Roma Forumu ve Palatino Tepesi Antik Roma'nın Merkezi

Roma Forumu ve Palatino Tepesi Antik Roma'nın Merkezi

Latince’de Forum Romanum adındaki Roma Forumu, Antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir. Günümüzde yıkık dökük bir alan olarak görünen Roma Forumu’nda iş anlaşmaları yapıldığı alanlar, genelevler, adalet yönetimi, ticaret ve ibadet alanlarına ait yapılar burada toplanmıştı.

Antik Roma’nın merkezi Roma Forumu’nun içinde birçok yapı ve anıt mevcut. Bugün üzerinde otlar çıksa da, Antik Roma’nın kentsel alanlarının nasıl kullanıldığını net bir şekilde göstermekte.

Castor ve Pollux Tapınağı

7 metre yüksekliğindeki tapınak tarihte birçok defa yıkılmış olmasına karşın tekrar inşa edilmiş. Bugün görünen hali Augustus’un evlatlığı olan Roma İmparatoru Tiberius‘tur. Adını Yunan mitolojisinde Zeus’un Leda’dan olan ikiz çocuklarından alır.

Roma Forum Castor Pollux Tapinagi

Septimius Severus Kemeri

İmparator Septimius Severus ve oğulları Caracalla ile Geta‘nın Partlara karşı kazandığı zaferin anısına yapılmış bir kemerdir. Septimius Severus öldükten sonra oğulları ayrı düşmüş ve Caracalla, Geta’yı öldürtmüştür. Geta ile ilgili tüm anıları silmek isteyen Caracalla, hatırlarsanız Cendere Köprüsü‘ndeki sütunu da yıktırmıştı.

Roma Forum Septimius Severus Kemeri
Roma Forum Septimius Severus Kemeri Gezisi

İtalyan ressam Canaletto‘nun 1742 yılında Roma Forumu ile ilgili çizdiği resimde, forumun kemer üzerinde biriktirdiği tortuyu görebiliyoruz. Bu topraklar, sonradan yapılan arkeolojik kazılar sonucunda temizlenmiş ve forum bugünkü halini almıştır.

Canaletto Roma Septimius Severus Resmi

Fokas Sütunu

Bizans İmparatoru Fokas’ın onuruna ithaf edilmiş Fokas Sütunu, Roma Forumu’na yapılan 13.6 metre uzunluğundaki son eklentidir.

Roma Forum Fokas Sutunu

Antoninus ve Faustina Tapınağı

Hadrianus’un imparatorluğundan sonra tahta geçen Antoninus, uzun süre tahtta kalmış ve Hadrianus gibi barışçıl bir adam olarak görev yapmıştır. Antonius, karısı Faustina ile gerçek bir aşk yaşamıştır. Öyle ki karısı öldükten sonra 20 yıl daha imparator olarak devam etmiş, ancak bu dönem karısının sevgisini azaltmamıştır. Bu tapınak işte bu çifte adanmış bir tapınaktır.

Roma Forum Antonius Faustina Tapinagi

Bu yapılar Via Sacra adındaki Kutsal Yol’un her iki yanına sıralanmışlar. Via Sacra, Roma Forumu’ndan Colosseum’a kadar uzanan yola verilen addır.

Vesta Bakirelerinin Evi

Roma Forumu’nda 30 yıl hizmet etmekle görevlendirilen Vesta bakirelerinin amacı, forum içerisinde yanan ateşin sönmemesini sağlamaktı. Vesta rahibeliği Roma’da çok kutsal bir konumdu. Bu tür kadınlara büyük ayrıcalıklar tanındığı gibi bakireliklerinin bozulması ya da ateşin sönmesi gibi durumlarda da cezalandırılırlardı.

Roma Forum Bakirelerin Evi

Roma’nın önceki yıllara ait kalıntıları üzerine yapı yapma geleneği nedeniyle birkaç yüzyıla ait yapılar birlikte gösterilir. Aralarında Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Romulus Tapınağı, Titus Zafer Takı, Satürn Tapınağı, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı yer olan Rostra, Roma Senatosu’nun bulunduğu Hostilia Mahkemesi gibi birçok tarihi yapı, tapınak ve kilise Roma Forumu’nda konumlandırılmıştır.

Palatino Tepesi

Palatino Tepesi’ne çıkmak için Vesta Bakirelerinin Evleri’nin yanındaki merdivenleri kullanın. Palatino Tepesi’e çıkmadan forumdan ayrılmayın, yoksa içeri giriş için tekrar ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Roma Forum Palatino Tepesi

Palatino, Roma’nın yedi tepesinden biri ve merkeze en yakın olanıdır. Roma Forumu’ndan 40 metre yüksekte yer alan Palatino Tepesi, mitolojik anlamda da önemlidir. Roma Mitolojisi’ne göre Roma’yı kuran Romulus ve Rumus kardeşler bir dişi kurt tarafından burada bulunmuş ve hayatları kurtarılmıştır.

Kolezyum ziyaretinizin bir parçası olan ve Roma gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken bu tarihi yapı kompleksi, Roma’nın yapısal düzenine ilişkin fikirler veriyor. Roma Forumu gezinize yaklaşık 2 saat ayırabilirsiniz.