da afiyetle yiyebilirsiniz.

Pisa Cavallini Dondurmasi
Pisa Cavallini Dondurmalari

Pisa nerede ve nasıl gidilir?

Pisa’ya en uygun ve hızlı şekilde Floransa üzerinden tren ile ulaşılıyor ve uzaklık 85km. Tren ile 50 dakikada ulaşılan Pisa, şahsi aracınızla 1 saat 15 dakikayı buluyor. Pisa’nın Roma’ya olan uzaklığı ise 355km (4 sa).