Sidyma Antik Kenti

admin
|

Roma İmparatoru Marcus, Perslere karşı yapılacak olan bir savaşta Sidyma’ya kadar gelir, fakat burada hastalanır. O dönemlerde sıradan bir asker olan Marcus Sidyma’da, iki yardımsever kardeşin evinde kalır. Üçü birlikte vakit geçirirlerken kardeşlerden biri Marcus’a döner ve İmparator olsaydı onlara nasıl bir iyilik yapacaklarını sorar.

Marcus da şöyle der. “Eğer olması imkansız olan bu olay gerçekleşseydi, sizi şehrinizin önde gelen kişileri yapardım.” O dönemin imparatoru II. Theodosius ölür ve yerine Marcus geçer. Daha önce söylediği gibi bu iki kardeşe sözünü tutar.

Sidyma Antik Kenti ile ilgili bilinen tek olay bu. Şehir merkezi yıkık dökük olduğundan, hatta günümüzde de yerleşim olduğundan pek bir şeye de ulaşılamamış. Antik kente girip, etrafı şöyle bir gezdiğinizde göreceğiniz lahit şeklindeki birkaç antik mezardır.

Sidyma Antik Kenti Kral Mezarlari
Mugla Sidyma Antik Kenti Arazisi

Şehri, kuzeydoğu ve güneybatı hattında 1,5km’lik bir çizgi üzerinde düşünebiliriz. Bu çizgiyi zaman zaman 3 metre yüksekliğe erişen 365 metre uzunluğunda, kesme taştan yapılmış bir duvar eşlik ediyor.

Mugla Sidyma Antik Kenti Kalintilari
Mugla Sidyma Antik Kenti Duvari

Dodurga Köyü’nden mavi renkteki Sidyma panosunun bulunduğu araziye giriş yaptığınızda haritaya göre kuzeydoğu istikametinde, 600 metre boyunca yer yer antik mezarlar görürsünüz. Arazi dediğimiz noktada Likya tabelaları da vardır.

Mugla Sidyma Antik Kenti Gezilecek Yerler
Mugla Sidyma Antik Kenti Gorulecek Yerler

Sidyma Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Sidyma Antik Kenti’ne giriş ücreti yok. Kente ulaşım için öncelikle Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Dodurga Mahallesi’ne varmanız gerekiyor. Boğaziçi Mahallesi’ne doğru giderken yolun yarısında Sidyma Antik Kenti’ni görmüş olmanız lazım.