Letoon Antik Kenti: Likya’nın Kutsal Kenti

admin
|

Letoon Antik Kenti‘nin en temel hikayesi ile hızlı bir giriş yapalım. Tanrılar tanrısı Zeus, Leto’ya ilk görüşte aşık olur ve ona sahip olur. Zeus’tan hamile kalan Leto, Zeus’un kıskanç karısı Hera tarafından takip edilmeye başlar. Çünkü Hera, Leto’nun doğurmasını istemez. Leto, Likya’ya kaçarak çocuklarını burada doğurur.

Letoon Antik Kenti hakkında kısa bilgi

Kente gittiğinizde üç tapınak olduğunu görürsünüz. Bu tapınaklar Leto’nun çocuklarına adanmıştır. Leto’nun çocuklarından ışık tanrısı erkek kardeş Apollon Tapınağı en doğudadır.

Vahşi doğa, avcılık, ay tanrıçası ikiz kız kardeş Artemis Tapınağı ise Apollon’un batısındaki küçük tapınaktır. Bu tapınaklardan daha büyük inşa edilen tapınak ise Leto Tapınağı‘dır, bu yapı Leto’ya adanmış en büyük tapınaktır.

Letoon Antik Kenti Apollon Tapinagi
Letoon Antik Kenti Tapınakları
Letoon Antik Kenti Leto Tapinagi
Letoon Antik Kenti Leto Tapınağı

Yapılan arkeolojik kazılarla kentin en eski izlerinin MÖ 7. yüzyıla kadar gittiği belirlenmiş. Letoon Antik Kenti diğer antik kentlere göre oldukça küçük, sebebi ise Letoon’un antik çağda Likya’nın dini merkezi olması.

Tapınakların yanısıra bir çeşme, bir manastır ve kutsal alandaki törenler için doğal yamaca inşa edilen bir tiyatro görebileceklerimiz arasında. Xanthos Antik Kenti‘nden gelenler bu tiyatrodan geçerek kutsal alana ulaşırmış.

Letoon Antik Kenti Kilisesi
Letoon Antik Kenti Kilisesi
Letoon Antik Kenti Tiyatrosu
Letoon Antik Kenti Tiyatrosu

Letoon Antik Kenti MS 7. yüzyılda terk edilmiş. Likya’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan antik kentlerden biri. 1988 yılından beri listede yer alan kente kadar gitmişken, yanıbaşındaki Xanthos Antik Kenti’ni de gitmeyi unutmayın. Xanthos Antik Kenti de tıpkı Letoon gibi dünya miras listesinde.

Letoon Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Letoon Antik Kenti’ne giriş ücretli ve Müzekart geçiyor. Yaz sezonunda 09:00 – 20:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Letoon Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Letoon Antik Kenti ile Antalya Kaş arası 63km (1sa 20dk), Fethiye ile de 63km (55dk) uzaklıktadır. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı olan Letoon Antik Kenti, Letoon Plaj Caddesi ile Abdullah Arıkay Caddesi arasında yer alıyor. Letoon’a kadar gelmişken 6km kuzeyindeki Xanthos Antik Kenti‘ni ziyaret etmeyi unutmayın.