rotasenin.com

Sinekli Yaylası

Sinekli Yaylası, Düzce’nin yakınında yer alan Bolu’nun popüler yaylalarından biri. Düzce ve Bolu’daki yaylalar peşi sıra gezilebiliyor ve Sinekli Yaylası da bu güzergahlardan biri üzerinde yer alıyor.

Sinekli Yaylası, doğanın ve insanların coşkusunu bir arada görebileceğiniz yaylalardan biri. Gezi güzergahlarında olması demek çevredeki popüler turistik yerlerden buraya ulaşımın kolay olması demek.

Çevredeki birçok yerden Sinekli Yaylası’na piknik yapmak için gelenler bulunuyor. Çevrede piknik masaları yok, ama yayla üzerinde yeşilliklerin üzerine araçlarını çekip piknik yapan, mangal yakanlara rastlayabilirsiniz. Siz de kendinize bir köşe bulup piknik yapabilirsiniz, ama lütfen doğada çöp bırakmayın.

Bolu Duzce Purenli Yaylasi Gezilecek Yerler
Bolu Duzce Purenli Yaylasi Ormanlik Alan

Sinekli Yaylası‘nın rakımı, yani denizden yüksekliği 1450 metre. Bu da kış sezonunun uzun sürmesine neden oluyor. Trekking sevenler, doğa yürüyüşüne çıkmak isteyenler Mart ayından sonrayı tercih etmeli, araçla seyahat edenler ise Mayıs ayını beklemeli. Yoksa kıştan kalma karlarla karşılaşabilirsiniz. Kar olmasa bile çamurlu ve sulu yollarla aracınızın saplanma ihtimali olur.

Yaylayı diğer yaylalardan ayıran bir özelliği de ortasında küçük bir gölet olması. Yaz aylarında azalan su, diğer aylarda ağaçların yansımasını da içine alacak şekilde güzel fotoğraflar çekebilmenize vesile oluyor. Yaylanın tepesine doğru inşa edilmiş evler de farklı bir hava katıyor.

Sinekli Yaylası Piknik ve Kamp Alanı
Sinekli Yaylası Piknik ve Kamp Alanı

Sinekli Yaylası’nda konaklamak için çadır kampı yapmanız da mümkün. Yalnız burada tesis yok. Ama dikkat etmeniz gerekenler var. Öncelikle rakım 1400’lerde olduğu için yaz aylarında bile geceleri soğuk olur.

Tedarikli gitmeniz tamamen sizin faydanıza. Dört tarafı uçsuz bucaksız ormanlık alanla çevrilmiş bu yaylada olan bitenler vahşi hayvanların veya meraklı yavruların ilgisini çekebilir. Aklınızda bulunsun. Çadır kuracaksanız temel ihtiyaçlarınızı Düzce’de almanız gerekiyor. Çünkü yaylada herhangi bir market bulamazsınız.

Sinekli Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Bolu’nun turistik ve Osmanlı döneminden kalma evlerin olduğu tarihi ilçesi Mudurnu‘nun kuzeyinde Taşkesti beldesine bağlı bir yayla.

Mudurnu tarafından yaylaya ulaşım mümkün. İstanbul tarafından geliyorsanız D100 karayolunu, Yolçatı civarında terk ederek Abant Yolu’na girin. Akçaalan’dan Abant Gölü’ne varmadan sağ tarafta Abant Alabalık Tesisleri’ni görürsünüz.

Bu tesisten 100 metre sonra sağ tarafa bir yol ayrımı var. Bu yoldan girerseniz 1,5km sonra Sinekli Yaylası’nın göbeğine ulaşırsınız.

Samandere Şelalesi tarafından da ulaşabilirsiniz, ama yolların bozukluğundan dolayı ulaşmak zaman alır. Macera seviyorsanız tabii ki tavsiye ederim, altınızda bir arazi aracı olması koşuluyla. Samandere’nin güney yolundan devam ettiniz mi Sinekli Yaylası’na, olmadı yanı başındaki Sakarca Yaylası’na varırsınız.

Sinekli Yaylası’ndan Abant Gölü’ne ulaşım çok kolay, 3,4km  Yaylanın güneyindeki yolu takip edip ana yola çıkın ve batıya ilerleyin, yani yola çıkınca sağa dönmeniz gerekiyor.

Sakarca Yaylası

Bolu, saklı güzellikleriyle ön planda olan bir bölgemiz. Sık orman ağaçlarıyla çevrili olması nedeniyle birçok yayla baş göstermiş. Sakarca Yaylası, denizden 1540 metre yükseklikte yer alan eşsiz güzelliğe sahip bir yayla.

Sakarca Yaylası’na girdiğimizde çevrede kimseler yoktu. Bir iki kişi gördük dışarıda ve onlar da kendi işlerine güçlerine bakıyordu.

Kocaman bir yeşil alan var, doğa yürüyüşü aktivitesi yapmak için ideal bir yer. Sakarca Yaylası’ndan Bolu Obası Yayla Evleri ve biraz daha ilerideki Mangırlar Yaylası‘nın yüksek tepeleri görülebiliyor.

Duzce Sakarca Yaylasi Salincak
Bolu Sakarca Yaylasi Yesil Alan

Yaylaya girerken sol tarafta büyük bir ağaç ve ağacın altına da uzunca bir salıncak yapmışlar. Salıncağa bindiğinizde yaylada uçuyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Sonraki bir ziyaretimizde bu ağaca yıldırım düştüğünü gördüm ve ağacın üst tarafta kalan büyük bir bölümü hasar görmüştü ne yazık ki.

Sakarca Yaylası
Sakarca Yaylası

Sakarca Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Yaylanın konumunu incelediğimizde bir kısmının Düzce tarafında olduğunu görüyoruz. Ancak gezilebilen, evlerin olduğu, bizim de gittiğimiz yer Bolu tarafında olduğu için Sakarca Yaylası bu durumda Bolu’da diyebiliriz. Ama Düzce yaylalarını gezerken burayı da gezin.

Bolu Sakarca Yaylasi Yolu
Bolu Duzce Sakarca Yaylasi Salincak

Sakarca Yaylası’nın Düzce’ye uzaklığı 60km (50dk), Kaynaşlı sınırı yakınında yer alan yayla genellikle Samandere Şelalesi veya Abant Gölü ziyaretçileri tarafından uğranıyor.

Yolları asfalt değil, toprak olduğu için buraya yaz mevsiminde gidilmeli. Diğer dönemlerde kar ve çamur buraya ulaşmanızı zorlaştırabilir, 4×4 aracınız varsa durum daha farklı tabii.

Bolu Duzce Sakarca Yaylasi Gezi Notlari

Yaylanın birkaç kilometre yakınında yine doğasıyla kendine hayran bırakan Sinekli Yaylası var. Abant Gölü tarafından gelirseniz önce Sinekli Yaylası’na ulaşırsınız, bu yaylası geçtikten sonra devam ettiğinizde Sakarca Yaylası’na doğru ilerlemiş olursunuz.

Burayı bulmak için 40°38’29.97″ N 31°18’02.96″ E koordinatlarına doğru ulaşmaya çalışın. Yol üzerindeki tabelaları göremeyebilirsiniz. Telefonunuzun uydu modunu kullanarak yol takibini kendiniz yapmanız gerekebilir.