Arabayla Vizesiz Balkan Turu

Arabayla Vizesiz Balkan Turu

Arabayla vizesiz Balkan turu son derece keyifli gezi etkinliklerinden biri. Road trip (arabayla yolculuk yapmak), dilediğiniz yerde durmak, bunları Avrupa’da vizesiz ülkelerde gerçekleştirmek şahane bir his. Bu yazıda 10 günlük Balkan turumuzda yaşadığımız deneyimleri, dikkat etmeniz gerekenleri, Balkan ülkelerinin yollarını anlatmaya çalıştım. İşte vizesiz Balkan turu rehberi.

Öncelikle kastettiğimiz Türkiye’den yurt dışına arabayla çıkmak değil, uçakla Balkanlara gidip, Balkanlarda araç kiralayarak Balkan ülkelerini gezmek. Arabayla Balkan turunda gezdiğimiz ülkeler ve rota şu şekildeydi: Dilerseniz linklere tıklayarak detay sayfalarına da ulaşabilirsiniz.

Balkanların 5 ülkesi ve görülmeye değer yerlerin çoğunu görmek niyetiyle hazırlanmış bir güzergah. Her ne kadar dolu dolu geçse de Balkanlar kadar güzel bir coğrafyayı aylarca gezsek yine de bitiremeyeceğimizi düşünüyorum. Biz başlangıç olarak Saraybosna‘yı seçtik. İstanbul’dan direkt uçuşların olduğu Üsküp, Tiran ya da Belgrad gibi merkezi diğer şehirler üzerinden de plan yapmak mümkün.

Aracımızı Sırbistan’daki bir araç kiralama merkezinden kiralamıştık. 8 ay öncesinden kiraladığımız için gayet uyguna geldi. Havalimanından kiralayarak başlayan yolculuğumuzda, yukarıda saydığım ülkelerde bir daire çizerek tekrar başladığımız ülkeye geri döndük.

Arabayla Balkan Turu Gezi Haritasi
Arabayla vizesiz Balkan ülkeleri turu gezi haritası / gezi güzergahı

Avrupa’da gezdiğimiz diğer ülkeler gibi burada vinyet (vignette) alıp arabanızın camına yapıştırmak gerekmiyor. Otoyol ücretlerini yollarda ödemeniz gerekiyor. Ama Balkanlar’da “yuh be” dedirtecek bir otoyol geçiş ücretimiz olmadı, genellikle düşük çaplı ücretlerdi bu geçiş ücretleri.

İşte öğrendikten sonra aniden B planı yapmamıza neden olan bilgi. Havalimanında aracımızı kiralarken güzergahımızı çalışanla paylaşıp, bu ülkelerde herhangi bir sorun olup olmadığını sorduk. Ve planlarımız arasında Kosova da vardı aslında. Fakat Kosova’nın diğer Balkan ülkeleri arasındaki diplomatik sorunlar ve uluslararası anlaşmazlıklar yüzünden kiralanan araçların Kosova’ya giriş yapamadığını öğrendik. Çalışan arkadaşa planımızdan bahsetmeseydik, bunu Kosova sınır kapısında öğrenecektik ve bu çok sıkıntılı olabilirdi. Hemen planı revize ettik ve yeni bir konaklamayla meseleyi çözdük. İşin özü, aracı kiraladığınız yerde ülkeler arası herhangi bir siyasal gerginlik olup olmadığını sorun.

Balkanlar’da Konaklama

Balkanlar’da konaklama kısmı da önemli konular arasında. Balkanlar’a gitmeden önce konaklayacağınız yerlerin rezervasyonlarını önceden yapın. İlla otellerde kalmanıza gerek yok, Balkanlar ucuz olduğundan hostellerde de kalabilirsiniz. İki, üç kişi seyahat ediyorsanız kişi başı günlük 10€’ya size özel odalarda kalabiliyorsunuz. Başkalarıyla aynı odayı paylaşmak sizin için sorun teşkil etmiyorsa çok daha ucuza konaklamanız mümkün. Balkan hostellerine de booking.com üzerinden veya diğer hostel sitelerinden ulaşıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Puanları yüksek yerleri tercih edin, yorumlarını, şehre olan uzaklığını da inceleyin ve ona göre karar verin.

Balkanlar’da Vize ve Sınır Kapıları

Balkan turları genellikle vizesiz olduğu için tercih ediliyor. Yukarıda saydığım ülkeler vizeye ihtiyaç duymuyor, dolayısıyla bir pasaport ile bu ülkelere rahatlıkla girebilirsiniz. Uçakla indiğiniz ülkede yapılabilecek sorgulamalara karşı uçak biletleriniz, konaklama belgeleriniz ve rotanız ile ilgili çıktılar elinizde muhakkak olsun. Nerede, kaç gün kalacağınız konusunda belgeleri göstermeniz gerekebilir. Bosna Hersek’e indiğimizde bizde hiç sorun çıkmamıştı.

Balkanlar’ı arabayla gezerken sınır kapılarında da ekstra bir durum ile karşılaşmadık. Sınır kapılarında işleyiş şu şekilde: Önce bulunduğunuz ülkeden çıkış yapıyorsunuz, çıkış işlemleri tamamlanıyor ve biraz ileride de diğer ülke için giriş işlemleri yapılıyor. Hiç arabadan inmeden, elinizdeki pasaportları ve araba ruhsatını vererek işlemleri halledebiliyorsunuz. Siz normal davranmaya bakın, bazı memurlar da basit sorular sorabilir ya da Türkçe konuşmaya çalışabilirler.

Balkan Yollari
Balkan gezi tavsiyeleri
Balkan Sinir Kapilari
Balkan ülkeleri sınır kapıları

Balkanlar’da sınır geçişleri, gezdiğiniz döneme göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin; bir bayram tatili sırasında giderseniz, Almanya, Fransa gibi ülkelerden Türkiye’ye ya da Türkiye’ye yakın bölgelere gitmek isteyenlerin güzergahı üzerinde bulunursanız yoğunluk yaşayabilirsiniz. Beklenmedik yoğunluktaki sınır kapılarında zamanınızı mecburen harcayacağınızı düşünürsek, geçeceğiniz ülkedeki gezi planınızı ve konaklayacağınız oteldeki giriş saatlerini hesaba katarak plan yapın.

Balkan Turlari Otoyol Gecis Ucretleri
Balkan ülkeleri otoyol geçiş ücretleri
Balkanlar Arac Kiralama
Balkanlarda araç kiralama

Balkanlarda park konusu da oldukça sıkı. Rastgele bir yerlere park etmeyin, ceza yersiniz. Çevrenizde mutlaka bir park görevlisi ya da park otomatı bulunur. Ücretini ödeyip fişini cama yapıştırın veya bir otoparka girin. Ücret olarak baktığınızda saati 1-2 dolara ya da daha turistik yerlerde günlük 5-10$’a tekabül ediyor genellikle. Bunun için ceza ödemeye değmez. Ayrıca bazı şehirlerde sarı veya mavi gibi renklerde park çizgileri bulunur. Bunların da ne anlama geldiğini sormanız, öğrenmeniz lazım. Kimi gece saatlerinde park edilebilir sadece, kimi gün boyunca ücretsiz park edilebilir. Yanlış park edilen araçları çekmiyorlar, tekerleklerine ilerlemesini önleyici bir kelepçe takıyorlar. Bir ülkede sabah uyanıp arabaya geçtiğimizde, yanlış yere park ettiğimizden dolayı bize de takmak üzerelerdi ki takmadan yetişmişiz ve özür dileyip oradan ayrıldık. Otopark ücretlerinden kaçıp hem ceza ücreti hem de zaman kaybetmemek gerekiyor.

Arabayla Balkan Turlari
Balkanlar arabayla nasıl gidilir?

Seçeneğiniz otellerin de park alanı olanları seçin mutlaka. Hengamenin içinde bir de aracı düşünmeniz, gün boyu park ücreti ödemeniz gerekmez. Mesela, biz de çok defa aracı hostelin park alanına bırakıp şehri gezmeye öyle gittik. Konaklama alanlarımız şehir merkezlerine yakın olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Balkanlar’da Yollar ve Trafik

Balkanlar, doğanın en yeşil halini görebileceğiniz ve bol ormanın olduğu bir bölge. Gezi sırasında bol bol Karadeniz hissiyatı hissedeceksiniz. Dağlar bol, yolları virajlı ve çoğunlukla gidiş dönüş olan, düz çizgi ile ayrılmış yollar.. Bu da kamyon arkasında uzun kuyruklar oluşma ihtimalini doğuruyor. Sollanması mümkün olmayan dağ yollarında, bol bol kamyon arkasında kalacağınızı önceden bilin. Kiraladığınız aracın inişli çıkışlı dağ yollarına uyum sağlayabilecek kadar güçlü olmalı, 1.2 motorlu bir araç kiralayarak tatilinizi zehir etmeyin ve rahat etmeniz açısından mümkünse otomatik vites olmalı.

Arabayla Balkanlar Nasil Gezilir
Arabayla Balkan turu
Balkan Ulkeleri Sinir Gecisleri
Balkan ülkeleri sınır kapısı geçişleri

Balkan ülkelerinde navigasyon da olmalı. Bilmediğiniz yerlerde zorlanabilirsiniz diye ya navigasyon kiralayın ya da telefonunuza önceden Google Maps ya da Maps.me üzerinden haritaları indirin. Telefona indirdiğiniz navigasyon uygulamaları ile daha rahat gezersiniz.

Trafik kuralları tabii ki önemli. Çoğunlukla bu kurallara uyuluyor, ama kural bilmez insanların her yerde olabileceğini düşünerek veya kurallı olmayan ülkelerden buraya gezmek için gelenlerin varlığını düşünerek kendinizi araba kullanırken çok da salmayın. Balkan ülkeleri arasında en kaba sürücülerin olduğu ülke Arnavutluk. Kaba ve dikkatsizler. Arnavutluk’ta özellikle dikkat edin, vahşi batı gibi adeta.

Balkan’da Para Konuları

Balkan ülkelerini gezerken dikkat etmeniz gereken şey yanınızda Balkan ülkelerine ait para biriminin bulunması. Yanınızda bulunan kayda değer miktardaki euro paranızı, girdiğiniz ülkede harcayacağınız kadar yerli paraya çevirmeniz gerekiyor. Gerçekten şehirlere girerken ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve ona göre plan yapmanız çok önemli. Elinizden geldiğince şehir merkezlerindeki döviz bürolarını kullanmanız paraları daha uyguna çevirmeniz için gerekli. Euro verip, yerli para üstü alırım diye düşünürseniz çok para kaybınız olur. Balkan ülkeleri genellikle fakir ülkeler olduğundan kredi kartı kullanımını da tercih etmediklerinden, çoğu şeyi yerli para ile çözmeye odaklanın, yoksa kendinizi kazıklanmış turist sepetinde bulabilirsiniz. Tabii market alışverişlerini kredi kartı ile yapmak mantıklı. Sırbistan’da aracı teslim etmeden önce depoyu doldurmak için bir benzin istasyonuna girdik. Kapıda kredi kartı etiketi olduğu halde içeride kredi kartı cihazı olmadığından mecburen euro ödedik ve zarar ettik.

Balkan turu sırasında yerli para hesaplamaları kafa karışıklığı yaratabileceğinden, telefonunuza önceden bir Döviz Çevirisi (Currency Converter) uygulaması indirin ve kullanacağınız para birimlerini önceden listenize ekleyin.