rotasenin.com

Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti, yaklaşık 3500 yıllık bir kent ve bu kentte kazı çalışmaları hala sürüyor. Bodrum yarımadasında Halikarnas‘tan başka kurulan birkaç antik kentten biri olan Pedasa, Bodrum’dan 4 km uzaklıkta yer alıyor.

Her ne kadar ortada görünecek bir şey olmasa da ilgililer için söylemek gereklidir ki, ormanlarla kaplı bir alan içinde kurulmuştur Pedasa Antik Kenti. Kentin bulunduğu tepeye sadece yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Bugüne dek yapılan kazı çalışmalarında MÖ 2000’li yılardan Bizans dönemine kadar uzanan bir sürece ait kalıntı ve buluntulara rastlanmış.

Bodrum Pedasa Antik Kenti Gezi Yazisi
Bodrum Pedasa Antik Kenti Gezilecek Yerler

Uzun ve dar yollardan, yeşillikler içindeki ağaçların arasından ilerlediğiniz Pedasa yolunun bir kısmından sonra özel mülk olduğu gerekçesiyle araç geçişine izin verilmiyor.

Özel mülk olduğu gerekçesiyle alkol ve mangalın da yasak olduğu kabul edilebilir bir durum. Böylece yeşillikler içindeki bölgenin çöplüğe dönüşmesi biraz olsun engellenmeye çalışılmış.

Ancak bilmeyenler için Pedasa Antik Kenti’ne ilişkin bir tabela da koymak şart. Giriş kapalı olduğu için kuralları çiğnememek adına giriş yapmayan insanlar bu tarihi kentten mahrum kalabilirler.

Bodrum Pedasa Antik Kenti Gezi Notlari
Bodrum Pedasa Antik Kenti Gorulecek Yerler

Şehir büyük bir alanı kapsadığından, yürüyüş yollarına çok vakit ayırmanız lazım. Çukursarnıç, Konacık, Dağbelen adlı mevkilere 4km, 7km ve 12km’lik yürüyüşlerle ulaşabiliyorsunuz.

Anadolu’nun Yunan öncesi halklarından olduğu düşünülen Lelegler, Truva Savaşı‘ndan sonra Halikarnassos (Bodrum) civarına yerleştikleri kabul edilir. Tabelada bulunan yürüyüş yolları da Leleg yolu olarak adlandırılmış.

Henüz geliştirme aşamasında olan antik kentin ziyarete uygun duruma gelmesine daha çok yol var. Şunu da söylemek gerekir ki özellikle ilgili değilseniz Pedasa Antik Kenti‘ne gitmenize gerek yok, birçok yapı yıkılmış olduğundan sadece temellerini göreceksiniz.