Roma'da Ulaşım

Roma'da Ulaşım

Roma ulaşım yönünden oldukça kolay bir yapıya sahip. Roma’da gezilecek her yere toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabiliyor. Tıpkı IETT gibi tek bir çatı altında toplanan ATAC sayesinde de ulaşım daha da kolaylaşıyor.

Fiumicino Havaalanı (FCO)

Roma’da iki adet havaalanı bulunuyor. Asıl adı Leonardo da Vinci olan Fiumicino Havaalanı (FCO), Roma merkeze 40 dakika / 32 km uzaklıkta. Roma Fiumucino Havaalanı’ndan Roma şehir merkezine ulaşım için birkaç yol var, ancak en ekonomik olanları tren ve otobüs ile olanları. Bu ikisi arasındaki en iyi yol otobüstür. Terravision otobüslerini kullanarak Roma‘ya ulaşabilirsiniz. Aynı otobüs biletini havaalanından aldığınızda belirli bir ücret ödüyorsunuz. Biletinizi gidiş geliş alırsanız birkaç euro daha ucuza alabilirsiniz. Hem Roma’ya gidişte, hem de Roma’dan havaalanına dönüşte biletinizi Terravision internet sitesinden almanızı öneririm. Yer ve sıra sorununu böylece yaşamamış olursunuz. Bu arada aldığınız biletlerin cep telefonunuzda ya da bilgisayarınızda olmasından ziyade bir çıktısını mutlaka yanınızda bulundurun. Özellikle kağıt üzerinde görmek istemeleri gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Otobüs ile Roma’ya ortalama 50 dakikada varırsınız. Daha hızlı bir yol olan FR1 treni bilet ücreti ise biraz daha pahalı. Daha hızlı gitmelerine rağmen aman aman bir süre farkı olduğunu söyleyemem.

Ciampino Havaalanı (CIA)

Diğer havayolu olan Ciampino Havaalanı ise Roma içerisinde yapacağınız uçak seyahatlerinde kullanılırlar. Şehrin 15 km güneyinde yer alan havayolundan da Roma merkezine ulaşmanın en mantıklı yolu yine Terravision otobüslerini kullanmak.

Roma’da Tren Kullanımı

Roma’nın merkezinde bulunan Termini Tren İstasyonu‘ndan Roma’nın her yerine ulaşım mümkün. Şehrin otobüs duraklarının olduğu ve Roma’daki 2 metronun kesiştiği noktadır aynı zamanda. Buradan Floransa‘ya ya da Roma’nın diğer bölgelerine İtalya Devlet Demiryolları’nın Trenitalia araçlarını kullanarak ya da bilet fiyatı daha pahalı olan lüks trenlere kadar birçok tren ile istediğiniz bölgeye hareket edebilirsiniz. Özellikle Roma dışı gezilerinizde biletlerini önceden almanızda fayda var. En uygun fiyatlarla koltuklar dolmadan Trenitalia‘nın sitesinden bilet satın alabilirsiniz.

Roma’da Otobüs Ulaşımı

Roma’ya özellikle turistik amaçla geldiyseniz ve niyetiniz Roma’nın tarihi yapılarını gezmekse alacağınız bir Roma Pass sizi bilet derdinden 3 gün boyunca kurtarabilir. Eğer Roma Pass almayacaksanız veya kartınızı kullanmak için gününü bekliyorsanız, biletinizi kentin istasyonlarında bulunan otomatik bilet makinelerinden temin etmeniz gerek. Roma’nın ulaşım konusunda bir güzelliği de aldığınız biletin şehirdeki tüm otobüslerde, tramvaylarda ve metro hatlarında geçerli olması. İhtiyacınıza ve rota planınıza göre farklı bilet türleri mevcut.

Roma Otobus Ulasim Bileti

Tek kullanımlık biletler 90 dakika geçerli. Günlük biletler ise gün sonuna kadar geçerli. 3 günlük turist biletleri ise biletinizi kullandıktan sonraki 3. günün sonuna kadar geçerli. Biletlerinizi cihazlara sokup işletmeniz gerekli. Bu cihazlar, okumayı gerçekleştirdiğiniz günü ve saati yazıyor. Böylece bileti kontrol etmek isteyen görevliler biletin ne zaman kullanıldığını ve ne zamana kadar geçerli olduğunu anlayabiliyorlar. Aksi bir durumla karşılaşırlarsa ceza ödüyorsunuz.

Roma Metrosu

Yolları Termini’de kesişen A ve B adlarında iki metrosu vardır Roma’nın. Günlük rotaları belirlerken başlangıç noktalarına ulaşmak adına işinize yarayabilir.

Roma Metro Haritasi