rotasenin.com

Zilkale: Çamlıhemşin’de Kaya Üzerinde Tarihi Bir Kale

admin
|

Zilkale, çok uzaklardan yemyeşil ağaçların arasından sıyrılarak kendini belli eden, yanına yaklaştığınızda muazzam Fırtına Deresi’ne sahip manzaraya ev sahipliği yapan harika bir tarihi dinlenme noktası.

Zilkale tarihi

Zilkale, tarihi İpek Yolu üzerinde yer aldığı için eski dönemlerde konaklama ve haberleşmede önemli bir merkez konumundaymış.

Her ne kadar ismi kale olsa da, daha çok bir gözetleme kulesi ve gelen misafirlerinin konaklayabileceği bir yapı olarak kullanılmış. Trabzon İmparatorluğu tarafından kullanılan kale, hala sapasağlam. Karadeniz dağları arasında ihtişamıyla göz dolduruyor.

Rize Camlihemsin Zilkale Gezilecek Yerler
Çamlıhemşin'de önemli gezi noktalarından biri olan Zilkale ziyaretimiz sisli bir havada gerçekleşmişti. Havanın sisli olması mistik bir görüntü katıyor kaleye. Ama sisli olmasaydı çok daha yüksek dağların arasında olduğunu görebilecektik rahatlıkla. Öyle de güzel, böyle de güzel.

İpek Yolu’nun güvenliğini sağlayan Zilkale, Osmanlı Devleti’nde de kullanılmış. O dönemlerde ismi Aşağı Kale anlamına gelen Kale-i Zir‘miş.

Aşağı Kale olmasından anlaşılacağı üzere başka kaleler de varmış yol üzerinde. Kale-i Bala, Ciha Kalesi, Pazar Kız Kalesi ve Rize Kalesi civardaki kalelerin ismi, civar dediysem yakın değiller buraya tabii.

Rize Camlihemsin Zilkale Girisi
Rize Camlihemsin Zilkale Fotograflari

Denizden yüksekliği 700 metre olan kaleye çıktığınızda göreceğiniz manzara ise kalbinizin hoplamasına neden olabilir. Alabildiğine yeşillik ve orman manzarası. Ortada ise ince bir tül gibi akan Fırtına Deresi. Bu manzaraya karşı oturabilmeniz için ahşap banklar ve masalar bile düşünülmüş.

Rize Camlihemsin Zilkale Firtina Deresi Manzarasi

Zilkale özellikleri

  • Kalenin üç ana bölümü var. Dış kale, orta kale ve iç kale. Buradan geçenler dış kaleden girer, orta kalede bulunan ve depo olarak kullanılan yerlere yüklerini bırakırmış.
  • Vergi kaçakçılığını önlemek için Muhafız Odası denilen odalarda eşyaların kaydı tutulurmuş. bu eşyalar bir sonraki duraklarında tekrar sayılır ve eksik çıkarsa eşyaların satılmış olması anlamına gelirmiş. Bu durumda kişiden, satış yaptığı için vergi kesilirmiş.
  • Tarihi yapıdaki odalar arasında burada bulunan askerlerin ya da misafirlerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için bir ibadet odası ve en önemli özelliği olan 22 metre uzunluğunda bir kule yer alıyor.
  • Kulenin iç aksamları ahşaptan yapıldığı için günümüze kadar gelememiş. Kale güzel bir kale, ama tadına varabilmek için biraz tenha olması gerekiyor.

Rize Camlihemsin Zilkale Firtina Deresi Turu
Rize Camlihemsin Zilkale Restoran Kafe

Zilkale, Rize Çamlıhemşin tur firmaları tarafından turlar düzenlenen bir yer. Uğrak noktaları arasında yer aldığı için buraya dönem dönem kalabalık insan grupları gelebiliyor.

Kalenin yanı başında bu manzaraya karşı yemek yemek isterseniz diye Zilkale Kaledibi Cafe adında bir kafe restoran da hizmet veriyor. Araç trafiğinin sebebi buraya gelenlerden dolayı oluşuyor. Restoranda atıştırmalıklar, ızgara çeşitli ve dondurma gibi yiyecekler bulunabiliyor.

Zilkale giriş ücreti

Zilkale’ye giriş ücretli ve Müzekart geçerli değil.

Zilkale nerede?

Zilkale, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Çamlıhemşin’in merkezinde, Fırtına Deresi üzerinde yolu ikiye ayıran bir köprü var. Köprünün sol tarafı Ayder Yaylası’na doğru çıkarken, sağ tarafı ise 12 km sonra Zilkale’ye çıkıyor.

Zilkale yolu asfalt değil, ama toprak da değil. Kaldırım taşlarından oluşan bir yol. Hızlı gidilemiyor, ama Çamlıhemşin’in yol keyfi ve manzaraları sayesinde hıza gerek yok zaten.

Zilkale’ye kadar aracınızla gidebilir ve müsait bir yere parkedebilirsiniz. Ayder Yaylası Zilkale arası 30 km, ancak yol virajlı olmasından dolayı 45 dk sürüyor.

Zilkale’ye yazın gitmek daha mantıklı, çünkü kışın veya yağmurun bol olduğu dönemlerde sel ve toprak kayması gibi doğal afetler olabiliyor. Ekipler hemen müdahale etmeye çalışsa da yollar saatlerce kapalı kalabiliyor yayla yollarında.

Zilkale yoluna girmişken yakınındaki araçla gidilebilen yerlere de gitmekte fayda var. 6 km uzaklıktaki Palovit Şelalesi mutlaka görülmeli.