Yurtdışına Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Uzun soluklu ya da haftasonu süresince, tek başına ya da çift olarak seyahate çıkıyor olun, seyahate çıkmadan önce hafif bir gerginlik yaşarız. Bu gerginlik bizi yapmamız gereken şeyleri alıkoyan, unutmamızı sağlayan bir zihinsel duruma, kafa karışıklığına sokabilir.

Seyahatlerimizi rahat geçirmek için hazırlık aşamasında ve evden çıkarken yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Bu yaptıklarımızı gözümüz arkamızda kalmasın, acaba ocağı kapattım mı, pencereyi açık mı bıraktım gibi düşünceler olmasın diye tek bir makale altında bulundurmak istedim. Bu yazıda seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler birkaç öneri bulacaksınız.

1Erkenden Uçak Bileti, Otel ve Araç Rezervasyonu Yaptırmak

Uçak biletlerini, erkenden almanın, otel rezervasyonlarını günü gelmeden yaptırmanın birçok faydası var. Öncelikle biletlerin fiyatı çok daha uygun olur ve çok para verdim derdine girmemiş olursunuz. Erken rezervasyon yaptırdığınız takdirde bilet alma, fiyat artışı gibi etkenler sizi etkilemeyecek, dolayısı ile seyahat kısmına daha çok vakit ayıracaksınız. Araç kiralarken de, kiralama işini son ana bırakmak araçların kalmamasına neden olabilir. Her rezervasyonu geçe kalmadan, vaktinde yaptırmak en iyisi.

2Rezervasyon Biletlerinizi ve Evraklarınız

Pasaportunuzu ve uçak, otel, tren, otobüs biletleriniz, artık ne varsa onların da birer çıktılarını yanınızda bulundurun. Çünkü bazı yerlerde mailinizde olsa bile, görevli kişiler, biletinizi ya da rezervasyonunuzu kağıt üzerinde görmek istiyorlar. Bu bizim de başımıza geldi, sonra çıktıcı arar durursunuz. Pasaport fotokopisi dahil aynı belgeleri kendinize mail olarak da atın. Yurtdışına çıkarsanız pasaport kontrolünde size nerede kalacağınıza, kaç gün kalacağınıza dair bazı sorular sorabilirler. Siz de yanınızdaki belgeleri çıkartarak mevzuyu belgeleriyle anlatırsanız sizi zorlamazlar. Araç kiralamak için adınıza ehliyet ve pasaportlarınızın da cüzdanda olduğuna emin olun.

3Uçuşunuza 24 Saat Kala Check-In Yapmak

Havaalanına gitmeden önce yapacağınız check-inlerde bilet almak için bilet kuyruğuna girme derdiyle uğraşmanız gerekmez. Bavulunuz yoksa e-posta adresinize gelen ya da sms olarak gelen bilet bilgilerinizle direkt geçiş yapabilirsiniz. Bavulunuz varsa sadece bavul için ayrılan kontuarlara geçerek işleminizi yine hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Online check-in yerine havalimanlarında bulunan kioskları da kullanabilirsiniz.

4Faturalarınızı Ayarlayın

Seyahat esnasında ödemelerimizin gecikmesini istemeyiz. Özellikle kredi kartı ve kredi ödemelerimizin gecikmeleri sonradan başımızı ağrıtabilir. Bu tip vaziyetlerin önüne geçmek için ödemelerimizi talimatlandırarak, ödeme günü geldiğinde ödenmesini sağlayabiliriz. Faturalarımız için de otomatik ödeme talimatı verirsek gözümüz arkada kalmaz.

5Gelen E-Postalarınıza Otomatik Cevap Özelliği

Müşterilerle çalışıyorsanız ve size özel asistanınız yoksa size gelen mailleri cevapsız bırakmak müşteri tarafında hoş karşılanmayabilir. Size bir şekilde ulaşamayan müşteriler, cevap vermediğiniz için rahatsızlık duyabilir. Bu tip sıkıntıların önüne geçmek için size gelen e-mailleri, tatilde olduğunuzu ve tatil dönüşü müşteriye geri dönüş yapabileceğini belirten bir mail ile otomatik olarak cevaplandırma seçeneğini aktif edin.

6Bagaj Hazırlıkları

Bagajınızı hazırlamaya son anda başlamayın, birkaç gün öncesinden hazırlayın ve son gün günlük hayatta kullandığınız şarj cihazlarını ve diş fırçası/macununu da yerleştirmeyi unutmayın. Seyahatinizde elektronik cihazlarını daha rahat şarj etmek için yanınızda kolay taşınabilir çoklu priz bulundurun. Seyahatlerde en çok kullanacağınız teknolojik cihaz telefon olduğundan, yedek güç ünitesi olarak görev gören bir powerbank almayı unutmayın. Haritalar, fotoğraflar, videolar telefonunuzun bataryasını emdiğinde ortada kalmazsınız.

7Evi Seyahate Hazırlamak

Evden çıkmadan önce yapmanız gereken şeyler var. Geri döndüğünüzde evi istediğiniz gibi bulmak için evden çıkmadan ortalığı şöyle bir toparlayın. Evde bulunan çöpleri atın. Etrafta çamaşır ve bulaşık kalmasın, hepsi temiz ve yıkanmış olsun. Temiz bir evden ayrılmanın bizce olumlu bir etkisi var. Önemli ve büyük cihazlarınızın fişini çekin. Su vanasını kapatın. Ocağın kapalı olduğuna emin olun. Uzun vadeli bir seyahate çıkıyorsanız buzdolabını boşaltın ve fişini çekin. Evden çıkarken de tüm pencerelerin kapalı olduğuna emin olun. Uzun süreli seyahate çıkıyorsanız evdeki bitkileri sulamak için komşunuza veya bir yakınınıza anahtar verin. Balkon kapısını, daire kapısını kapatın ve kilitleyin.

8Seyahat Planınızı Paylaşmak

Seyahat planınızı bir başkasıyla paylaşın. Siz seyahatteyken rotanızı, hangi gün nerede kalacağınızı yakınlarınızın bilmesinde büyük fayda var.

9Kredi Kartı Kontrolü ve Nakit Para

Kredi kartı kullanıyorsanız, kartınızın yurt dışına kullanımının açık olup olmadığını, mutlaka mobil uygulamalardan veya bankanızı arayarak öğrenin. Yanınıza ihtiyacınızdan fazla para almayın, ne olur ne olmaz.

10Cep Telefonu Hazırlıkları

Seyahate çıkmadan önce indirmeniz gereken haritalar, çeviri için diller varsa evde hazır wifi varken indirin. Böylece yurtdışında wifi aramaya gerek kalmadan telefonunuzu turistik amaçlı kullanabiliyor olursunuz. Haritanızda gideceğiniz müzeleri ve turistik yerleri pinlerseniz GPS’i de açarak hızlıca ulaşabilirsiniz oralara. Telefonların GPS denilen konum özelliği internet olmadan çalışabiliyor. Cep telefonunuzdaki bugüne kadar çekilmiş olan fotoğrafları bilgisayarınıza yedekleyip, telefonunuzdan silin ki boşuna yer kaplamasın. Cep telefonlarınızın yurtdışı aramalara kapalı olduğuna emin olun. Aksi halde yurtdışına özel tarifelerden nasibinizi alırsınız. Mobil datayı da kapatmayı unutmayın.

11Uçuş Sonrası İçin Bilgiler

Uçağınızdan indikten sonra konaklayacağınız otele ya da hostele ulaşım imkanlarını iyice öğrenin ve bir yere not edin. Taksi ulaşımının ücretlerini, UBER kullarak ulaşım imkanının olup olmadığını, otobüs saatlerini, gece ulaşımı sağlıyorsanız otobüslerin gece seferlerinin olup olmadığını ve biletlerin nereden temin edilebileceği, otelinizin servisinin olup olmadığını gibi temel bilgileri öğrenin.