Silifke'yi Tepeden Gören Silifke Kalesi

Silifke’ye uğradığınızda gezmeniz gereken yerlerden biri Silifke’yi tepeden görebilen ve harika bir manzarası olan  Silifke Kalesi‘dir.

Mersin’in tarihi kalesinin yapılan çalışmalar sonucunda erken Roma dönemine ait olduğu anlaşılmış. Zaman içerisinde yapılan düzenlemeler ve eklemeler ile birlikte bir Orta Çağ görünümü alan kale, yerden 185 metre yüksekliğe sahip bir tepe üzerine inşa edilmiş.

mersin silifke kalesi manzarasi 400x266
mersin silifke kalesi gezilecek yerler 400x266

Kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depo gibi bir kalede olması gereken yapı kalıntıları bulunuyor. Ancak, kaleye tırmandığınızda sizi henüz aktif olan bir çalışma alanı karşılıyor. Açıkçası kalenin üzerine çıkmak o kadar da gerekli değilmiş. Kalenin bulunduğu tepeye çıkıp Silifke manzarasını izleyebilir ve Silifke Kalesi‘ni daha yakından görebilirsiniz.

mersin silifke kalesi calisma alani 400x266
mersin silifke kalesi alan manzarasi 400x266

Bizans Su Sarnıcı

Silifke’de günümüze kadar gelebilen bir Bizans dönemine ait bir su sarnıcı bulunuyor. Tarihi yapılar ilginizi çekiyorsa bu küçük su sarnıcını görmek isteyebilirsiniz. Silifke Tepesi‘nin alt kesiminde yer alan ve Tekir Ambarı olarak bilinen bu yapı, 45 metre uzunluğa, 23 metre genişliğe ve 12 metre derinliğe sahip. Ancak bu yapı da Silifke Kalesi gibi korumasız ve harap halde.

Roma Tapınağı Müzesi

Su sarnıcının ilerisinde yer alan İnönü Bulvarı’nın yanı başındaki Roma tapınağı ise MS 2. yüzyılda inşa edilmiş. Aralarında yalnızca bir sütunun ayakta olduğu yapı ziyaretçiler tarafından gezilemiyor. Çünkü etrafı dikenli tellerle çevrilmiş ve kapısı kilitlenmiş. Ancak tellerin arasından izleyebiliyorsunuz.