Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

Roma’daki başka bir sanat müzesi olan National Gallery of Modern Art (Roma Ulusal Sanat Galerisi) 1883 yılında, kendisini modern ve çağdaş sanata adamış bir sanat müzesidir.

Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi olarak geçen müze aynı zamanda Palace of Fine Arts (Güzel Sanatlar Sarayı) olarak da adlandırılıyor. İtalyan mimar Cesare Bazzani tarafından yaptırılan yapının inşasına 1911 yılında başlanmış ve 1915 yılına yapı ziyarete açılmış.

roma ulusal modern sanat galerisi muzesi gezi rehberi

Müze 19. ve 20. yüzyıllarda yapılan 1100 üzerinde sanat eserini ziyaretçilerle buluşturuyor. İtalya’nın en büyük sanat galerisi olan müzede Umberto Boccioni, Antonio Canova, Lucio Fontana gibi birçok ünlü İtalyan ismin eseri bulunuyor.

roma ulusal modern sanat galerisi muzesi tablo 400x266
roma ulusal modern sanat galerisi muzesi odasi 400x266

Müzede sadece İtalyanlar yok; Fransız ressam Braque, Hollandalı ressam Van Gogh, Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, İsveçli heykeltıraş Giacometti gibi sanatçılara da yer verilmiş.

roma ulusal modern sanat galerisi muzesi heykelleri 400x266
roma ulusal modern sanat galerisi muzesi resimleri 400x266

45’e yakın salonu bulunan müzede herbir oda birbirinden güzel sanat eserleriyle dolu. Müzenin giriş ücreti de 8€. Piazza del Popolo’dan sanat galerisine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Flaminio metre istasyonundan da yürüyebilirsiniz.