rotasenin.com

Tire Gezilecek Yerler

Doğal ve kültürel değerleriyle İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında olan Tire, İzmir’in turistik bölgesi Selçuk‘un yanı başında. Rengarenk evlerinin yanıs ıra asırlık ağaçları ve yemyeşil bitki örtüsünden dolayı Yeşil Tire ismini alan bir yer. İşte Tire’de gezilecek yerler ve yapılacak şeyler listesi.

Tire Kent Müzesi

İlçelerin geçmişini ve kültürel özelliklerini gözler önüne seren kent ve etnografya müzelerinden biri olan Tire Kent Müzesi, Tire’de gezilecek yerler arasında.

Müze genel olarak bağışçıların katkılarıyla büyüdüğü için sıradan kent müzelerinden daha büyük. Bir kent müzesi olmanın gerekliliği olan el sanatları ve Tire’nin yöresel kıyafetleri müzede görebileceğiniz eserlerden.

Geçmişteki meslekler de unutulmuyor tabii. Berber, saat tamircisi, fotoğrafçı, eczane, ayakkabıcı, yorgancı, kalaycı gibi mesleklerin ustalarının dükkanlarını, eşyalarını görebiliyorsunuz.

Tire Kent Muzesi Saat Dukkani
Tire Kent Muzesi Saat Yemek

Müzenin içinde düzenli periyodlarla değişen bir sergi alanı var. Burada geçmişte kullanılan eşyalar sergileniyor ve ziyaretimizde Radyo ve Pikap Sergisi adı altında radyo, plak, pikap gibi müzik ile ilgili tarihi eşyaların sergilendiği bir döneme denk gelmiştik.

Tire Gezi Rehberi Gezilecek Yerler Kent Muzesi

Eski araba severlerin ilgisini çekebilecek 1937 yılı üretimli Ford marka bir aracı da görebilirsiniz burada. 1940’lı yıllarda Tire Belediyesi’nde makam aracı olarak kullanılmış.

Tire belediyesi makam aracı
Tire belediyesi makam aracı
Müzenin sürekli değişen geçici sergi alanı
Müzenin sürekli değişen geçici sergi alanı

Kent Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Tire Kent Müzesi girişi ücretsiz. 1 Ocak haricinde haftanın her günü 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Tire Kent Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, İzmir’in ilçesi Tire’nin merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nın çok yakınında yer alıyor. Cumhuriyet Meydanı’nın güneyindeki açık alan müzenin bahçesi sayılabilir. Sağdaki kapıdan girip, içeride gezdikten sonra soldaki kapıdan çıkıyorsunuz ve her iki kapıda bu meydana bakıyor.

Necip Paşa Kütüphanesi

Tire’nin Osmanlı döneminden kalma eserlerinden biri olan Necip Paşa Kütüphanesi, 2. Mahmud döneminde Necip Paşa tarafından yaptırılmış. Osmanlı dönemine ait kitaplar ve el yazmalarının bulunduğu Necip Paşa Kütüphanesi’ne araştırmacılar girebilirken, gezi amaçlı uğrayacaklar hafta içi 12:00 – 14:00 arasında ziyaret edebiliyor. Necip Paşa Kütüphanesi, Belediye binasının arkasında yer alan İbni Melek Caddesi üzerinde yer alıyor.

Tire'nin tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Necip Paşa Kütüphanesi
Tire'nin tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Necip Paşa Kütüphanesi

Tire pazarı

Tire’nin pazarı meşhur. Her Salı, Tire’nin dar sokaklarında pazar kurulur ve işlerin hayırlı gitmesi için pazar kurulmadan önce dualar okunur. İlçenin merkezinde kurulan Tire Pazarı’na araçla ulaşacaksanız aracınızı uzaklara park edip yürümeniz gerekebilir.

Tire yapay gölet

Tire’de sosyal alanları arttırmaya yönelik oluşturulan yapay gölet projesi ile ortama farklı bir hava katılmış. Balıklar, ördekler, su kaplumbağaları ve kazların bulunduğu, göletin etrafının ağaçlarla ve çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş alanının bulunduğu bir yer haline gelmiş. Etkinlik alanı olması nedeniyle etkinliklerden sonra, çöp konusunda savaş alanına dönse de, insanların verdiği zararı görmezden gelirsek güzel bir yer.

Tire'deki yapay gölet projesi
Tire'deki yapay gölet projesi

Kaplan Dağ Restaurant

Tire’de yeme içme konusunda bir marka olan Kaplan Dağ Restaurant, Ege ve Tire’nin yerel lezzetlerini tadabileceğiniz zengin menüsü ve kibar çalışanları ile gidilmesi gereken yerlerden biri. Kaplan Restaurant’ın bulunduğu Kaplan Köyü‘ne giderken aştığınız virajlı yollar ve yol sonunda Tire’yi tepeden gören bir yükseklikte olmaktan dolayı kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir yer. Yoğun dönemlerde önceden yer ayırtmanız gerekebilir. Alkollü bir mekan olmasına rağmen alkol sınırlı, dağıtmanıza izin verilmediğinden bir aile mekanı olarak da hoş bir yer. Buraya şehir içinden toplu taşıma olmadığından kendi imkanlarınızla gelmeniz gerekiyor. Koordinat: 38.066513, 27.720445

Tire Yeme İçme
Tire Yeme İçme
Tire Kaplan Dağ Restaurant
Tire Kaplan Dağ Restaurant

Derekahve

Tire’nin yamaçlarında doğal akarsuların bulunduğu bölgeler bulunuyor. Derekahve, akarsuların çevresine kurulmuş kafelerin sıralandığı bir bölge ve burada bir şeyler içebilir ya da kahvaltı edebilirsiniz. Şırıl şırıl akan suyun eşliğinde küçük bir değirmeni olan Tire Derekahve, yeşil ve huzur verici bir ortama sahip. Tire merkezden dar sokaklardan geçerek ulaşabileceğiniz Derekahve’ye şehir içinden dolmuşlar da bulunuyor. Koordinat: 38.080890, 27.738933

Tire Derekahve Fotoğrafları
Tire Derekahve Fotoğrafları
Tire Değirmen
Tire Değirmen

Tarihi hanlar, hamamlar, camiler ve türbeler ilginizi çekiyorsa Tire’de bu yapılardan çok göreceksiniz. Ulu Camii, Gucur Camii Yahşibey Camii, Tahtakale Camii, Molla Arap Camii, Yalınayak Camii, Hafsa Hatun Camii, Aydınoğlu Tarihi Hamam, Yoğurtluoğlu Külliyesi, Süleyman Bey Türbesi, Cağaloğlu Türbesi, Kutu Han gibi her sokakta tarihi bir bina ila karşılaşacaksınız.

Tire’ye nasıl gidilir?

Tire’ye tren ile ulaşım: Tire, Ege Bölgesi’nin içinde kalıyor olsa da ulaşım açısından zor bir yer değil. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan tren ile Tire’ye 1,5 saatte ulaşmanız mümkün. Tire merkez durağı olan Tire İstasyon Parkı’na kadar trenle gelebilirsiniz.

Tire’ye otobüs ile ulaşım: İzmir Otogarı’ndan buraya düzenli seferlerle otobüs bulabilirsiniz. Otobüs yolculuğu İzmir’den Tire’ye yaklaşık 1 saat sürüyor.

Tire’ye özel araç ile ulaşım: Tire’yi özel araçla ziyaret etmek Tire çevresinde gezilecek yerleri de ziyaret edebilme imkanı yaratıyor. İzmir’den Tire’ye 1sa 30dk’da, Efes ve Meryem Ana’nın bulunduğu Selçuk’a 35 dakikada, Ödemiş’e de yine 35 dakikada, Kuşadası’na 1sa 10dk’da geçebiliyorsunuz.