Roma'daki Hadrian Mozolesi Castel Sant'Angelo

Roma'daki Hadrian Mozolesi Castel Sant'Angelo

Castel Sant Angelo, dönemin İmparatoru Hadrian için inşa edilmiş bir kaledir. Kalenin diğer adı Mausoleum of Hadrian, yani Hadrian Mozolesi. Mozole, kelime anlamı olarak büyük ve gösterişli anıt mezar anlamındadır. Yapıldığı dönemde, yani 135 yılında Roma’nın en büyük yapılarından biriydi. Yapının inşası 4 yılda tamamlandı. Ancak Hadrian, yapının tamamlanmasından bir yıl önce hayatını kaybetti, tamamlandığını göremedi.

Takip eden dönemlerde diğer imparatorların da külleri burada muhafaza edildi. Günümüzdeki hazine odasına koyulan küllere en son 217 yılında hayatını kaybeden Roma İmparatoru Caracalla‘nın eklendiği söyleniyor.

Hıristiyanlığın kabul edilmesiyle papalık merkezi olarak kullanılmış uzun bir süre. Efsaneye göre Papa I. Gregorius, o dönemlerde yayılan veba salgınının önüne geçmek için Tanrı’ya dua eder. Bunun üzerine gökten baş melek Mikail gelir ve kılıcını kınına sokar. Bu durum dualarının kabul olduğuna işarettir. Türkçesi Aziz Melek olan kalenin adı bu efsaneye dayanmakta. Kalenin üzerinde görünen 18. yüzyıl bronz melek heykeli ise bu efsaneyi canlandırmak için yapılmış. Aslında mermerden yapılmış olan heykelin orijinali kalenin içinde rastlayabilirsiniz.

Roma Castel Angelo Nehri
Roma Castel Angelo Melek Heykeli

Vatikan kurulduktan sonra, papa Vatikan’a geçince hapishane olarak kullanılan Sant Angelo Kalesi, Fatih Sultan Mehmed’in Çiçek Hatun’dan olan çocuğu, II. Bayezid’in kardeşi Cem Sultan‘ın hapis yattığı yerdir.

50’nin üzerinde odası bulunan Sant Angelo Kalesi, davaların ve idamların gerçekleştiği bir kale görevi görüyor. İnsanlar, kalenin odalarında açlıktan susuzluktan ya da gördükleri işkence karşısında hayatlarını kaybediyor, birçok insan da idam edilerek başları ibret olsun diye köprüde asılıyor.

Roma Castel Angelo Kopru Manzarasi
Roma Castel Angelo Kopru Heykelleri

Askeri vasfını kaybetmesiyle 1925 yılından beri Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesi olarak görev yapan Sant Angelo Kalesi’nin harika bir manzarası var. Roma’yı ve Vatikan‘ı panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Roma Castel Angelo Manzarasi
Roma Castel Angelo Nehir Manzarasi

Kalenin bazı odalarında kaleyi korumak için savaşlarda kullanılan, aralarında ağırlıklı olarak silahların ve topların da olduğu birbirinden farklı savaş aletleri de sergileniyor.

Roma Castel Angelo Savas Aletleri
Roma Castel Angelo Savas Toplari

Kalenin üst katlarındaki odalar gibi bazı odalar ise birbirinden güzel fresklerle dekore edilmiş.

Roma Castel Angelo Oda Freskleri

Kaleye giderken Tiber Nehri üzerinde karşılaşacağınız 3 kemerli Ponte Sant’Angelo (Sant’ Angelo Köprüsü) ise 134 yılında Hadrian tarafından inşa edilmiş. Köprü üzerinde birçok melek heykeli görürsünüz. Sütunlu, kamçılı, mızraklı birçok melek heykeli kaleye ve köprüye farklı bir ihtişam katıyor. Özellikle kalenin en tepesinden, köprünün de içinde olduğu harika kuşbakışı fotoğraflar çekebilirsiniz.