Alanya'nın Simgesi Alanya Kalesi

Alanya yarımadası üzerinde bulunan ve 6,5 kilometre uzunluğundaki surlarıyla enfes bir görüntüye sahip olan Alanya Kalesi, köken olarak Helenistik döneme dayansa da, bugün gördüğümüz halini 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat yaptırmıştır.

Kentin su ihtiyacını karşılamak amacıyla 400’e yakın sarnıç vardır Alanya Kalesi’nde. 83 kulesi ve 140 burcu ile gayet geniş bir alanda bulunan kale, Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu’nda sonra Tophane ve Tersane‘yi geçip Kızılkule‘de son bulacak şekilde yarımadayı çevreleyerek inşa edilmiştir.

alanya kalesi gezi rehberi 400x266
alanya kalesi gezi yazisi 400x266

Alanya Kalesi sınırları içinde yer yer çeşitli tarihi eserler sergileniyor. Bu eserler arasında, tarihte, özellikle Orta Çağ’da kale kapılarını kırmaya veya duvar yıkmaya yarayan koç başı bulunuyor. Çok sayıda insanın taşıyarak kullandığı koç başının, Alanya Kalesi’nde tekerlekli ve korunaklı türü sergileniyor.

alanya kalesi kocbasi 400x266
alanya kalesi burclari 400x266

Kalenin içerisinde tarihsiz kitabeleri de görmek mümkün. Tersanenin giriş kapısında da, mermere celi sülüs hat ile kabartma olarak yazılan görkemli bir kitabeye denk gelebilirsiniz.

Minnet Allah’adır. Yüce Sultan, büyük Hakan, din ve dünyanın ulusu, ülkeler fatihi, Emirulmü’minin’in iktidar ortağı, Kılıç Arslan oğlu Keyhüsrev oğlu Keykubad

İç Kale’nin en uç noktasından Alanya’nın neredeyse tamamını görebiliyorsunuz. Sağ tarafınızda kalan mavi bayraklı Kleopatra Plajı‘nın ve sol tarafınızda kalan Keykubad Plajı‘nın masmavi renkteki deniz ile birleşimi birçok ziyaretçiyi olduğu kadar bizi de büyüledi.

alanya manzarasi 400x266
alanya kalesi disgorunum 400x266

Kaleye giriş yaptığınız alan İç Kale olarak adlandırılıyor, bu kısım kalenin en yüksek kısmı, sayısal olarak ifade edecek olursak denizden 250 metre yükseklikte yer alıyor. Alanya Kalesi’ni boylu boyunca ifade eden ve İç Kale ile birlikte Dış Kale ve Orta Kale’nin de içinde bulunduğu planı görmek için buraya tıklayın. Savunma yönünden olduğu kadar mimari olarak da zarif ve etkileyici bir Selçuklu üslubu kullanılan kalenin doğusunda, kıyı şeridi koruyan kırmızı tonlarda bir kule görürsünüz. Bütün limana ve tersaneye hakim olan kule, Kızıl Kule olarak biliniyor.

alanya kalesi cift gezisi 400x266
kleopatra plaji 400x266

Alanya Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Alanya Kalesi her gün açık. Yaz döneminde 08:00 – 19:30 arası ziyaret edilebiliyorken, kış döneminde kapanış saati 17:00. Alanya Kalesi’ne giriş ücretli. Ancak Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Alanya Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kale, Antalya’ya 136km mesafede, ancak Alanya’nın tam merkezinde yer alıyor. Alanya’ya giderseniz, Alanya’nın her yerinden görülebilen kaleye mutlaka çıkın. Çünkü burası Alanya’da her iki tarafında güzelliğini kuşbakışı gösteren tek noktadır. Aracınızla geliyorsanız kalenin girişine kadar bol virajlı bir yoldan yukarı doğru tırmanırsınız. Girişin önünde ücretli bir otopark mevcut.