Tartu'da Görmeniz Gereken 9 Ünlü Heykel

Tartu'da Görmeniz Gereken 9 Ünlü Heykel

Tartu, bir sanatçı şehri olmasını her dönüşte karşınıza çıkan heykellerle de kanıtlıyor. Aralarında mutlaka tanıdıklarnız olacak ve Tartu’da bu önemli kişilerle karşılaştığınıza şaşıracaksınız.

Tarihsel dönemlere ışık tutan önemli eserlerin bazıları tüm dünyanın bildiği eserlerdir. Bazıları ise henüz bilmediğimiz ama gösterdikleri emekler dolayısıyla öğrenmemiz gereken karakterlerdir.

The Kissing Students

Tartu’nun birçok noktasında eseri olan Mati Karmin tarafından yapılan heykel 1998 yılında tamamlanmış ve 1948 yılından itibaren aktif olarak çalışan süs havuzunun ortasına dikilmiş.

Tartu Heykelleri Kissing Sculpture

Sculpture Bronze Pig

Heykeltıraş Mati Karmin’in bir eseri olan Bronze Pig, 2009 yılında, St. Anthony günü olan 17 Ocak’ta Tartu Market’in önüne dikilmiştir. Borşürlerde sıklıkla boy gösteren heykel, yerleşimin sık olduğu nehir kenarında bulunduğu için yakından görebilirsiniz. Heykel, âdeta Tartu’nun simgesi halindedir.

Tartu Heykelleri Pig

Father and Son’ Sculpture

Küüni Sokak üzerinde bulunan Baba ve Oğul heykeli, Çocukları Koruma Günü olan 1 Haziran’da dikilmiştir. 2004 yılında tamamlanan heykeli yapan Ülo Õun, kendisini 18 aylık oğlu Kristjan’a bakan bir çocuk ile birlikte resmetmiştir. Tallinn’de dikilmek üzere yapılan heykel, Tartu hükümetince satın alınmış ve Tartu’ya dikilmiştir.

Tartu Heykelleri Father And Son

Gustav II Adolf

İyi bir eğitim gören II. Adolf stratejik zekâ üstünlüğü ile yaşamı boyunca çeşitli başarılara imza atmıştır. Estonya’yı 1617 yılında Rusy aile Stolbova Barışı’nı yaparak elde etmiştir.

Tartu Heykelleri Adolf Gustav

Wilde & Vilde

Vallikraavi Street üzerinde yer alan Oscar Wilde ve Eduard Vilde’nin heykelleri, bir bankın üzerinde oturmuş halde tasvir edilmişler.

Tartu Heykelleri Oscar Wilde

Eduard Tubin

1905 doğumlu Estonyalı bestekar Eduard Tubin; 4 senfoni, bir keman konçertosu ve bir bale müziği besteleyen Tubin, yaşamı boyunca zaman zaman Türkiye’ye gelip eserlerini sergilemiş. Oğlu Elno Tubin’in bir Türk ile evli olduğu ve yılın bazı dönemlerini Antalya’nın Kaş ilçesinde geçirdiği biliniyor.

Tartu Heykelleri Eduard Tubin

Johan Skytte

İyi bir politikacı olan Johan Skytte’nin mühür görünümünde dikilmiş heykeli Tartu Üniversitesi Müzesi’nin bahçesinde yer alıyor.

Tartu Ruins Johan Skytte

Barclay de Tolly

Asıl adı Mihail Bogdanoviç Barclay de Tolly olan prens, Napolyon Savaşları’nda gösterdiği başarılarla ün kazanmıştır.

Tartu Heykelleri Barclay De Tolly

Kristjan Jaak Peterson

Estonyalı ozan Christian Jacob Petersohn, modern Eston şiir sanatını öncüsü olarak kabul edilir. Petersohn’un doğum günü olan 14 Mart, Estonya’da anadil günü ilan edilmiştir.

Tartu Heykelleri Kristian Jaak Peterson