rotasenin.com

Rakoczi Müzesi: Tekirdağ’da Yaşayan Macar Prensinin Müze Evi

admin
|

Tekirdağ’da Osmanlılara sığınarak ölümüne kadar Tekirdağ’da yaşamış bir prensin, Ferenç Rakoczi‘nin yaşadığı evi ziyaret etmek mümkün.

Ünlü Macar prensi II. Ferenç Rakoczi, ülkesini yüzyıllarca yöneten Habsburg Hanedanı‘na karşı çıkıyor ve Macar’ın bağımsızlığı için savaşmaya başlıyor. Avusturyalıların bunu duyması üzerine idama mahkum olan Rakoczi, Polonya‘ya sığınıyor. 1703 yılındaki savaş nedeniyle geri çekilen Avusturya’ya karşı tekrar planlar yapmaya başlayan Rakoczi, Erdel Prensi ünvanını alıyor ve 1705 yılında Macaristan prensi ilan ediliyor.

Rakoczi Muzesi Binasi
Rakoczi Muzesi Pencere

1708 yılında geri dönen Avusturya ordusuna karşı mağlup olan Rakoczi, ülkeyi terk etmek zorunda kalıyor ve 1718 yılında Osmanlı Devleti’nin topraklarına yerleşiyor. 1735 yılında gerçekleşen ölümüne kadar Tekirdağ’da arkadaşlarıyla birlikte hayatını devam ettiriyor.

Macaristan, 1932 yılında Rakoczi’nin 1735 yılına kadar, yani ölene kadar kaldığı 3 katlı, bahçeli evi, kahramanın ve arkadaşlarının anılarına izafeten restore ettirerek müzeye dönüşmesini sağlamış. 15 yıl boyunca yaşadığı ve Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan müze ev, tam bir Türk evi.

1982 tarihinde ziyaretçilere açılan müze içerisinde Rakoczi’nin eşyaları bulunuyor. Yıllık izinleri sebebiyle kapalı olan müzenin içini gezme fırsatımız olmamıştı.

Rakoczi Bustu Heykeli
Rakoczi Caddesi

Rakoczi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Türk Macar dostluğunun simgesi sayılan Rakoczi Müzesi, Tekirdağ merkezdeki Ertuğrul Mahallesi, Macar Sokağı’nda, ana yolun hemen sağ tarafında, Tekirdağ Arkeoloji Müzesi‘ne yakın bir konumda. Denize bakan cephesi ve önündeki Rakoczi büstüyle kendini belli ediyor.

Yapının bir benzeri Kosice, Slovakya’da da inşa ettirilmiş. – Önceki adı Kassa olan kentin sınırları da I. Dünya Savaşı’ndan önce Macaristan sınırları içerisindeydi. – Rakoczi’nin kullandığı orijinal eşyalar bu evden götürülerek Kosice’de sergileniyormuş. Tekirdağ’daki Rakoczi Müzesi’nde çoğu eser aslının taklidi ve kopyası.