Petrin Tepesi

Petrin Tepesi

Prag Kalesi‘nin yakınında bulunan Petrin Tepesi yeşilliklerin bolca olduğu bir tepedir. Hem doğa ile iç içe olabileceğiniz, hem de Prag manzarasını izleyebileceğiniz yüksekçe bir tepededir.

Prag gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı burası, çünkü Prag’daki doğanın kalbi burası. Petrin Tepesi, bizim rotamızda Prag Kalesi’nden sonra geldiği için, anlatmaya yukarıdan başlıyorum. Ancak, Petrin Tepesi’ne nasıl çıkılır, nasıl gezilir bunu da yazıda bulacaksınız.

320 metre yüksekliğindeki Petrin Tepesi’ne ulaşmak, Prag Kalesi‘nden mümkün olabileceği gibi, Charles Köprüsü tarafından da yürüyebilirsiniz. İsteyenler füniküleri de tercih edebilir, ancak fünikülerle çıkarken Prag’ın muhteşem doğasını yaşayamazsınız. Yaya olmak biraz yorucu olsa da buna değer. Aşağıdan 6, 9, 12, 20, 22, 57, 58 ve 59 numaralı hatların geçtiği Üjezd durağında inip, yaklaşık 200 metre kuzeye doğru yürüyerek fünikülerin durağına ulaşabilirsiniz. Fünikülerin Üjezd durağı ile Petrin durağı arasındaki mesafe 500 metredir. Arada bir durak daha vardır, bu durak güzel bir manzarası olan ama yemeklerini tatmadığımız Nebozizek Restoranı‘na gitmek isteyenler içindir.

Petrin Kulesi

Petrin Tepesi‘nde bulunan en belirgin yapı Petrin Gözlem Kulesi‘dir.Petrin Kulesi, 1991 yılında Eyfel Kulesi‘nden ilham alınarak inşa edilmiş. 60 metre yüksekliğindeki kulenin en tepesine çıkmak mümkün.

Petrin Kulesi’nin tepesine 299 basamaktan sonra ulaşabilirsiniz. Ancak ücret karşılığı asansör kullanarak çıkabilir ve onlarca basamağı dönüşe saklayabilirsiniz. Petrin Kulesi’nin tepesine çıktığınızda ise, özellikle havanın açık olduğu zamanlarda Prag’ın harika şehir manzarasını görmeniz mümkün. Ayaklarınızın altında kalan Prag manzarası size, Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Vitus Katedrali ve unutamayacağınız birçok güzellikler sunacaktır. Petrin Kulesi, her gün 10:00 – 22:00 saatleri arasında açık.

Aynalı Labirent

Bir sergi için özel olarak yapılan eğlence çadırı daha sonraları Petrin Tepesi‘ne, Petrin Kulesi’nin hemen yanına taşınmış. Yapının içinde eğlenceli bir aynalı labirent var. Giriş kapısından girip, çıkışa doğru ulaşmak, ulaşırken yolunuzu kaybedip, kendinizden onlarca görmek müzenin eğlenceli kısmı.

Başka bir alanda ziyaretçileri eğri, uzun, şişman ya da zayıf gösteren aynalar grubu bulunuyor. Burada da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Odalardan birinde ise bir diorama hazırlanmış. 1891 yılında Çek Turist Kulübü’nün bir sergisi için hazırlanan diorama Charles Köprüsü’nde 1648 yılında İsveçlilere karşı yapılan bir çatışmayı anlatıyor. Yaz döneminde 10:00 – 22:00 arasında açık olan müze, kış döneminde 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.

Stefanik Gözlemevi

Petrin Tepesi’nde ziyaret edilebilecek başka bir yapı ise 1928 yılında inşa edilen gözlem kulesidir. Adını Slovak gözlembilimci Milan Rastislav Stefanik‘ten alan yapı, bünyesinde hala aktif olan teleskopları barındırıyor. Burası özellikle amatör astronomların ilgi alanına giriyor.

Komünizm Anıtı

Petrin Parkı’nın girişinde oldukça anlamlı bir anıt yer alıyor. 1948 – 1969 yılları arasında Çekoslovakya’da mağdur olanlar adına yapılmış. Özellikle politik mahkumların ne hale geldiğini net bir şekilde anlatıyor bu anıt. En önde bir insan figürü tam olarak görülüyorken, zamanla bu figürlerden kopan, giden parçaları ve uzuvları görebiliyoruz.

Heykeltıraş Olbram Zoubek tarafından 2002 yılında yapılan anıtın bulunduğu basamakları ikiye ayıran bronz bir çizgi görürsünüz. Bu çizginin üzerinde yazılı olan yazılarda ise komünizmden etkilenenlerin sayısı gösteriliyor.

205,486 tutuklu, 170,938 sürgün, 4,500 hapishanelerde ölen, 327 kaçmaya çalışırken vurulan, 248 idam edilen…