Edirne Sarayı Topkapı'dan Sonra En Büyük Saray

Eski adı Saray-ı Cedid-i Amire olan Edirne Sarayı, Osmanlı’nın Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük sarayı olarak biliniyor. Yapımına 6. Osmanlı padişahı I. Murat döneminde başlanan, fakat bitirilemeyip Fatih Sultan Mehmet zamanında Mimar Şehabettin‘e tamamlattırılan saray, 19. yüzyıla kadar birçok Osmanlı padişahı tarafından kullanılmıştır. Edirne Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu saraydır.

Edirne Sarayı hakkında bilgi: 

Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmed, IV. Mehmed, II. Ahmed, II. Mustafa ve III. Ahmet’in kullandığı saray, en görkemli zamanını, padişah IV. Mehmet zamanında yaşadı. Köşk, oda, kasr, çeşme ve havuzlar ile geliştirilen saraya ait bugün çok az kalıntı bulunuyor. Çünkü Ruslar 1829 yılında 1 ay süreyle kalıp sarayı ordugâh olarak kullandığı dönemde her yeri yakıp yıktılar. Özellikle 1878 yılındaki 93 Harbi sırasında, Rusların Edirne’yi işgal etmesi üzerine, o zamanlar sarayın yakınında bulunan cephanelik, Rusların eline geçmesin diye patlatılmış ve sarayın tamamına yakını yerle bir olmuş.

Bab-Üs Saade: Saadet kapısı anlamındaki sarayın giriş kapısı, saraya ait günümüze ulaşan ender yapılardan.

edirne sarayi saadet kapisi 400x266
edirne sarayi gezi yazisi 400x266

Cihannüma Kasrı: Sarayın yapıları arasında günümüzde harap halde olan Cihannüma Kasrı bulunur. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu yedi katlı bina, sarayın en görkemli yapısı. Fatih Dönemi’nde yapılan başka bir yapı ise Kum Kasrı‘dır. Yanındaki Kum Kasrı Hamamı, günümüze kadar ulaşabilmiş.

edirne sarayi cihannuma kasri 400x266
edirne sarayi kumkasri hamami 400x266

Adalet Kasrı: 1562 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve sarayın sağlam kalan tek yapısı olan Adalet Kasrı, Bakanlar Kurulu ve Yargıtay olarak kullanılırdı. Kasrın önündeki iki taştan biri, seng-i arz taşıdır. Halk, değerlendirilmek üzere dilekçelerini buraya koyardı. Seng-i ibrette adındaki taş ise ölüm cezasına çarptırılan insanların başlarının sergilendiği taştı.

edirne sarayi adalet kasri gorulecek yerler 400x266
edirne sarayi adalet kulesi gezilecek yerler 400x266

Matbah-ı Amire: Matbah, Osmanlıca’da mutfak anlamına gelir. Matbah-ı amire ise saray mutfağı demektir. Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edilen yapı dikdörtgen planlıdır ve yapının düzgün kesme taştan yapılmış bacaları mevcut.

Fatih Köprüsü: Fatih Köprüsü, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Edirne Sarayı’na uyum sağlaması ve bütünlüğü koruması için yaptırılmış. Dönemine ve gerekliliklerine göre farklı isimlerle anılmıştır Fatih Köprüsü. Bölge, Rus işgallerine karşı bir dönem cephanelik olarak kullanılmış ve köprü Cephanelik Köprüsü adını almıştır. Sonrasında yakınlarda bulunan süvari kışlası sebebiyle Süvari Kışlası olarak anılmaya başlanmış. Hafif sivri kemerli köprünün bir ayağı Adalet Kasrı yönünde, diğer ayağı ise Balkan Şehitliği yönünde.

edirne sarayi mutfak 400x266
edirne sarayi fatih koprusu 400x266

Edirne Sarayı’nın fotoğraflarına baktığınızda günümüze enkazının gelmiş olduğunu görüyorsunuz. Edirne Sarayı patlatılmadan önce nasıldı? İnternette bulduğum bir video fikir vererek konuya açıklık getiriyor.

Edirne Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Edirne Sarayı’na ulaşmak için 2. Beyazid Caddesi’nden sonra Fatih Köprüsü caddesine girin. Adalet Kasrı’nın kulesi görünür zaten uzaklardan. Kulenin yanındaki Fatih Köprüsü’nün diğer ayağı Edirne Sarayı’na doğru bakıyor.