Orta Çağ'ın Dahiyane Çocuğu Leonardo Müzesi

Orta Çağ'ın Dahiyane Çocuğu Leonardo Müzesi

Dünyanın en büyük dahisi olan Leonardo da Vinci, her açıdan mükemmel bir insandır. İcatları, sanatçı kişiliği ve bilimselliği ile her kesimden insanın ilgisini çekebilecek bir yaşamı olan Leonardo da Vinci’nin yaşadığı kasabada, içeriği Leonardo’nun eserleri olan bir müze bulunuyor.

Leonardo Müzesi, mimari ve bilim alanlarını kapsayan bir müze haline getirilmiş. Makineler, tekstil üretim teknolojileri, mekanik saatler, savaş aletleri, uçan makineler ve Leonardo tarafından icat edilen birçok alet burada yakından görebileceğiniz aletler arasında.

Leonardo da Vinci’nin ideal oranlarda bir adamı tasvir ettiği ahşap heykelin hemen yanı başında yer alıyor müze. Müzenin bulunduğu yapı, Leonardo da Vinci Müzesi olarak hazırlanmadan önce kale olarak olarak kullanılıyormuş. Zaten şehrin her noktasından kendini belli eder Conti Guidi Kalesi. Sanatçının ölümünden 400 sene sonra, 1919 yılında ise müze hazırlıklarına başlanmış. IBM’in de büyük desteği ile çizimlere benzer maketler geliştirilmiş ve yapılan bağışlarla zenginleşen müzeye 1986 yılında Leonardiano adı verilmiş.

Vinci Koyu Gezisi
Vinci Koyu Gezileri

Müzenin giriş kapısında alınan biletler, birden fazla noktaya girmek için kullanılıyor. Leonardo da Vinci’nin eserlerinin sergilendiği 2 adet Leonardo Müzesi, Vinci Kasabası’nı yukarıdan panoramik olarak izlemenize olanak tanıyan teras ve Leonardo da Vinci’nin doğduğu ev.

Vinci Koyu Kalesi Kilisesi
Vinci Insan Heykeli

Leonarda da Vinci, özellikle çark sistemini çok iyi çözümlemiş bir mühendistir. Müzede gezerken çark sistemi kullanılarak hazırlanmış birçok icat görürsünüz. İcatların anlatımları hem yazıyla, hem de 3d animasyonlarla desteklenmiş.

Leonardo Icatlari
Leonardo Muzesi Gezisi

Müzede elbette görülecek çok eser var, ama aralarında en önemlisi Vitruvius Adamı adındaki eserdir. Günlüklerindeki notlar arasında bulunan ve iç içe geçmiş çıplak bir erkeği betimleyen bu eskiz, İnsanların Oranı olarak anılır. Orijinal eskiz, Venedik’teki Accademia Sanat Galerisi‘ndedir.

Vitruvius Adami Kopyasi

Müzenin ön tarafında ilginç bir meydan yer alıyor. Mimmo Paladino tarafından tasarlanan Piazza del Guidi, Leonardo da Vinci’nin mimari ve bilim adamı yönü ele alınarak hazırlanan ilginç bir proje. Müzenin geliştirilme çalışmaları ışığında 2006 yılında verilen bu görünüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Piazza Guidi Vinci
Piazza Guidi Vinci Meydani

Sanatsal Guidi Meydanı’ndan sonra Leonardo da Vinci’nin vaftiz edildiği kiliseyi ziyaret edelim. Santa Croce of the Holy Cross kilisesi oldukça küçük, fakat içinde Leonardo Una Mostra Impossibile sergisi bulunuyor. Sergide Leonardo’nun yaptığı birçok eserin kopyasını yakından görmek mümkün. Lady with an Ermine (Czartoryski Müzesi, Polonya), Baccus, Virgin of the Rocks, Virgin and Child with St. Anne, Mona Lisa (Louvre Müzesi, Fransa), Adoration of the Magi (Uffizi Galeri, İtalya), Madonna of the Carnation (Alte Pinakothek, Almanya), St. Jerome in the Wilderness (Vatikan Müzesi, İtalya) gibi büyük eserler görebileceğiniz eserler arasında.

Leonardo Una Mostra Impossibile Sergisi
Leonardo Da Vinci Cizimleri

Aralarında en büyüğü 4.60m x 8.80m ebatlarındaki The Last Supper (Son Akşam Yemeği) adlı tablo. Orijinalinin Milan’daki Santa Maria delle Grazie’de bulunduğu tablonun kopyası bile harikulâde.

Leonardo Una Mostra Impossibile Last Supper

Artık kaleye çıkmanın ve Vinci Kasabası’nın harika manzarasını panoramik izlemenin zamanı geldi. Kulenin bulunduğu kaleye girerken de bizi Leonardo da Vinci’nin icatları karşılıyor. Savaş makineleri, uçmak için icat ettiği kanat iskeletleri, toplar ve köprülerin bulunduğu icatlardan geçiyoruz. Ardından ziyaretçileri 120 basamaklı bir yolculuk bekliyor.

Leonardo Da Vinci El Cizimi
Leonardo Da Vinci Calismalari

Yukarı doğru çıkarken Leonardo’nun büyük icatlarına da rastlıyoruz. Odalardan biri su bölümü. Suda yüzmesi için icat ettiği sıra dışı gemilerin maketlerini görüyoruz. Aynı zamanda ilk su altı dalgıç kıyafetini yapan kişinin Leonardo olduğunu öğreniyoruz. Bir hortum yordamıyla, batmayan mantardan hava alma üzerine kurulmuş bir sistem.

Leonardo Da Vinci Su Alti Kiyafeti
Leonardo Da Vinci Bisiklet

Sonunda üzerinde çan kulesi bulunan kaleye çıkmayı başarıyoruz. Yeşillikler içindeki Toskana tepeleri gerçekten harika. Fotoğraf ve video için en yüksek kule burası. Vinci’nin her sokağını tepeden inceleyebilirsiniz. Keyfini çıkarın. Biz çıktığımızda, çevresinde daha yüksek bir yapı olmadığı için bayağı rüzgarlıydı, uzun kalmayı düşünürseniz rüzgar çarpmasını önlemek için üzerinizde bir şeyler bulundurmayı unutmayın.

Vinci Kasabasi Floransa Italya Gezi Rehberi

Vinci Kasabası hakkında daha fazla bilgi almak, kasabaya ulaşım bilgileri hakkında detaylı yol haritasını görmek için Vinci Kasabası Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Leonardo da Vinci'nin Doğduğu Ev

Leonardo da Vinci’nin doğduğu ev kasabanın merkezinde değil, tepelere doğru yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki bir köyde bulunuyor. Anchiano adındaki köyde bulunan eve multimedya özellikleri kazandırılmış. Vinci’nin hayatını anlatan hologramı bunlardan biri.

1452 yılında doğan ve 14 yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo da Vinci’nin büyüdüğü manzara, bugünkü ile neredeyse aynı. Çevrede herhangi bir yapılaşmanın olmaması, yüzyıllar boyunca üzüm ve zeytin ağaçlarının üretimini devam ettirmiş. Vinci’nin ilham aldığı manzarayı, bugün bizim de görmemiz bir hayli ilginç geliyor.

Leonardo da Vinci’nin asıl adı Lionardo di ser Piero da Vinci. Anlamı ise şu şekilde: Vincili Üstad Piero’nun oğlu Leonardo. Yani sanıldığının aksine Leonardo da Vinci, Vinci Kasabası’nda doğduğu için değil, babası Vincili olduğu için Vinci soyadını almış.