Roma'nın Yoğun Duraklarından: İspanyol Merdivenleri

Roma'nın Yoğun Duraklarından: İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en işlek noktalarından biridir. Piazza di Spagna adındaki meydanda bulunan bu turistik alan Roma’ya gelen her turist evladının mutlaka görmek isteyeceği bir yerdir.

Adını yakınında bulunan ve 17. yüzyıldan beri varlığını sürdüren İspanya Büyükelçiliği’nden alan İspanyol Merdivenleri ya da İspanyol Meydanı (Piazza di Spagna)’da birçok ünlü markanın dükkanını bulabilirsiniz. Ama öyle böyle değil, her sokak alabildiğine mağaza. Ancak fiyatları takdir edersiniz ki çok pahalı. İyisi mi onlardan hiç bahsetmeyelim.

Meydanın ortasında her Roma meydanında olduğu gibi ünlü bir çeşme yer alıyor. 1627 yılında Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini‘nin destekleriyle yapılan Fontana della Barcaccia (Eski Gemi Çeşmesi) rivayete göre, 1500’lü yıllarda, Roma’yı ikiye ayıran Tiber Nehri‘nin aşırı yağmur nedeniyle taşması ve sular altında kalan kentin suları çekildiğinde meydanda kalan tek şeyin batı bir tekne olması nedeniyle tekne şeklinde inşa edildiği düşünülür.

Ispanyol Merdivenleri Cesmesi
Ispanyol Merdivenleri Spanish Steps

İspanyol Merdivenleri ise 1725 yılında kullanıma açılmış tarihi merdivenlerdir. Bu merdivenler sürekli olarak oturan, bir şeyler içen, keyif yapan, muhabbet eden insanlarla doludur. Genç yaşlı demeden her milletten onlarca kişi sürekli hareket halindedir. Böyle bir sirkülasyon vardır İspanyol Merdivenleri’nde.

Ispanyol Merdivenleri Manzarasi

Spanish Steps adındaki bu ünlü merdiven, yukarı doğru baktığınızda göreceğiniz Fransız kilisesi Trinita del Monti‘yi Spagna Meydanı’na bağlamakta. Kelebek biçimli yapısıyla estetik bir hava veren merdivenler, bu estetik görünümünden başka bir özelliği olmamasına rağmen iyi reklamla turistlerin ilgisini çekebilmeyi başarmış. Yaklaşık 130 basamağı devirerek yukarı doğru çıkın ve Vatikan’a doğru görünen şehir manzarasını bir de tepeden izleyin. Bu manzarayı gündüz izlediğiniz gibi güneşin batışına doğru da deneyimlemeniz önemle tavsiye edilir.

Ispanyol Merdivenleri Gunduz Manzarasi Roma

Yukarı çıktığınızda karşınızda görünecek olan Sallustiano Obeliski, Roma’daki 13 antik obeliskten yalnızca biri. Temeliyle birlikte 30 metreyi bulan ve üzerinde çeşitli hiyeroglif kabartmaların olduğu obeliskin ardında ise tepeye inşa edilmiş bir kilise çıkar karşımıza.

Spanish Steps Sallustiano Obeliski
Spanish Steps Trinita Dei Monti Kilisesi

İspanyol Merdivenleri’nin zirvesinde bulunan Trinita dei Monti kilisesine giriş mümkün. Kilise restorasyonda olduğu için İspanyol Merdivenleri çekimlerinde fotoğrafı bozabiliyor. Giriş ücretsiz ve kilisenin giriş kapısının önü, manzaranın en güzel olduğu nokta.

Ispanyol Merdivenleri Manzarasi Roma Gezisi

Roma’da gezilecek yer listesinin başında yer alması gereken bu merdivenlerde, tekrar hatırlatıyorum, akşamın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.