Trabzon Uzungöl

admin
|

Kartpostallardan iyi tanıdığımız bir manzara, Uzungöl. Sümela Manastırı‘ndan sonra en popüler ikinci bölge olan Uzungöl, Trabzon merkeze 100 km, bağlı olduğu ilçesi Çaykara‘ya 20 km uzaklıkta. Rakımı 1090 metre olan Uzungöl adını, kıyısında bulunan ve uzunluğu 750 metre, genişliği 250 metre olan dikdörtgen biçimindeki gölden almıştır.

Yaklaşık 500 yıl önce, vadi yamaçlarından düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla ortaya çıkan bu doğal set gölü, bir tarafında Soğanlı, diğer tarafında Kaçkar Sıradağları’nın yamaçlarındaki doğal ormanların arasında oluşmuştur. Göl suları Uzungöl’ün ardından Solaklı Deresi ile 40 km boyunca devam eder, Of ilçesine ulaştığında ise Karadeniz ile birleşir.

Uzungol 1

Uzungöl ziyaretinizde yapabileceğiniz birçok etkinlik mevcut. 60’tan fazla türde bitkinin bir arada bulunduğu dağ yamaçlarında botanik gözlem yapabilir, doğa içinde trekking faaliyetleri gerçekleştirebilir veya göl üzerinde deniz bisikleti ve çevresinde normal bisikletler ile küçük bir seyahate çıkabilirsiniz. Manzarası ve yeşilliği oldukça büyüleyici olan Uzungöl’de, hava çoğu zaman serin olur, hazırlıklı olun. Her an yağmura yakalanabilirsiniz.

Uzungöl’e nasıl gidilir?

Sahil yolundan Of köprüsüne gelin ve Uzungöl yönüne sapın. Dağ yollarını takip ederek 44 km sonra Uzungöl’e ulaşmış olursunuz.