Yürüyen Köşk Yalova: Atatürk Köşkü ve Çınar Olayı Hikayesi

admin
|

Yalova’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasında, deniz kenarında bir yapı vardır, ismi Yürüyen Köşk. Herkesin bilmesi, duyması gereken bir hikayeye sahiptir bu köşk. Köşk ile bir çınar ağacının dostluk hikayesidir bu.

Atatürk, Yalova’yı çok sever. Yıl 1929, Yalova ziyaretlerinin birinde, Ertuğrul adındaki yatı ile yaptığı bir deniz seyri esnasında Atatürk, görüp çok beğendiği çınar ağacının yanına bir köşk yaptırılmasını ister.

Deniz kenarına yapılan köşkün inşası 22 günde tamamlanır. Ancak yapının yanındaki çınar büyür, büyür ve gün gelir çınarın dalları eve zarar vermeye başlar. Köşkün bahçıvanı eve dokunmaya başlayan dalı kesmek ister. Atatürk bunu duyunca net bir ifadeyle şöyle der:

Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek! – Atatürk

Atatürk’ün doğa sevgisi nedeniyle çınarın kesilmesine karşı çıkması, mühendislerin bu meseleye bir çare aramalarına neden olur. Kafa kafaya verilir ve köşkün çevresindeki toprak, temellerine kadar kazılır, İstanbul’dan getirtilen tramvay rayları döşenir ve yapı doğuya doğru 4 – 5 metre uzaklaştırılır.

Ağaca zarar verilmemesi için köşk kaydırılır ve bu nedenle köşkün adı Yürüyen Köşk olarak anılmaya başlanır. Böylece yıllara meydan okuyan tarihi çınar ağacının dalının kesilmesine veya köşkün yıkılıp yeniden yapılmasına gerek kalmamıştır.

Yalova Yuruyen Kosk Gezi Yazisi
Yalova Yuruyen Kosk Gezi Notlari

Yürüyen Köşk günümüzde müze olarak kullanılıyor. Alt tarafı mermer, üst tarafı ahşap olan köşkün denize bakan tarafı geçmişte toplantı salonu olarak kullanılıyormuş.

Müzede, Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, banyosu, kullandığı malzemeler, Atatürk’ün annesinin işlediği yorgan, yastık ve çarşafları ile Atatürk’ün çok sevdiği gramofonunu görmek mümkün.

Müzenin içi bir rehber eşliğinde 20 dakikalık aralıklarla gezilebiliyor, gider gitmez müzeye giriş yapamayabilirsiniz.

Yalova Yuruyen Kosk Muzesi
Yalova Yuruyen Kosk Gezilecek Yerler

Köşkün hemen önünde yaklaşık 30 metre uzunluğunda bir iskele vardır. İskelenin ucu sonsuz görünen bir ufka doğru bakar ve sizi huzurla buluşturur. Bu sade ve ferah yapıya iskelenin ucundan da bakmayı ihmal etmeyin.

Tabiata saygı, aklın vicdanıdır. – Atatürk

Yürüyen Köşk nerede ve nasıl gidilir?

Yalova’daki Yürüyen Köşk ulaşımı kolay bir noktada. Tavşanlı ve Taşköprü’yü geçtikten sonra Yalova Devlet Hastanesi’nin yan sokağından girilir ve Yalova Adliyesi’ne doğru devam edilir.

Yalova Adliyesi’ni gördüğünüz yerde aracınızı bırakabileceğiniz yerler var. Aracınızı bıraktıktan sonra adliyenin yanından denize doğru yürüyün ve sola dönün. Yürüyen Köşk ileride karşınıza çıkacaktır.

Yalova Yuruyen Kosk Iskelesi
Yalova Yuruyen Kosk Manzarasi

Yıllar boyu rüzgarın ve deniz tuzlarının neden olduğu zarar, köşkü bakımsız hale getirmiş. Zamanla unutulan köşk 2006 yılında Yalova Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmış.

Yürüyen Köşk’ün iç tarafı da ziyarete açık ve Pazartesi hariç hergün ziyaret edilebiliyor. Müzekart’ın geçerli olmadığı müzede fotoğraf ve video kaydı alınmasına izin verilmiyor, bunu da belirtelim.