rotasenin.com

Anamur Mamure Kalesi

admin
|

Anamur merkeze oldukça yakın bir konumdaki Orta Çağ yapımı olan Mamure Kalesi, Akdeniz ve Kilikya ticaret yollarını kontrol altında tutmak amacıyla Romalılar tarafından inşa edilmiş.

Aynı zamanda deniz korsanları tarafından gelecek saldırıları engellemek amacıyla inşa edilen kale, 1450 yılında Karamanoğulları Beyliği‘ne geçmiş ve bölge beyi Karamanoğlu Mahmut Bey tarafından onarılmış.

Mamure Kalesi, Anamur’un 6 km doğusunda, Mersin ise 216 km batısında yer alıyor. Büyük bir alanı kaplayan Mersin sınırlarında Mamure Kalesi’ne ulaşmak bir hayli zor. Antalya – Mersin otobanı üzerinde seyrederken görülebilen ve Bozdoğan Köyü sınırlarında yer alan kale, 39 kulesi, hamamı, camisi ile Türkiye’nin en büyük kaleleri arasında yer alıyor.

Mersin Anamur Mamure Kalesi Kapisi
Mersin Anamur Mamure Kalesi Burclari

Etrafı 10 metre hendeklerle çevrili olan kalenin denizde kalan kısmı, dalgaların zarar vermesi nedeniyle dalgakıran taşlarıyla doldurulmuş. UNESCO tarafından 2012 yılında geçici miras listesine alınan kale, günümüzde restorasyonda olduğu için giriş yapılamıyor, yalnızca dışarıdan görebiliyorsunuz. Dilerim, restorasyon olması gerektiği gibidir ve kale miras listesine girmeye hak kazanır.

Mersin Anamur Mamure Kalesi Gezilecek Yerler