TCG Gayret Gemi Müzesi

TCG Gayret Gemi Müzesi

Türkiye’nin ilk gemi müzesi olarak hizmet veren Gayret Gemi Müzesi, Kore ve Vietnam savaşlarında önemli bir rol üstlenmiş, birçok tatbikatta kullanılmıştır.

1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımı tamamlanan TCG Gayret adındaki gemi, yapıldığında USS Eversole olarak adlandırılmıştı. Japonya’nın, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı, Pasifik Okyanusu’nun kilit noktasında sayılan Midway Adası‘nı almak ve Amerika’nın uçak gemilerini yok etmek amacıyla başlattığı Midway Savaşı, Japonya’nın şifrelerinin çözülmesiyle Amerika lehine gelişmiştir. Midway Savaşı sırasında hayatını kaybeden donanma pilotu Teğmen John Eversole‘ün adının verildiği USS Eversole, üretildikten sonra aynı yıl suya indirilmiş ve göreve başlatılmıştır.

TCG Akar akaryakıt gemisinden seyir haldeyken akaryakıt ikmali yapabilen ilk gemi olan Gayret Gemisi, bulunduğu görev süresince birçok savaşta görev almış, çeşitli harekâtlara katılmıştır. Özellikle, katıldığı Kore Savaşı’nda gösterdiği başarılardan ötürü çeşitli ödüller almaya hak kazanmıştır. Bu başarılarından sonra ismine, mükemmel anlamına gelen excellent kelimesinin baş harfi olan E eklenir.

Gayret Gemi Toplari
Gayret Gemi Muzesi Gezisi

1973 yılında Türkiye’ye satılan ve Gayret-i Vataniye muhribine izafeten adının TCG Gayret olarak değiştirildiği gemi, teknolojik ömrünü tamamlayana kadar, yani 1995 yılındaki emekliliğine kadar görevde kalır. Kültürel anlamda katkıda bulunmak adına Türkiye’nin ilk müze gemisi olarak, 1997 yılında İzmit Yelken Kulübü’nün yanında hizmete açılan gemi, müze içerisindeki askerler tarafından idare ediliyor. Müzeye giriş yaptığınızda yandaki gişeden bilet alarak gruplar halinde, bir asker rehberliğinde gezdiriliyor ziyaretçiler. Gemide fotoğraf çekmek isterseniz 12 TL vermeniz gerekli. Bu ücrete Hızırreis Denizaltısı’nda da fotoğraf çekme izni dahil.

Gayret Gemi Muzesi Rehberi
Gayret Gemi Muzesi Gezi Rehberi

TCG Gayret gemisinin komutan kamarası, makine dairesi, mutfağı ve çamaşırhanesi orijinal haliyle sergileniyor. Cansız mankenlerin yerleştirildiği odalar, dönemin durumunu canlandırabilmek adına yardımcı olmayı amaçlıyorlar.

TCG Gayret Gemisi, Pazartesi ve Salı günleri dışındaki tüm günler 09:00 – 17:30 saatleri arasında, Hızırreis Denizaltısı ile birlikte ziyaret edilebilir.