İtalya'da Trenitalia ile Seyahat Etmek

İtalya'da Trenitalia ile Seyahat Etmek

İtalya tren ağı konusunda birçok ülkeden daha gelişmiş durumda. Cebinize en uygun çözümü üreten trenler ile seyahat etmek istediğiniz noktaya hem direkt, hem de aktarmalı olarak ulaşmanıza olanak tanıyor.

Trenitalia’dan Bilet Satın Alma

İtalya’da tren bileti denildi mi akla ilk gelen firma Trenitalia olur. Hem şehirlerarası yolculuklarda, hem de şehir içinde en uygun tren bilet fiyatını veren firmadır. Arama yapmak ve bilet almak kolaydır, fakat bilmeniz gereken ekstra birkaç noktadan da bahsetmek gerekir.

Trenitalia Web Sitesi‘ne (http://www.trenitalia.com/tcom-en) girerek arama yapacağınız kısmı görün. Biz bu online satış sistemini Floransa’dan Pisa‘ya giderken kullanmıştık ve çok memnun kaldık. Öncelikle yolculuğa başlayacağınız durakları ve ineceğiniz durakları çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Bir şehirde birden fazla istasyon olduğu gözönünde bulundurulursa yanlış bir seçim size vakit kaybettirebilir. Durak isimlerini tam isimleriyle bilmelisiniz. Unutmayın ki burada kullanılan durak isimleri İtalyanca. Örneğin Floransa’yı Firenze, Venedik’i Venezia olarak bulabilirsiniz.

Trenitalia Bilet Arama

Site üzerinde tren çeşitleri ile ilgili de filtreleme yapabiliyorsunuz. En ucuz ve dolayısıyla en yavaş tren grubuna dahil olan Regional trenler, daha çok durakta durur ve yavaş ilerlerler. Frecce grubundaki trenler ise hızlıdır, doğal olarak fiyatları da buna göredir.

Trenitalia Bilet Listesi

Tren biletlerinde 2. sınıf biletleri tercih etmeniz, fiyat açısından daha karlı olacaktır. Biletlerinizi son güne bırakmadan, haftalar öncesinden satın aldığınızda da kendi içinizde kombo yaparak ucuz tren bileti bulmanız mümkün. Trenitalia üzerinden bilet satın alırken kampanyaları, yine bu siteden takip edin. Bazı özel günlerde 1 bilet fiyatına 2 bilet satın alma şansınız olabiliyor.

Trenitalia Ile Italya Yolculugu

İnternetten alınan biletlerin çıktılarını götürmeniz yeterli. Kontrol ettirebileceğiniz herhangi bir online sistem kullanılmadığı için elinizde mutlaka biletlerin çıktıları olsun. Biletlerinizi tren istasyonlarından da alabilirsiniz. Yalnız aldığınız bileti, yine tren istasyonlarındaki makinelerde okutmalısınız. Bu makineler bileti okuttuğunuz tarihi ve saati bilet üzerine işliyor. Dolayısıyla görevliler, bileti ne zaman kullanmaya başladığınızı bu işlemeden görüyor. İşletmediğiniz takdirde de 50€ gibi cebinizi yakabilecek bir cezaya çarptırılıyorsunuz.

İtalya seyahatim boyunca trenlerin tam zamanında kalktığını ve tam zamanında vardığını gördüm. Tren istasyonlarına mutlaka erkenden ulaşın ve peron numaranızı ekranlardan mutlaka kontrol edin. Özellikle büyük şehirlerde, birbiri ile mesafeli peronlar bulunduğundan yakın gibi görünen bir perona ulaşmak için 10 dakika boyunca koşmanız gerekebilir. Elinizde bavul varsa bu iş iyice surviver’a dönüşebilir. Eğer hangi trene binmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, peronlardaki görevlilere biletinizi göstermeniz yeterli. İngilizceyi çok az konuşabiliyorlar, ama sizi kolaylıkla yönlendirebilir, size doğru treni işaret edebilirler.

Trenitalia Trenlerinde İnternet Kullanımı

Trende internete de girmek mümkün, lakin ücretli. Yolculuk boyunca istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir internete sahip olmak için kredi kartınızdan 1€ çekilmesini göze almalısınız. Buna takriben verilen bilgilerle internete girebileceğinizi belirtelim.