Sinekli Yaylası: Bolu’nun En Popüler Doğa Harikası ve Kamp Alanı

admin
|

Sinekli Yaylası, Düzce’nin yakınında yer alan Bolu’nun popüler yaylalarından biri. Düzce ve Bolu’daki yaylalar peşi sıra gezilebiliyor ve Sinekli Yaylası da bu güzergahlardan biri üzerinde yer alıyor.

Sinekli Yaylası, doğanın ve insanların coşkusunu bir arada görebileceğiniz yaylalardan biri. Gezi güzergahlarında olması demek çevredeki popüler turistik yerlerden buraya ulaşımın kolay olması demek.

Sinekli Yaylası Piknik Alanı

Çevredeki birçok yerden Sinekli Yaylası’na piknik yapmak için gelenler bulunuyor. Çevrede piknik masaları yok, ama yayla üzerinde yeşilliklerin üzerine araçlarını çekip piknik yapan, mangal yakanlara rastlayabilirsiniz. Siz de kendinize bir köşe bulup piknik yapabilirsiniz, ama lütfen doğada çöp bırakmayın.

Bolu Duzce Purenli Yaylasi Gezilecek Yerler
Bolu Duzce Purenli Yaylasi Ormanlik Alan

Sinekli Yaylası Özellikleri

Sinekli Yaylası‘nın rakımı, yani denizden yüksekliği 1450 metre. Bu da kış sezonunun uzun sürmesine neden oluyor. Trekking sevenler, doğa yürüyüşüne çıkmak isteyenler Mart ayından sonrayı tercih etmeli, araçla seyahat edenler ise Mayıs ayını beklemeli. Yoksa kıştan kalma karlarla karşılaşabilirsiniz. Kar olmasa bile çamurlu ve sulu yollarla aracınızın saplanma ihtimali olur.

Yaylayı diğer yaylalardan ayıran bir özelliği de ortasında küçük bir gölet olması. Yaz aylarında azalan su, diğer aylarda ağaçların yansımasını da içine alacak şekilde güzel fotoğraflar çekebilmenize vesile oluyor. Yaylanın tepesine doğru inşa edilmiş evler de farklı bir hava katıyor.

Bolu Duzce Purenli Yaylasi Gezisi
Sinekli Yaylası Piknik ve Kamp Alanı

Çadır Kamp Alanı

Sinekli Yaylası’nda konaklamak için çadır kampı yapmanız da mümkün. Yalnız burada tesis yok. Ama dikkat etmeniz gerekenler var. Öncelikle rakım 1400’lerde olduğu için yaz aylarında bile geceleri soğuk olur.

Tedarikli gitmeniz tamamen sizin faydanıza. Dört tarafı uçsuz bucaksız ormanlık alanla çevrilmiş bu yaylada olan bitenler vahşi hayvanların veya meraklı yavruların ilgisini çekebilir. Aklınızda bulunsun. Çadır kuracaksanız temel ihtiyaçlarınızı Düzce’de almanız gerekiyor. Çünkü yaylada herhangi bir market bulamazsınız.

Sinekli Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bolu’nun turistik ve Osmanlı döneminden kalma evlerin olduğu tarihi ilçesi Mudurnu’nun kuzeyinde Taşkesti beldesine bağlı bir yayla.

Mudurnu tarafından yaylaya ulaşım mümkün. İstanbul tarafından geliyorsanız D100 karayolunu, Yolçatı civarında terk ederek Abant Yolu’na girin. Akçaalan’dan Abant Gölü’ne varmadan sağ tarafta Abant Alabalık Tesisleri’ni görürsünüz.

Bu tesisten 100 metre sonra sağ tarafa bir yol ayrımı var. Bu yoldan girerseniz 1,5km sonra Sinekli Yaylası’nın göbeğine ulaşırsınız.

Samandere Şelalesi tarafından da ulaşabilirsiniz, ama yolların bozukluğundan dolayı ulaşmak zaman alır. Macera seviyorsanız tabii ki tavsiye ederim, altınızda bir arazi aracı olması koşuluyla. Samandere’nin güney yolundan devam ettiniz mi Sinekli Yaylası’na, olmadı yanı başındaki Sakarca Yaylası’na varırsınız.

Sinekli Yaylası’ndan Abant Gölü’ne ulaşım çok kolay, 3,4km  Yaylanın güneyindeki yolu takip edip ana yola çıkın ve batıya ilerleyin, yani yola çıkınca sağa dönmeniz gerekiyor.