Yahudi Mahallesi Josefov

Prag‘da gezilecek yerler arasında Yahudi Bölgesi olarak bilinen Josefov da bulunuyor. Bu bölgede Old Town Meydanı ile Vltava Nehri arasında, Kafka Anıtı‘nın bulunduğu bölgede yer alıyor.

Josefov, kentin birçok farklı yerinde ikamet eden Yahudilerin zorla evlerinden çıkarılıp yaşamlarına devam ettirmeye zorlanan bir bölgedir. Yahudilere olumsuz anlamda çok fazla ayrımcılık yapılırdı. Roma İmparatoru II. Joseph gerçekleştirdiği reformlarla bu ayrımcılığı biraz olsun azaltmayı başardı. Bu nedenle bu bölge Josefov olarak adlandırılmıştır.

Maisel Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Pinkas Sinagogu, Klausen Sinagogu, Eski Yahudi Mezarlığı ve Merasim Salonu’ndan oluşan kompleksin tamamı Yahudi Müzesi‘ne bağlıdır. II. Dünya Savaşı ile birlikte yok olmaya başlayan ırkın varlığını, Bohemya’nın çeşitli yerlerindeki sinagoglardaki objeler, kitaplar, el yazmaları ve hazineler ile belgelemekte.

İspanyol Sinagogu

İspanyol Sinagogu, Josefov’daki önemli bir dini yapı. Dış mimarisinin inşasında İspanya’da bulunan El Hamra Sarayı’ndan ilham alındığı için İspanyol Sinagogu olarak adlandırılmıştır. Sinagog’un iç mimarisi çok daha büyüleyici. Vitray cam işlemeleri ve İslami motifler sinagogun en çok ilgi gören süslemeleri.

Sinagogun içi adeta bir müze olarak kurulmuş. Sergilenen tarihi eserler arasında Çek Yahudiler için özel alanlar mevcut. Bohemya ve Moravya’daki Yahudilerin tarih sahnesindeki yerleri ifade ediliyor. Aralarında başarılı yazar Franz Kafka‘nın da olduğu birçok ünlü Yahudi için alanlar ayrılmış. Müzenin devamındaki bir bölümde yaklaşık 6000 objeden oluşan, Bohemya ve Moravya’da yapılmış gümüş eserler bölümü bulunuyor.

Maisel Sinagogu

Önemli sinagoglardan bir diğeri ise Maisel Sinagogu‘dur. Prag’daki hayırsever bir lider olan Mordecai Meisel, maddi yardımlarda bulunduğu için Maisel Sinagogu ismi verilmiştir. Bu sinagogda da Bohemya’nın çeşitli yerlerinden getirilen gümüş, kitap gibi dinsel açıdan büyük öneme sahip eserler sergileniyor.

Pinkas Sinagogu

Yahudi Müzesi’ne bağlı başka bir sinagog da, diğer sinagoglar gibi Josefov‘da yer alan Pinkas Sinagogu‘dur. Kuruluş tarihi 1479 olan sinagog, zaman içerisinde çeşitli eklemelerle bugünkü halini almıştır. Sinagogun en önemli özelliği, içeri girdiğinizde görebileceğiniz duvarların üzerinde yazılı olan isimler. Bu sinagog, Terezin toplama kampında tutulan ve sonrasında birbirinden farklı Nazi kamplarına yollanan Yahudi Çekoslovak vatandaşlarına adanmış bir anıt niteliğinde. Duvarlarda yaklaşık 80.000 vatandaşın adı soyisimlerinin baş harflerine göre sıralanmış ve bu duvarlara yazılmış.

Pinkas Sinagogu’nun üst katında ise bir resim sergisi yer alıyor. II. Dünya Savaşı sırasında Terezin kampında hapsedilen Yahudi çocuklar kendi kaderlerini resmetmişler. Toplama kamplarındaki çocukların yaptığı bu resimler camekan vitrinlerde sergileniyor. Nazi işgali sırasında yapılan zulüme tanık olan çocukların çizdiği bu resimler duygusal olarak çok güçlü anlatımlara sahiptirler.

Eski Yahudi Mezarlığı

Avrupa’nın en eski yahudi mezarlıklarından biri olarak bilinen mezarlık 15. ve 18. yüzyıllar arasında kullanılmış bir mezarlıktır. Eski Yahudi Mezarlığı‘nın içerisinde onbinlerce Yahudi’nin mezarı bulunuyor. Bu mezarlığın kapasitesi çok düşük olduğundna, mezarlar üstüste dizilmiş.

Nazi Almanyası, burada bulunan mezar taşlarını talim atışları sırasında kullanıyormuş. Hitler ise tüm Yahudiler öldürüldükten sonra bir müze olarak sergilenmesi için buraya dokunmamış. Mezarlık, Yahudi Müzesi’nin kontrolü altındadır. Mezarlığa, Pinkas Sinagogu‘nun devamından ulaşabilirsiniz.

Mezarlıkta bulunan mezar taşlarının bir kısmı süslü mezar taşlarıdır. Üzerinde müzik aletleri ve hayvanlarla dekore edilen Gotik üslübundaki mezar taşları meslekleri de betimler. Terzinin makasının veya yazara atıfta bulunmak için kaleminin gösterilmesi gibi. Mezarlığı ziyarete gelip küçük kağıtlara yazılmış dualar bırakan insanlar görebilirsiniz.

Eski Yeni Sinagog

Avrupa’nın en eski aktif sinagogudur burası. İnşası 1270 yılında tamamlanmış, 13. yüzyılda kiliseye çevrilmişse de 2006 yılından bu yana sinagog olarak kullanımına devam etmekte. Artan Yahudi nüfusuna karşılık yapılan yeni sinagog, eski sinagogun kalıntıları kullanılarak yapılır. Bu nedenle ismi Eski Yeni Sinagog olarak anılmaya başlanmış. Yahudiler için oldukça önemli bir mekan.

Klausen Sinagogu

17. yüzyılda inşa edilen barok yapı Eski Yahudi Mezarlığı‘nın hemen çıkışında yer alıyor. İçerisinde Yahudi geleneklerinin ve günlük yaşam tarzının ziyaretçilere aktarılmasını hedefleyen sinagog, üç küçük yapıdan oluştuğu için Almanca’da küçük anlamına gelen kelimenin çoğulu ile adlandırılmıştır.

Merasim Salonu, Klausen Sinagogu’nun yanında bulunan Merasim Salonu da, 16. yüzyıldan I. Dünya Savaşı’na kadar kullanılmış ve içerisinde ölü yıkama gibi ritüeller uygulanmış. Günümüzde yine Bohemya’dan eserlerin yer aldığı bir sergi salonu olarak kullanılıyor.

Sinagoglar arası geçiş yaparken geçiş yaptığınız sokakların birinde yazar Franz Kafka’nın anıtını görürsünüz. İspanyol Sinagogu’nun yanındaki sokakta yer alan Franz Kafka Anıtı‘nı yakından görmenizi öneririz. Franz Kafka’da bir Yahudi olarak bu civarda yaşamış bir insandır. Ancak Franz Kafka 20. yüzyılın başlarında hayatını kaybettiğ için mezarı, 18. yüzyılda kullanıma kapanan Yahudi mezarlığına değil başka bir yere gömülmüştür.

Yahudi Mahallesi sinagoglarına giriş ücreti nedir?

Tüm sinagogları gezmek gibi bir niyeriniz varsa kombine bilet almak en mantıklısı. 480 CZK vererek 7 alana da giriş yapabilirsiniz. Tüm bu alanlara tek tek giriş yaptığınızda toplam fiyat, kombine bilet fiyatının yaklaşık iki katı kadar olacağını söylemekte fayda var. Elinizde Prag Card varsa tüm girişler ücretsiz oluyor. Eğer fotoğraf çekmek isterseniz de 70 CZK ödemeniz gerekiyor.

Gezinize Staromestska metro durağından başlayacak olursanız ilk olarak Maisel Sinagogu‘ndan başlamanız ve İspanyol Sinagogu’nu en sona atmanız gerekir. Eğer Old Town tarafından geliyorsanız ilk olarak İspanyol Sinagogu’nu görmeniz uygun olacaktır. Kendi rotanıza göre İspanyol Sinagogu ve Maisel Sinagogu’nu yer değiştirebilirsiniz.