Vilnius Railway Museum

admin
|

Vilnius tren istasyonunun 19. yüzyılda aktif olarak kullanılan 2. katında açılan müze, tren ve demiryolu tarihi ile ilgilenenlerin ilgisini çekecektir.

Tren istasyonunun tarihi katına 1996 yılında kurulan müzeyi gezmek için 2. kata çıkarak bilet almanız gerekiyor. Üst kattaki büyük salonda trenler ile ilgili objeler sergileniyor. Çantalar, aydınlatıcı öğeler, eski telefon ve kontrol cihazları ile birlikte, üzerinde bulunduğunuz tren istasyonunun eski fotoğrafları, tarihi biraz daha yakından görmemizi sağlıyor.

Eski iletişim araçları da sergilenen tarihi eserler arasında. Sinyal cihazları ve telefonlar tarihe ışık tutmaktan öte, eski tren istasyonlarının çalışma mantığını anlatıyor adeta.

Demiryolu Muzesi Sinyal
Demiryolu Muzesi Salonu

Küçük tren oyuncaklar da hem çocukların, hem de yetişkinlerin ilgisini çekecek düzeyde. Özellikle çocuklar için ayrılmış başka bir odada, çalışan büyük tren oyuncak maketleri yakından incelemek mümkün.

Demiryolu Muzesi Maket
Demiryolu Muzesi Maket 2

Tren ile ilgili her şeyin bulunduğu bu müzede 1 saat normal bir ziyaretçiye yetecek bir süredir. Müzenin dış tarafında lokomotifler, çeşitli Sovyet trenleri ile tren ile ilgili büyük makinelerin bulundu bir alan mevcut. Biz gezerken bu kısım kapalıydı, ama siz mutlaka burayı da gezin.

KAÇIRMA: Gediminas Tower