Tallinn

Tallinn

Tallinn, özellikle Baltık denizinin yanında olmasından ve çevre illere yakın olmasından dolayı ticaret için tercih edilen bir şehir olmuştur. İskandivan ve Slav halklarının baskısına maruz kalan kentin kaderi Polonyalı ve Litvanyalılara benzemiştir.

I. Dünya Savaşı ile birlikte kazandıkları özgürlükleri, 1939 yılında Stalin ve Hitler arasında yapılan Pakt ile yeniden sekteye uğramıştır. 1945 yılında Stalin’in endüstri devrimi ile birlikte Rus ve Slav işçiler Estonya’ya göç etmiştir. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Estonya’nın nüfusunun %35’i, göç eden Rus ve Slavlardan oluşur. Buna rağmen dilini çok iyi korumuş bir ülkedir Estonya. Tallinn ise Estonya’nın, Old Town’ın bulunduğu başkentidir.

Estonya’nın başkenti Tallinn konum olarak Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin 75 km güneyinde  yer alıyor. Baltık denizine kıyısı olan en önemli liman kenti Tallinn’in tarihi merkezi UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alacak kadar kıymetli. Tallinn, içinde bulunduğumuz modern çağda Orta Çağı hissettirebilecek ender yerlerden. Rönesans döneminden kalan birçok yapıya ev sahipliği yapan küçük ve sevimli şehir Tallinn’de dolaşırken, dar sokakları, kaleleri ve kuleleriyle Orta Çağ’da dolaştığınız hissine kapılıyorsunuz. Konsept, tam bir Orta Çağ konsepti.

Tallinn’de Nasıl Giyinmeli?

Estonya’da hava sıcaklığı tabii ki çok soğuk, ancak hava durumu genel olarak soğuk seyretmesine karşın, zaman zaman kendini gösteren güneş turistlerin yüzlerini gülümsetmeye yetiyor. Ama soğuk dedik ya, kış vakti gidiyorsanız özellikle, çok sıkı giyinmenizde fayda var. Çünkü oldukça kuzeyde yer alıyor Estonya. Kış mevsiminde -20’ye varan sıcaklıklar, yaz mevsiminde ortalama 20 derece civarında seyreder. Kışın karla kaplı olan ülkenin evlerin çatıları diğer baltık ülkelerinde olduğu gibi dik ve yüksektir. Nedeni ise yağan karın çatılarda yoğunlaşmasına engel olmak içindir.

Para Birimi Euro

Estonya’nın para birimi Kron (Kroon (EEK)) ‘dur. Fakat Avrupa Birliği’ne dahil oldukları için 2011 yılından itibaren kron yerine euro kullanılıyor. Dolayısıyla Swift bankaların ATM’lerinden Türkiye’deki paranızı Euro olarak ücretsiz bir şekilde çekmeniz mümkün.

Tallinn’e Ulaşım

Tallinn’e ulaşım İstanbul’dan THY’nın direkt uçuşlarıyla mümkün olabilmekte. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Ülemiste Gölü kenarındaki Lennart Meri Tallinn Airport‘a ulaşabilirsiniz. Farklı firmaların aktarmalı uçuşları ile de Tallinn’e ulaşmak mümkün.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde bilet sistemi ile ulaşım sağlanan otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçları bulunuyor. İster ön kapıdan, ister arkakapılardan binişini gerçekleştirebiliyor Tallinn halkı ve kapılarda bulunan bilet sistemlerine biletinizi damgalatmanız gerekiyor. Şoförler bunu sürekli olarak kontrol etmiyorlar, fakar bu durumu kontrol eden görevliler olabiliyor, biletinizi damgalatmazsanız sizden 40€ ceza kesiyorlar.

Otobüs ve metro araçlarında kullanmak üzere üç çeşit bilet tipiniz var. Bunlardan biri 1.80€ tutarındaki kağıt bilet. Bu bileti otobüs şoförlerinden temin edebiliyorsunuz. Diğer bir uygulama ise İstanbul’daki İstanbulkart’a benzeyen SmartCard. İçine para yükleme sistemi ile çalışıyor. Eğer Tallinn’e birkaç günlüğüne turist olarak gitmişseniz müzelerde ve sightseeing’lerde kullanım hakkına sahip olan Tallinn Card ile toplu taşıma araçlarını bir süre sınırsız kullanabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı

St. John Kilisesi (Jaani Kirik) ile War of Independence Victory Column (Zafer Tacı) arasında kalan bölge Estonyalıların Özgürlük Meydanı (Freedom Square) olarak adlandırıldığı bölgedir. Adını aldığı Bağımsızlık Anıtı, 23,5 metre yüksekliğinde bir haç işareti şeklinde olup 2009 yılında dikilmiştir. 1920’li yıllarda bağımsızlığını ilan ettiği dönemlerin anısına dikilen bir anıttır.

Harju Gate

Tallinn’de Özgürlük Meydanı‘ndaki haç anıtının yanına doğru gittiğinizde solda yerde Harju adındaki geçişe ait bir kapı görürsünüz. Harju Gate adındaki bu kapı Tallinn’deki 8 geçitten biridir. Tam tarihi belli olmasa da 1355 yılından itibaren kullanıldığı söylenir.

Tallinn’de 16. yüzyılın sonlarına doğru güney kapısı olarak kullanılan Harju Gate, bir süre sonra kapanır ve 1767 yılına kadar kapalı kalır. 1875 yılında ana kulenin yıkılmasıyla birlikte bir daha kullanılmaz. 2009 yılında Özgürlük Meydanı’na getirilir ve bir anıt olarak burada yerini alır.