RÜTA Çikolata Müzesi

RÜTA Çikolata Müzesi

Baltıkların en iyi çikolata fabrikası olan Rüta Çikolata Fabrikası’na ait çikolata müzesi, çikolata tarihini öğrenmek için ideal bir gezi noktası.

Giriş yaptığınızda tatlı tatlı gezmeniz ve bilgilenmeniz için, kendi üretimleri olan küçük bir paket çikolata veriyorlar. Bu çikolatayı yiyerek çikolatanın nasıl ve nerelerde oluştuğunu infografik öğelerle öğreniyorsunuz.

Ruta Cikolatasi

Çikolata üretimi tarihte çok eskilere dayanır. Özellikle Maya ve Aztek kültürlerinde alışveriş için para birimi yerine kullanılan çikolataların ilk olarak MÖ. 2000’li yıllarda Latin Amerika’da üretildiği ortaya çıkmıştır.

Maya kültüründe kullanılan kapların kakao kabuğuna benzetilmesi, ne kadar önem arz ettiğinin bir göstergesidir. Maya kültüründe çikolatanın Tanrı’nın yemeği olarak düşünülmesinden dolayı dini açıdan da önemli bir yer tutar. Kakaodan üretilen çikolatalar, devlet adamlarının cenazelerinde hediye olarak verilirdi.

Maya ve Aztek kültürlerinde, kakaonun para birimi olarak geçtiğinden bahsetmiştik. Kakao kelimesi bu kültürlerde birleşik kelimelerde de yer almış, benim param anlamındaki nocacau ve senin paran anlamındaki mocacau şeklinde kullanımları olmuştur.

Kakao ağaçlarının yetişmesi için gereken uygun sıcaklık ortalama 23 derece olmalı ve tropikal iklim sınırlarında olmalıdır. Kakao ağacının üretimi için uygun iklim koşullarına sahip olan ülkeler; Gana, Brezilya, Nijerya, Ekvator, Endonezya gibi sıcak ülkelerdir.

Kakao Haritasi

Çikolata yapımında kullanılan 3 farklı kakao çekirdeği bulunur. Bunlar, criollo, forastero ve trinitario’dur. Müzede bu üç çekirdeği de görmeniz mümkün.

Kakao Cesitleri

Müze, kakao tarihi hakknıda bilgilendirme yaptıktan sonra Maya ve Aztek zamanlarında kullanılan çeşitli figürler ve kapların sergilenir. Kosta Riga’da MS 1000’li yıllarda bulunan Maya kültürüne ait çikolata kabı bu eserlerden biridir.

Kakao Muzesi Aztek Maya Buluntulari
Cikolata Muzesi Aztek Figuru

Maya ve Aztek kültürlerinde hazırlanan çikolata tarifini de sergi sırasında öğrenmeniz mümkün. Aynı vitrinde, Maya ve Azteklerin bir kakao çekirdeği karşılığında bir büyük domates, 3 çekirdek karşılığında bir avokado ya da hindi yumurtası, 30 çekirdek karşılığında da bir tavşan alabildiğini öğreniyoruz.

Cikolata Muzesi Gezi Yazisi

Teknolojinin gelişmesinden önce kullanılan aletler de müzede bir salonda sergileniyor. Büyütücü mercekler sayesinde ilk çikolata kuutusu, katı çikolata, sütlü çikolata gibi çikolata ve aletleri yakından görülebiliyor.

Cikolata Muzesi Tarihi
Cikolata Muzesi Denklem Tahtasi

Birçok çikolata müzesinde olduğu gibi Rüta Çikolata Müzesi’nde de birçok porselen içecek takımı sergileniyor. Çikolata, üst kesimlerin elinde olan bir içecek türüydü ve bu tip porselen takımlar üst kesimin zenginliğinin göstergesidir.

Cikolata Muzesi Kakao Fincani
Cikolata Muzesi Kakao Cekirdekleri