rotasenin.com

Alara Kalesi

Alarahan ve Alara Kalesi, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad‘ın Alanya’yı fethetmesi üzerine Antalya – Alanya arasındaki yolları arasında güvenliği sağlamak adına inşa edilmiştir yapılardır. Alanya’nın Çakallar Köyü sınırları içinde bulunan yapıların bugün bir kısmı ayaktadır.

Alara Kalesi

Alara Kalesi‘ne çıkmak mümkün, fakat dik bir yokuşu tırmanarak ulaşım sağlanır.  İç Anadolu Bölgesi’ne doğru giden ticaret yollarında hakimiyet sağlamak amacıyla da inşa edilen Alara Han ve Alara Kalesi’nin birbirleri arasındaki mesafe 800 metredir.

Alara Kalesi
Alanya Alara Cayi

Alara Han

1231 yılında iri, kesme taşlarla inşa edilen yapı bir kervansaray olarak inşa edilmiştir. İpek Yolu‘ndan geçen tüccarların konaklamaları ve ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla yapılan Alarahan‘da, yolcuların dinlenebilecekleri küçük odalar bulunur.

Alarahan Dis Surlari
Alarahan Giris Kapisi

Bugün restoran ve alışveriş merkezi olarak kullanılan yapının girişinde bulunan kitabenin bir kısmının kayıp olmasına rağmen kalan kısmının çevirisini yapabilmişler.

Sultanların büyük sultanı, milletleri boyunlarının maliki, Arap ve Acem sultanlarının efendisi, Hak Sultan, Cihan beldelerinin Fatihi, Karanın, Denizin, Rum’un, Şam’ın, Ermeni’nin Fecrin sultanı, Ala’ud-dünya vad-din Keykubad bin Keyhusrev bin Kılıç Arslan Mü’minlerin emirinin burhanı.

Alarahan Kitabesi

Alarahan nerede ve nasıl gidilir?

Alanya’dan Antalya’ya doğru giderken Alanya ilçesine bağlı Okurcalar‘dan Alara yoluna girilir ve 9 km yol sonunda sağ tarafta Alara Han görülür. Sol tarafta bulunan Alara Çayı‘na – Ulugüney Çayı olarak da geçer – yazın insanların girip serinlediği söylenir. Karşı tarafa baktığınızda da tepenin üzerinde Alara Kalesi‘nin surlarını görebilirsiniz.