rotasenin.com

Amasra Gezilecek Yerler

Karadeniz’in küçük ve şirin bir tatil beldesi olan Amasra, denize doğru uzanan bir burun üzerine ve iki koy arasında kurulmuştur.

Amasra’ya giderken karşılaşacağınız ilk durak Bakacak Tepesi. Bu tepe, Amasra’yı tepeden görebileceğiniz bir yer. Yol üzerinde olması sebebiyle manzara molası vermek için ideal. Hatta mevsimine göre mısır, dut veya kestane alıp, manzara keyfiyle birlikte yemek mümkün.

Amasra Bakacak Tepesi
Amasra Misir Molasi

Fatih Sultan Mehmet de 1460 yılında Amasra’yı fethetmeden önce Bakacak Tepesi’ne çıkmış ve bizim de baktığımız bu manzaraya baktıktan sonra, Osmanlı şehzadelerinin talimiyle ilgilenen lalasına dönerek dünyanın göz bebeği anlamına gelen, hepimizin bildiği şu sözü söylemiş.

Lala, lala! Çeşm-i cihan bu m’ola?

Fatih Sultan Mehmet, doğa dostu Amasra’ya zarar vermemek için kalenin anahtarını ister ve ortalığı yakıp yıkmadan kalenin sahibi olur. Amasra’nın Fatih’ten önce de bir tarihi var. Kent ilk olarak, Hititler veya Gasgaslar tarafından MÖ 12. yüzyılda kurulmuş. O dönemlerde ismi Sesamos olan kent, Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürmeye başlamasıyla Persli prensesin adı olan Amastris‘i almış.

Amasra’da ne yenir?

Amasra şehri, balığı ve salatasıyla ünlü. Amasra salatası, yaklaşık 20 çeşit malzeme kullanılarak ortaya çıkan lezzetli bir salata türü. Usta ellerden çıkan Amasra salatası, şekilli ve güzel desenli turpları ve havuçlarıyla diğer salata türlerinden ayrılmakta.

Amasra Salatasi

Kuşkayası Yol Anıtı

Bartın yolu üzerinde, Bizans, Cenova ve Osmanlı ile 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Amasra’ya 4 km mesafede olan Kuşkayası Yol Anıtı‘nın; Anadolu’daki tek yol anıtı olduğu söyleniyor.

Roma imparatorlarından Tiberus Claudius‘un döneminde, Gaius Julius Agilla tarafından yaptırılan anıt, kemerli niş içine oyma tekniğiyle inşa edilmiş.

Yoldan 40 metre yükseklikte olan Kuşkayası Yol Anıtı’na ulaşmak için sonradan hazırlanan ahşap merdivenlerden çıkmak gerekiyor. Üzerinde, Antik Roma giysisi olan ve yaklaşık 6 metre uzunluğundaki bir kuşağın vücuda sarılmasıyla giyilen Toga isimli giysili 3 metre uzunluğunda bir insan figürü kabartması bulunuyor.

Orta kabartma tekniğiyle yapılan insan figürünün sağında 2 metre uzunluğunda bir sütun ve üzerinde 1,5 metre uzunluğunda kafası kopmuş bir kartal heykeli yer alıyor.

Roma askerlerinin gücünü simgeleyen yapının üst tarafında içi boş bir kitabe alanı bulunuyor. Çevrede bulunan kitabelerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan yazıtta ise şöyle bir ifade geçiyor.

Devletler arası barışın ve dostluğun anısına, İmparator Germanious’un yüceliği için Gaius Julius Aguilla, dağı yardı ve bu dinlenme yerini kendi özel ödeneği ile yaptırdı.