Şehir hayatından sıkıldınız mı? Zamanı yavaşlamak hepimizin isteği. Biraz deniz kokusu, biraz da temiz hava ekleyerek size bir Foça tarifi vereceğim. Pastoral havası olan bu tatil beldesi, insana huzur veren bisiklet yolları ve yürüyüş yolları ile kafa dinlemek, beyni sıfırlamak için hoş bir yer. İşte gezilecek yerleri, yapılacak aktiviteleri ve yüzülecek plajları ile Foça gezi rehberi.

Foça aslında Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor. Yeni Foça ilçenin kuzeyinde yer alan bir konumda. Eski Foça ise doğal güzellikleri, renkli evleri ile 3 tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulu. Eski Foça’da ağırlıklı olarak taş yapılı evleri, çarşıları, rengarenk tekneleri ve sandalları görebileceğiniz bir yer. Çok girintili, çıkıntılı bir konumda yer aldığından her girinti, karşısına Fener, Orak ve İncir adalarını da alarak birer doğal liman görevi görmüş.

Foça halkı, ağırlıklı olarak balıkçılıkla geçiniyor. Sandallarında ağ hazırlayarak güne hazırlanan, dünün yorgunluğuyla dinlenen balıkçıların arasında yürüyorsunuz kıy boyunca. Özellikle sahil bölümü bana Malta‘nın Marsaxlokk kasabasını hatırlatıyor. Özellikler deniz tarafında, peşisıra restoranların olduğu yerlerde balık kokusu net bir şekilde kendisini belli ediyor. Restoranlar denizden birkaç metre ötede sadece. Mevzu balık olunca her yerde kedilere rastlamak bmümkün. Kediler varsa köpekler hiç eksik olur mu? Hepsi dünya tatlısı, dost canlısı.

foca gezi rehberi balikci tekneleriFoça Gezi Rehberi - Kıyıdaki balıkçı tekneleri

Eski Rum evlerini ve güzelliklerini de görmezden gelemeyiz. Kimisi deniz kenarında, kimisi arka sokaklarda yer alan bu taş evler, geniş balkonlu, bahçeli, renkli kapı ve pencereleriyle görmeye değer. Sırf keyif olsun diye bilmediğiniz iç sokaklara bile dalmak gerekiyor. Foça genelinde bir sakinlik hakim. Bu sakinliğini de muhtemelen çok içeride kalmasından alıyor. Özellikle Foça’ya gitmiyorsanız buradan geçmiyorsunuz çünkü. Ana yoldan, şöyle bir uğrayayım, demek için çok uzak.

foca gezi rehberi tarihi tas evleri
foca gezi rehberi sahil seridi tekneleri

Foça’nın denizi nasıl?

Foça’da her yerden denize girilebiliyor. Ama plajı olan yerlerde denize girmenizi tavsiye ederim. Çünkü genel olarak kayalık bir yapısı var kıyı şeridinin. Plajlardaki kumsallarda daha rahat edebilirsiniz. Denizi ılık değil, serine yakın. Girince alışılıyor ama uzun süre kalınca denizde de üşünebiliyor. Denize girerken de deniz kestanelerine karşı deniz ayakkabısı kullanmanız önemli. Kayalık alanlarda çok sayıda deniz kestanesi ile karşılaşabilirsiniz.

foca gezi rehberi koylari plajlariFoça plajları ve koyları
foca gezi rehberi tas binalariFoça'nın tarihi taş binaları

Foça’da yüzmek yerine denizle ilgili başka bir aktivite de tekne turları. Foça sahilde adaları ve koyları dolaştıran günübirlik tekne turlarını da değerlendirebilirsiniz. 11:00 – 17:00 arasında, Orak Adası, İncir Adası gibi yerlere uğramalı, yemekli turlar veya 1-2 saat küçük bir gezinti yapan turlar var.

Foça’da nereler gezilir?

Foça’nın gezilecek tarihi ve turistik yerleri ağızları açık bırakacak cinsten değil. Foça’daki bu yerlerin bir rotasını çıkarmayı planlıyorum yakın zamanda. Foça’da gezilecek yerler arasında Arkaik dönem Athena Tapınağı‘nın kalıntıları, Foça yolu üzerindeki Pers Anıt Mezarı, Helenistik döneme ait kaya mezarı olan Şeytan Hamamı, Foça Yel Değirmenleri’nin bulunduğu tepe, seramik çöplükleri, Kybele Kutsal Alanı, Maltepe Tümülüsü, Herodotos Duvarı, tiyatro, surlar ve Beşkapılar Kalesi, ve surları, kayıkhane ve Osmanlı dönemi mezarlığı ile yine Osmanlı döneminde, 16. yüzyılda inşa edilen Fatih Camii bulunuyor. Yeni Foça çevresinde de Kozbeyli Köyü yer alıyor, yine burada da eskiden Rumların yaşadığı taş yapılı evleri görebilirsiniz.

Foça nerede ve nasıl gidilir?

Ege’nin incisi İzmir‘in kuzey sahillerinde yer alan bir ilçedir Foça. Menemen ilçesini geçtikten hemen sonra denize kıyısı olan sevimli bir yer. Foça tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Foça’nın İzmir merkeze olan uzaklığı 60km (1sa), Balıkesir‘e 180km (2sa 30dk), İstanbul‘a 530km (7sa) uzaklıkta yer alıyor. Eski Foça’ya İZBAN ile ulaşmak isterseniz Hatundere istasyonunda inip, 744 numaralı otobüs hattını kullanmanız gerekiyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!