rotasenin.com

Akkayalar Travertenleri: Bolu’nun Pamukkalesi

Akkaya Travertenleri, Bolu‘nun doğal güzellikleri arasında yer alan yerlerden biri. Tıpkı Pamukkale Travertenleri gibi, doğal bir oluşum sürecinde ortaya çıkan ve gidenleri beyaza yakın görüntüsüyle hayran bırakan, hatta kaynağından çıkan sodalı suyun içilebildiği gezilesi bir yer.

Akkaya Travertenleri, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkla yer altından çıkan, içerik olarak zengin su vasıtasıyla oluşuyor. Çıkan suyun içindeki karbon gazı uçuyor ve geride kireç bırakıyor. Bu da birike birike, gördüğümüz travertenleri oluşturuyor.

Denizli Pamukkale‘deki travertenler de bu şekilde oluşmuş yüzyıllar boyunca ve hala oluşumuna devam ediyor bu travertenler. Pamukkale kadar büyük çapta olmasa da, Bolu’da görülmeye değer yerler arasında yer almalı mutlaka.

İçeri girince büyük bir yüzme havuzu ile karşılaşırsınız önce. Havuza girilebiliyor, ancak içerideki ayrı bir işletmeye sahip olduğundan buraya girmek ekstra ücrete tabii. Havuz görevlileri tarafından havuz suyunun her gün temizlendiği ve ayda bir boşaltılıp yenilendiği belirtiliyor.

Yüzme havuzu özellikle yaz sezonunda Boluluların sıcaklardan kaçış noktalarından biri. 12 yaşa kadar olan çocuklar havuzdan ücretsiz faydalanabiliyor.

Akkayalar Travertenleri Yuzme Havuzu
Akkayalar Travertenleri Ayak Havuzlari

Alandaki su kullanımlarında kadın erkek ayrımı bulunuyor. Büyük havuzda kadınlar için ayrılmış alan büyük bir panelle kapatılmış. Havuzun ilerisinde ayaklarınızı sodalı suya sokabileceğiniz küçük havuzlar bulunuyor.

Bu havuzlar da kadın erkek şeklinde ayrılmış. Bu bölgeden sodalı su çıktığı için su kaynaklarından çıkan sodalı suyu içmeniz mümkün olabiliyor. Hatta şişelere de doldurabilirsiniz, ancak yine de taze taze içmek gerekiyor, sonrasında aynı tadı vermeyebiliyorlar.

Akkayalar Travertenleri Pamukkale Gorunumu
Akkayalar Travertenleri Magaralari Oyuklari

Akkaya Travertenleri’nin üzerindeki havuzlara girmek yasak. Yamacından kısa bir yolla aşağı inip travertenlerin üzerindeki küçük mağara tarzındaki oyukları yakından inceleyebilirsiniz. Yamaçta yer yer gri renkte lekeler, akıntılar bulunuyor. Akkayalar kirlenmiş, kirletilmiş.

Akkayalar Travertenleri Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Akkayalar Travertenleri Fotograflari Manzarasi

Alanın çimenlik alanı, yani travertenlerin üst tarafı piknik alanı olarak düzenlenmiş. Malzemelerinizi getirirseniz ahşap masalarda piknik yapabilir, mangal yakabilirsiniz.

Travertenlerin altından bir yol geçiyor ve yoldan sonra ormanlık alan başlıyor. Piknik yaparken izlediğiniz bu ormanların arkasında, uzaklarda da Bolu şehir merkezinin manzarası bulunuyor.

Akkayalar Travertenleri Piknik Mangal Alani
Akkayalar Travertenleri Dogasi

Akkaya Travertenleri giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Akkaya Travertenleri’nin bulunduğu alana giriş ücretli. Akkaya Travertenleri kış sezonunda 17:00, yaz sezonunda 20:00’ye kadar açık.

Akkayalar Travertenleri Araba Ulasim
Akkayalar Travertenleri Tabelasi Nerede

Akkaya Travertenleri nerede ve nasıl gidilir?

Akkaya Travertenleri, Bolu merkezin güneybatısında yer alıyor. Bolu Bilecik yolu üzerinde, Mudurnu‘ya doğru giderken yer alan doğal oluşum Bolu’ya 11km (20dk) mesafede. Çepni Köyü’nün yanından geçen yolun üzerinden görülebiliyor.

Yol üzerindeki tabeladan girdiğinizde travertenlerin girişine kadar gidebilirsiniz. Yol sonunda bir otopark alanı bulunuyor. Bizden herhangi bir ücret istenmemişti.