Vatikan Müzeleri: Dünyanın En Büyük Müze Topluluğu

Vatikan Müzeleri: Dünyanın En Büyük Müze Topluluğu

Dünyanın en ünlü müzeleri arasında yer alan Vatikan Müzeleri birçok ünlü eserin sergilendiği yapılar topluluğudur. Aralarında Caravaggio, Rafaello, Michelangelo gibi büyük isimlerin heykelleri ve eserlerinin de olduğu müzelerde haklı olarak çok uzun kuyruklar olmakta.

Vatikan Müzeleri’nin her odası ve barındırdığı her eser başlıbaşına özel sanat eserleridir. Her papanın kendine özgü müze yapması, müzeler kompleksinin Vatikan Müzeleri olarak anılmasına neden olmuş. Vatikan Müzesi’ni gezerken göreceğiniz Vatikan Müzesi eserleri, heykelleri, mumyaları ve freskleri sizi büyük bir doyuma ulaştıracağına eminiz.

Museo Pio Clementino

1771 yılında Papa XIV. Clemens’in grup heykeli toplamasıyla kurulmuştur Pio-Clementino. Müze sonraki dönemlerde geliştirilerek içerdiği sanat eserlerinin sayısı da artırılmış. Antik dönem ve Rönesans dönemi çalışmalarının yer aldığı bu müze, günümüzde Yuman heykellerini de sergiliyor. Müze içerisinde heykel, büst, maske heykellerinin olduğu birçok galeri barındırıyor.

Birçok hayvanın heykeli hayvan galerilerinin olduğu salonda toplanmış. At, geyik, aslan, kuş heykellerinin hepsi birarada. Antik dünyadaki mitolojik hayvanlarla birlikte tüm bu heykelleri bir arada görmek insanı heyecanlandırıyor.

Vatican City Muzesi Hayvan Heykelleri Galerisi
Vatican City Muzesi Hayvan Heykelleri Galerileri

Sala delle Muse (Round Hall) adındaki dairesel forma sahip odalarda bulunan nişlerdeki mermer heykeller ve bronz Herkül heykelleri de görülesi. Bu heykellerin ortasındaki kırmızı renkte, etrafı 13 metrelik bir havza yer alıyor. Havzanın altında ise harika bir zemin mozaiği yer alıyor.

Vatican City Muzesi Yunan Heykelleri Galerileri
Vatican City Muzesi Yunan Heykelleri Galerisi

Sala a Croce Greca adındaki odada bulunan benzerine az rastlanan yapılardan biri olan kırmızı lahit, Büyük Konstantin’in annesi Helena ve kızı Constantina’nın mezarıdır. Yan yüzlerinde bereket ve av sahneleri bulunur. Salonun ortasında ise canlı renklere sahip bir Yunan mozaik eseri görülür.

Vatican City Muzesi Helen Lahdi
Vatican City Muzesi Yer Mozaigi

Birbirinden güzel ve renkli tavan süslemelerine sahip olan Candelabri Galerisi, adını renkli sütunlardan alıyor. İlerleme yolu küçük olduğu için kalabalık olabiliyor. Yol üzerinde yürürken sağlı sollu resim işlemeli halılara da rastlarsınız.

Vatican Muzesi Renkli Suslemeli Tavanlar
Vatican Muzesi Renkli Tavanlar

Chiaramonti Müzesi

Chiaramonti Müzesi de diğer müzeler gibi müze kompleksinin içerisinde bulunan bir müzedir. 1807 yılında Papa VII. Plus tarafından kurulan müze, adını Papa olmadan önceki soyismi olan Chiaramonti soyadından almıştır.

Vatican City Muzeleri Heykel Gezisi

Çok kemerli tavanlara sahip uzun koridorlarda birçok tarihi eser sergileniyor. Roma ve Yunan heykelleri ile büstler ve yazılı tabletler sergilenen eserler arasında.

Chiaramonti Muzesi Heykel Galerisi
Chiaramonti Muzesi Portre Heykelleri

Gregoriano Etrüsk Müzesi

Papa XVI. Gregory tarafından 1836 yılında kurulan müzedeki galerilerde, arkeolojik kazılar sırasında bulunan vazo, lahit, bronz eserler mevcut.

Gregoriano Egiziano Müzesi

Yine Papa XVI. Gregory tarafından 1839 yılında kurulan bu müzede ise Antik Mısır koleksiyonlarına ait eserler bulunuyor. Papirüs malzemeler ve hayvan mumyalarının da aralarında olduğu, Mezapotamya bölgesine ait birçok tarihi eser ziyaretçilerini bekliyor. Üzerine şekiller ve yazılar olan tabletler, çeşitli duvar kabartmaları, antik dönemde kullanılan çanak çömlek eşyaları göreceğiniz eserlerden.

Vatican City Muzesi Misir Tabletleri
Vatican City Muzesi Canak Comlek

Mısırlılar, kıymet verdikleri insanları ya da firavunları öldükten sonra bir gün, dirilecekleri ümidiyle mumyalarlardı. Böylece vücut çürümez ve daha iyi bir konumda muhafaza edilebilirdi. 70 gün boyunca sürecek olan işlem aşamasından geçen mumyalar son olarak parfüm gibi kokulu bir sıvı işleminden geçer ve bandajlanarak hazır hale gelirdi. Müzede, yüzü, eli ve ayakları açık bir mumya görmeniz mümkün.

Vatican City Muzesi Mumya Sergisi
Vatican City Muzesi Mumya Eli

Apartment of Pius V

Apartment of Pius V adındaki galeri birkaç odadan oluşuyor. Papa Pius IX için inşa edilen odaların bir kısmı, hem duvar hem tavan yüzleri Francesco Podesti freskleriyle kaplıdır.

Odalardan biri Sobieski Odası. Polonyalı ressam Jean Matejko’nun büyük bir eseri bulunuyor bu odada. Polonya Kralı John III. Oda, Sobieski’nin Viyana’da 1683 yılında Türklere karşı olan zaferini konu alan resminden ötürü oda da Sobieski ismini almış. II. Viyana Kuşatması, Osmanlı’nın gerileme devrine girdiği savaştır.

Vatican City Muzeleri Viyana Sobieski

Raffael Odaları

Vatikan Müzeleri’nin en ilgi çekici odaları ise duvarlarında Raffael’in resimleri olan odalar. Mutlaka görülmesi gereken bu odaların herbiri en ince detayına kadar resmedilmişler. İnsan, bu resimlere baktıkça kafası karışıyor, kendini kaybediyor.

Vatican City Muzeleri Raffael Odalari
Vatican City Muzeleri Raffael Oda Resimleri

Vatikan Müzeleri’ni gezmek gerçekten baş döndürücü. İçine bir girdiniz mi bambaşka bir insan olarak çıkıyorsunuz. Çünkü ufkunuz ışık buluyor. İsteyenler, tabelaların yönlendirmesiyle tüm odaları sıra sıra gezebilirken, vakti az olanlar ya da direkt olarak Sistina Şapeli’ni görmek isteyenler için de kısa bir yol oluşturulmuş. Vatikan Müzeleri Haritası için yapılan plan ile bu yolları kolayca bulabilirsiniz.

Vatican City Muzesi Haritasi
Vatikan Müzeleri Haritası

Vatikan Müzeleri’ne dahil olan başka bir oda ise Vatikan’ın ayin alanı ve toplanma yeri olan Sistina Şapeli’dir. Sistine Şapeli, Michelangelo’nun en büyük ve ünlü duvar eserlerini resmettiği yer. Gelin, bu dünyaca ünlü yapıyı farklı bir başlık altında ele alalım.

Vatikan Müzeleri’ne talep yoğun ve girişlerde uzun kuyruklar olabiliyor. Vatikan Müzeleri’ndeki çılgınca kuyruklarda beklemek istemiyorsanız, birçok müzede olduğu gibi biletlerinizi internet üzerinden satın alabilirsiniz. Online rezervasyon işlemlerinde biletinizi en fazla 60 gün sonraya alabiliyorsunuz. Vatikan Müzesi giriş bileti ücreti sitede de yazdığı gibi 16€, indirimli bilet ise 8€. Online rezervasyon yaptırdığınız takdirde bunun için de bir 4€ vermeniz gerekiyor. Fakat onca sırayı ve vakti gözönünde bulundurduğunuz zaman 4€ kabul edilebilir bir fiyat oluyor. Müze Pazar günleri kapalı. Sadece her ayın son Pazar günü açık ve ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu da farklı bir seçenek, ücretsiz girmek isteyenlerin sayısı da gözardı edilmemeli.