Roma Pass Kartı Kullanımı ve Özellikleri

Roma Pass Kartı Kullanımı ve Özellikleri

Roma gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Siz de her yere girmek, her müzeyi tatmak istiyorsanız Roma Pass almanız daha avantajlı. Üstelik Roma Pass ile şehir içi ulaşım ücretsiz.

Roma Pass almak avantajlı mı?

Kültürel etkinliklerde indirim sağlamayı amaçlayan Roma Pass, dışarıdan bakmak yerine içeriyi de merak edenler için güzel bir seçim. Özellikle Kolezyum gibi popüler yerlerde olduğu gibi uzun kuyruklarda beklemek yerine Roma Pass’lere özel turnikelerden geçmek size oldukça vakit kazandırır. Castel Sant’Angelo ve Musei Capitolini sıra beklemeden geçiş yapabileceğiniz diğer müzelerdendir. Roma’ya ilk defa gidiyor ve Roma’da her yeri gezmek istiyorsanız zaten, kart almadığınız takdirde çok daha fazla ücret ödeyeceğinizi bilin. Örneğin 12€ değerindeki Kolezyum’a girmek ve 8€ giriş ücreti olan Castel Sant’Angelo’ya girmenin toplam bedelinin 20€ olduğunu düşünürseniz Roma Pass Kartı ücreti ile kıyasladığınızdak farkı, varın siz hesap edin.

Italya Roma Pass Rehberi
Italya Roma Pass Kitapcigi Haritasi

Roma Pass ilk iki kullanımı ücretsiz sağlıyor. Dolayısıyla en pahalı yerlere öncelikle girmek en mantıklı seçim olacaktır. Örneğin Kolezyum’a vereceğiniz 12€ yerine, kartınızı ilk olarak orada kullanırsanız ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Üstelik yanındaki Roma Forumu ile birlikte ilk giriş sayılıyor. İlk iki girişinizi 2€’luk müzelere yapıp da kartın avantajını boşa gidermeyin. Giriş yaptığınız ikinci müzeden sonra ise Roma Pass geçerli herhangi bir müze size indirimli tarife uygulamaya başlıyor.

Roma Pass ile şehir içi ulaşım:

Ulaşım için bilet fiyatları yerine göre 1,5€, 2€ arasında. Biz ulaşımı nadiren kullanmıştık, çünkü şehirde her yer yürüme mesafesinde, toplu taşıma ihtiyacımız çok olmadı. Ancak toplu taşımayı kullanmanız gerekirse kartın geçerli olduğu süre boyunca herhangi bir toplu taşıma bileti almanıza gerek yok.

3 günlük Roma Pass aldıysanız, kartınız kullanıldığı andan itibaren 3. gün gece yarısı kullanım dışı kalacaktır. Biz Roma seyahatimizi bu şekilde gerçekleştirdik. İlk gün Roma Pass’in geçmediği Vatikan‘a gidip, ertesi günün sabahında Roma Pass’inizi Kolezyum‘da okutarak güne başlamak kartınızından olabildiğince fazla faydalanmak için bir öneri olabilir. Detaylı bilgiler için Roma gezi rehberi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Roma Pass 72 Hours Gezi
Roma Pass 48 Hours Gezi

Roma Pass aldığınız takdirde, Roma Pass kartı ile birlikte Roma haritası ve detaylı bir kitapçık geliyor. Gezilecek yerlerin adresleri, giriş ve karta uyguladığı indirim ücretlerini bu küçük kitapçık sayesinde güncel olarak öğrenebilirsiniz.

Roma Pass nereden satın alınır?

Roma Pass bütün turizm ofislerinden, müzelerden ya da arkeolojik bölgelerden satın alınabilir, Roma Pass’inizi online olarak da satın alıp, gittiğinizde Tourist Information Points’lerden teslim alabilirsiniz.

Roma Pass kart ücretleri nelerdir?

3 günlük Roma Pass kart ücreti 38,50€ değerinde ve ilk 2 müzeye giriş ücretsiz. Bir de 48 saatlik Roma Pass var. 48 saat boyunca geçerli, ancak 1 müzeye giriş ücretsiz, ulaşım ve diğer avantajları ise tamamen aynı, ücreti de 28€. Pazartesi çoğu müze kapalı olur, bunu da unutmayın.

Roma Pass’den başka bir alternatif ise Roma Archeologia Card. Roma Arkeoloji Müdürlüğü’ne bağlı noktalarda geçen bu karta ilginiz varsa kendi sitelerinden inceleyebilirsiniz. Roma Pass’in geçerli olduğu müzeler ve Roma Pass alternatifleri ilgili linklerden ulaşılabilir.