rotasenin.com

Uşakızade Köşkü Atatürk’ün Eşi Latife Hanım’ın Evi

Mustafa Kemal Paşa, İzmir’in kurtuluşundan sonra İzmir’e geldiği gün Uşakizade’lerin evini Başkomutanlık Karargahı olarak kullanmıştı. Uşakizade Köşkü’nün sahibi ise, Mustafa Kemal Paşa’nın evlendiği Latife Hanım’dı.

Aldığı Batı eğitimiyle, zerafetiyle, bilgi birikimiyle Mustafa Kemal Paşa’yı etkilemiş ve Mustafa Kemal hızlıca Latife Hanımla günümüzdeki gibi medeni bir şekilde evlenmiş. Latife Hanım’ın evi medeni nikahın öncülüğüne tanık olmuş.

Latife Hanım ile Mustafa Kemal Paşa ayrıldıktan yıllar sonra 1934 yılında soyadı kanunu çıktığında Latife Hanım’ın babası kendi ailesi için Uşşaklı soyadını seçmiş. Fakat Latife Hanım’ın soyadının Uşaki olmasına bizzat Atatürk karar vermiş. Uşaki’nin ise Aşıklar anlamına geldiği söylenir.

Izmir Konak Latife Hanim Usakligil Kosku Maket Ev
Izmir Konak Latife Hanim Usakligil Kosku Gezilecek Yerler

Uşakizade Köşkü’nün alt katında kiler ve görevli odaları, 1. katında salon, yemek odası ve mürebbiye odası, 2. katında ise yatak odaları ve oturma odası bulunuyor. Biz kapalı olduğundan içeri giremedik, sadece pencereden bakabildik.

Eşyalar döşeli, duvarlarda Atatürk’ün fotoğrafları asılı, hatta ortada Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bir maketi de bulunuyor.

Izmir Konak Latife Hanim Usakligil Kosku Fotograflari
Izmir Konak Latife Hanim Usakligil Kosku Gramafon

Uşakizade Köşkü, İzmir Özel Türk Koleji Kurucusu tarafından 1951 yılında Latife Hanım’dan kiralanmış. 1979 yılında İzmir Özel Türk Koleji mülkiyetine geçen köşk, restorasyonu yapıldıktan sonra 2001 yılında müze olarak ziyarete açılmış.

Latife Hanım Uşakizade Köşkü, Pazar günü hariç haftanın her günü 09:00 – 17:30 saatleri arasında açık.

Latife Hanim Usakligil Kosku Cephesi
Izmir Konak Latife Hanim Usakligil Kosku Muammer

İzmir’de Uşakizadelerin birçok evi vardı. Karşıyaka’da da günümüzde müze olarak kullanılan ve Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hayatını kaybettiği köşk günümüzde ziyarete açık. Latife Hanım Köşkü ve Anı Evi‘ni de gezilecek yerler listesine ekleyin.