rotasenin.com

Pınara Antik Kenti: Likya’da Sözü Geçen Bir Şehir

admin
|

Xanthos Antik Kenti’nin nüfusu artınca, yaşlılardan oluşan bir grup Kragos Dağı’nın (Babadağ) tepelerinden birine yeni bir kent kurmuş, ismine de yuvarlak anlamına gelen Pınara veya Pinale demişler.

Pınara Antik Kenti’nin ismi buradan gelmiş. Pınara, yaşlı grubun önderliğinde Likya birliği kentleri arasında, tıpkı Xanthos, Patara, Olympos, Myra ve Tlos gibi 3 oya sahip en büyük altı kentten biri. Bu da Pınara’nın Likya’da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, 3 oy hakkı olması, Likya uygarlığında lafının geçmesi demek.

Pınara Antik Kenti’ne giriş ücretli mi ücretsiz mi bilemedik. Biz kenti ziyaret ettiğimizde, ortada bir gişe vardı, gişede girişin ücretli olduğuna dair yazı yazılıydı.

Ancak ortada ücreti verebileceğimiz, Müzekart’ı gösterebileceğimiz kimse yoktu. Biz de içeri girdik, girişteki park alanına park ettik ve yolumuza devam ettik.

Fethiye Pinara Antik Kenti Ormani
Gökyüzünü Kaplayan Ağaçlar
Fethiye Pinara Antik Kenti Kaya Mezarlari
Pınara Antik Kenti Kaya Mezarları

İlk hedefimiz sarp kayalıklara oyulmuş kaya mezarlarını görmek. Aracı parkettiğimiz noktada sarı tabelayla kaya mezarlarının olduğu alana doğru yöneliyoruz. Kısa süre sonra öyle bir noktaya geliyoruz ki, gökyüzü ağaçlarla kaplanmış, ağaç yoğunluğundan bulunduğumuz noktaya güneş ışığı giremiyor, değişik bir ortam oluştu bir anda.

Devam edip karşı tarafa, sarp kayalığın dibine gelince kaya mezarlarını görmeye başladık. Yerler dağdan düşmüş kayalıklarla dolu, bir yanda da kayalara oyulmuş mezarlar, ortalıkta kimseler de yok, bilmediğimiz bu diyarların gizemli ve hafif ürkütücü bir havası vardı.

Kaya mezarları sadece bu bölgede değil, çevredeki tepelerin çoğunda görmek mümkün. Açık alanda kafanızı kaldırıp etrafınıza bakınca mutlaka başka yerlerde de görürsünüz kayalara oyulmuş mezarları.

Seydikemer Pinara Antik Kenti Kaya Mezarlari
Seydikemer Pinara Antik Kenti Kayalara Oyulmus Mezarlar

Kaya mezarlarını geçtikten sonra agora, odeon ve akropol çıkıyor karşımıza. Tabii bu yapılardan günümüze sağlam bir yapı ulaşamamış.

Karşı tarafta ise, arkasında Babadağ’ın muhteşem manzarasının olduğu 3200 kişi oturma kapasiteli Pınara Antik Tiyatrosu‘nu görürüz. Bu antik kentteki en sağlam yapılar kaya mezarları ile kentin tiyatrosu.

Mugla Pinara Antik Kenti Kalintilari
Mugla Pinara Antik Kenti Agorasi

Pınara Antik Kenti’nde, MS 8.yüzyıla kadar yaşam devam etmiş, bu tarihten sonra ise kaderine terk edilmiş. Anadolu sınırları içinde, özellikle Likya bölgesinde önceden keşfedilmemiş birçok antik kentin keşfedilmesini sağlayan İngiliz Arkeolog Charles Fellows tarafından keşfedilir.

Tabii ki Charfes Fellows, keşfettiği ve incelediği antik kentlerde bulduğu birçok tarihi eseri gemiler aracılığıyla İngiltere’ye götürür. Günümüzde tüm bu tarihi eserler, İngiltere’de British Museum‘daki özel Likya salonunda sergileniyor.

Mugla Pinara Antik Kenti Tiyatrosu
Pınara Antik Kenti Tiyatrosu

Pınara Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Fethiye Kaş arasında yer alan D400 karayolunda ilerlerken Fethiye’den sonra 40.km’de Minare Köyü tarafına dönmeniz gerekiyor. Minare Köyü‘nü geçtikten 2,5km sonra Pınara Antik Kenti’ne varırsınız.

Pınara Antik Kenti çevresinde, 26km güneyde Ksantos Antik Kenti ve ona 6km mesafede Letoon Antik Kenti‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kendinizi doğaya atmak isterseniz 25km doğudaki Saklıkent Milli Parkı‘nda sulu dakikalar yaşayabilirsiniz. 3 oya sahip kentlerden biri olan Tlos Antik Kenti de Pınara’nın 25km kuzeydoğusunda yer alıyor.