Europos Parkas

Europos Parkas

Uluslararası sanatçıların birleştiği harika bir açık hava müzesidir Europos Parkas, şehrin hemen dışında ve 90’ın üzerinde heykele sahip olan bir müze.

Kendine has bir müze olan ve eşine çok da rastlanmayan Eoropos Parkas, Litvanyalı heykeltıraş Gintaras Karosas tarafından 1991 yılında kuruldu. Dolayısıyla müzedeki eserlerin çoğu bu sanatçıya ait.

50 hektarlık bir ormanın içine kurulan müze, doğanın içinde müze keyfini yaşatıyor ziyaretçilerine. Avrupa’nın merkezinin müzesi olarak adlandırılan Europos Parkas, güzel bir doğa yürüyüşü eşliğinde ünlü sanatçıların eserlerini yakından tanımamıza ve incelememize olanak tanıyor.

Europos Parkas Haritas Map

Öncelikle bu parkı iyi bir şekilde gezmek istiyorsanız 2 saatinizi ayırmalısınız. Yorulduğunuz takdirde yolunuzun yarısında karşınıza çıkacak olan restoranda bir şeyler yiyip içebilir, tuvalet ihtiyacınız varsa giderebilirsiniz.

Europos Parkas Restoran
Europos Parkas Sandalye

Avrupa’nın parkı anlamına gelen müzede birbirinden önemli eserler bulunuyor. Gintaras Karosas tarafından yapılan LNK Infotree adndaki çalışma, dünyanın en büyük sanatsal çalışması olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış. 700 metre uzunluğundaki bir labirente konumlandırılmasıyla elde edilmiş çalışmada 3.000’den fazla televizyon bulunuyor.

Europos Parkas Tv Guinness 2
Europos Parkas Vida

Park içinde zaman zaman küçük su birikintilerine rastlayabilirsiniz. Bazı çalışmalar küçük göletlerle ilişkilendirilerek hazırlanmış. Aklınızın sınırlarını zorlayacak çalışmalar da mevcut. Sanatı seviyorsanız, herbiri birbirinden özgün bu çalışmalar içinizi aydınlatacak.

Europos Parkas Yaprak
Europos Parkas Ev