rotasenin.com

Sapanca Gezilecek Yerler ve Kahvaltı Mekanları

İstanbul’un trafiğinden, kalabalığından uzaklaşıp huzurlu bir şekilde doğa içinde dinlenmek hepimizin zaman zaman çok ihtiyaç duyduğu bir durum. İstanbul’a 138 km mesafedeki Sapanca Gölü bunun için en yakın ve güzel seçeneklerden biri. Sakarya iline bağlı olan Sapanca Gölü’ne ister günübirlik gidin, ister hafta sonunuzu ayırın çok keyif verici bir yerdir Sapanca Gölü.

Sapanca Gölü özellikleri

Etrafı yeşillik olan gölün çevresinde, kuş sesleri arasında dolaşmak harika bir duygu. 16 km uzunluğa, 5 km genişliğe sahip Sapanca Gölü‘nün en derin noktası 61 metre olarak ölçülmüş.

Dağlardan inen küçük derelerin dibindeki kaynaklardan beslenen ve tatlı su içeren göl, yörenin su ihtiyacını karşılıyor aynı zamanda.

Sapanca Golu
Sapanca Golu Gezilecek Yerler

Göl, çoğu zaman kendi halinde durgun bir suyla karşılıyor ziyaretçileri. Sakarya ve Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü‘nde, mevsim normalleri üzerinde yağan yağmurun ve Kartepe‘nin yüksek kesimlerine yağan karın da etkisi ile zaman zaman taşmalar da gözlemlenebiliyor.

Sapanca Golu Tasmasi
Sapanca Golu Tasmasi 2

Son ziyaretimizde, gölün taşmış olduğunu ilk defa görünce oldukça şaşırmıştık. Bu duruma alışkın olan kıyı şeridindeki restoran sahipleri, restoranlarını göl seviyesinden yukarıya taşıyarak bir çözüm bulmuşlar.

Elbette, suyun taşmasından dolayı göl kenarında güzel bir yürüyüş yapma ve banklarında oturup sakin suyun sizi de sakinleştirmesi imkânını bulamayabiliyorsunuz.

Sapanca kahvaltı yerleri

Sakarya Gölü çevresinde kahvaltı yapmanız mümkün. Birçok restoran ve kafe bu yönde hizmet veriyor. İster açık büfe kahvaltı yapmak isteyin, ister serpme köy kahvaltısı. Her ikisini de karşılayabilen mekanlar var. En azından bir kere Sapanca Gölü kenarında kahvaltı yapmanızı öneririm.

Sapanca Gölü kahvaltı mekanları arasında Gülizar Bahçe Restaurant veya Kırkpınar İskele Restaurant civarındaki yerler kahvaltı için ideal, üstelik göl manzaralı. Genelde kahvaltılar 09:00 – 13:00 arası veriliyor.

Sakarya kahvaltı mekanları
Sakarya kahvaltı mekanları
Sapanca Golu Kahvalti Gezisi Salincaklari

Biz Sapanca Gölü kenarında yer alan Kırkpınar İskele Restaurant‘ı tercih etmiştik. Göl kenarında, güzel manzaralı bir mekan. İç tarafındaki salıncak ve hamaklar da memnun edici.

Yemyeşil bir alan üzerine kurulu olan Kırkpınar İskele Restaurant’ında standart bir serpme kahvaltıda ekstra bir durum yok. Termosta çay da dahildi kahvaltıya. Sapanca Gölü kahvaltı fiyatları sürekli güncellendiğinden net bir fiyat veremiyoruz, en iyisi firmayı arayıp sormak.

Sapanca Golu Acik Bufe Serpme Kahvalti
Sapanca Golu Kahvalti Gezisi Hamak Keyfi

Sapanca Gölü’nde neler yapılır?

Sapanca Gölü turistik açıdan önemli bir yere sahip. Şehir hayatında yaşayanlara temiz hava aldıran bölge çeşitli aktivitelerle daha da canlı ve tercih edilebilir bir hal alıyor. Sapanca Gölü’nde yapılabilecek en iyi etkinliklerden biri kahvaltıdan sonra yapılan yürüyüştür.

Göl kenarında hareketli restoranlar ve cıvıl cıvıl kuşlar eşliğinde, yürüyüş severler için yapılan yürüyüş parkurunda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Aynı bölgelerde bisiklet kiralamak ve bisiklet ile küçük bir tura çıkmak da yapabilecekleriniz arasında.

Sapanca Gölü üzerinde de çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Yaz döneminde tekneler ile Sapanca Gölü’nde gezintiye çıkabilir, kürek çekebilir ya da deniz bisikleti ile Sapanca Gölü’nü turlayabilirsiniz.

Balık avlama konusunda yılın belirli zamanlarında, balıkların çoğalma dönemine denk geldiği için avlanma yasakları oluyor. Kontrolsüz bir şekilde yapılan olta sallamanın üzerine göle ağ atma da balıkların büyük oranda azalmasına ve hatta türlerinin yok olmasına neden olabiliyor.

Özellikle Mart Haziran arasında yapılan avlanma yasaklarında amatör balıkçılar için boy ve sayı sınırlaması ile mümkün olabiliyor sanırım.

Sapanca Gölü nerede ve nasıl gidilir?

Sapanca Gölü’ne ulaşım için Avrupa yakasından geliyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nden TEM’ e bağlanmalı ve İzmit (Doğu) girişinden Sapanca ayrımına sapmalısınız. İstanbul Sapanca Gölü arası mesafe 130km (1sa 45dk), İzmit merkez ile Sapanca Gölü arası ise 38km (47dk).

Ankara’dan 320km (3sa 20dk) sonra göle varılabiliyor. Göl turuna çıkıp Abant Gölü’nden gelmek isteyenler ise 145km (1sa 30dk) yolu kat etmeleri gerekiyor. Özel aracınız yoksa ve otobüsle ulaşım sağlamak isterseniz de Sapanca’ya hareket eden birçok otobüs firması bulunuyor.