rotasenin.com

Yörük Köyü Safranbolu

Yörük Köyü, Safranbolu’dan 12 km uzaklıkta. Safranbolu‘nun küçük bir maketi gibi olan bu müze köyün 650 yıllık bir geçmişi ve 93 tescilli eseri bulunuyor. 1997 yılında koruma altına alınan ve sit alanı ilan edilen köy, evleriyle sizi bambaşka bir tarihe götürecek.

Köy içerisinde yaklaşık 450 yıllık olan bir de konak bulunuyor ki, köyün en eski konağı olarak biliniyor. Onbaşıgil Evi olarak adlandırılan konak, çamaşırhanesi ile ünlü. Eskiden köyün kadınları çamaşırlarını burada yıkarlarmış.

Yoruk Koyu Evleri
Yoruk Koyu Evleri 2

Çamaşırhanenin ortasında büyük bir taş, köşelerde ise su ısıtmak için ocaklar bulunuyor. Safranbolu’nun düşünceli insanı, bu taşı bile birçok inceliği hesap ederek oluşturmuş.

Farklı boylara ve kilolara sahip insanların da rahatlıkla çamaşır yıkayabileceği taş çevresinde 12 kişi aynı anda çamaşırını yıkayabiliyor. Yıkanan çamaşırların pis suları, yanında bulunan kadına ait çamaşırların suyuyla karışmaması için küçük su kanalları vasıtasıyla dışarı akıyor.

Yoruk Koyu Camasirhane
Yoruk Koyu Camasirhane Gezisi

Yörük Köyü’nde, dünyada La diva Turca diye bilinen Opera tarihinin en büyük isimlerinden, 20. yüzyılın en iyi sopranolarından biri olan Leyla Gencer‘in büstünü de görmek mümkün.

Babası Safranbolulu olan Leyla Gencer’in büstünü, Türk heykeltıraş Metin Yurdanur hazırlamış. Leyla Gencer’in bahsi açılmışken Leyla Gencer Sanat Evi ve Sucu Hafız Gezi Evi de Yörük Köyü’nde gezebileceğiniz yapılardan. Daha çok eskiden kullanılan temel eşyaların sergilendiği bir etnografya müzesi niteliğinde.

Leyla Gencer Bustu
Yoruk Koyu Geyik Boynuzu

Yörük Köyü’nün evleri arasındaki tarihin eşsiz yolculuğunda, incelediğiniz yapıların çatılarından sarkan geyik boynuzları dikkatinizi çekecektir. Yörük Köyü halkı uğura inanır. Bu nedenle evlerinin çatılarına, uğur getirsin diye, avladıkları geyik boynuzlarını asarlar.

Safranbolu Yörük Köyü nerede ve nasıl gidilir?

Safranbolu gezinizde, vaktiniz olursa bu tarihi köye mutlaka uğrayın ve evleri yakından inceleyin. Safranbolu Yörük Köyü arası 14km (23dk) mesafede. Safranbolu’dan kalkan dolmuşlarla da Yörük Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız bir hafta sonu gezinizde Karabük’ü ve Safranbolu gezilecek yerler listesindeki tarihi yerleri tam anlamıyla gezmeniz mümkün.