rotasenin.com

Güvercinada Kuşadası

Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, uzunca bir süre restorasyon sürecinde olduğu için kapalı kaldı. Muhteşem günbatımı manzarası, akşam ışıklandırmaları ve Kuşadası’nın güzelliğine gece gündüz eşlik etmesi nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilgilendiği tarihi bir yapıdır.

Güvercinada Kalesi, 1830’lü yıllarda Osmanlılar tarafından büyük bir kısmı onarılmış. Osmanlı döneminde denizlerden ve Yunan adalarından gelen saldırıları önlemek amacıyla karakol olarak kullanılmış.

1821 yılında Mora Yarımadası’nda yaşayan Yunanlılar, Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanmış, bu isyan Mora isyanı olarak biliniyor ve isyan sonucu Yunanistan bağımsızlığını kazanıyor.

Kusadasi Guvercinada Kalesi Gorulecek Yerler

Güvercinada eskiden salt bir adaydı, karadan ulaşımı ancak sandallarla mümkün olabiliyordu. Günümüzde kara ile ada birleştirilmiş, yaya olarak ziyaret edilebiliyor. Güvercinada’ya doğru ilerlerken sağ tarafta göreceğiniz teknelerle Kuşadası ve çevresini günübirlik tekne turları aktivitesine katılmanız mümkün. Hatta kişi başı 5TL’ye gün batımı turları yapılıyor mesela, 1 saatlik bir gezi ama ilginizi çekerse değerlendirilebilir.

Kusadasi Guvercinada Kalesi Tekne Turlari
Kusadasi Guvercinada Kalesi Toplari

Güvercinada yolu üzerinde teknelerin karşısında, sol tarafta ise Güvercinada’nın eski fotoğraflarını görebilirsiniz. Kısmen ayakta kalan duvarları, sadece kayıklarla sağlanan ulaşımı ve kalenin tamamen eski görüntüsü fotoğraflar üzerinden çok rahat anlaşılıyor.

Kusadasi Guvercinada Kalesi Duvarlari
Kusadasi Guvercinada Kalesi Tarihi

Yapıların eski fotoğrafları sevenlerin ilgisini çekeceğine eminim. Restorasyon öncesi ve sonrasını kıyaslama yapmak da kolay oluyor bu fotoğraflarla. 1960’lı yıllara gelindiğinde kale ile ada arasına bir bağlantı yolu yapılmış ve günümüzdeki halinin temelleri atılmış.

Liman içinde bir küçük adacık vardır. Yuvarlak şekilli yalçın bir kaya üzerine oturmuş olan adanın sağlam bir kaleciği vardır. Etrafı 100 adımdır. 40 askeri ve 10 tane balyemez topu ile bir kale komutanı vardır. Ki bunlar, dört bir çevresinde kuş uçurtmaz biçimde limanı korurlar. Bu ada Kuşadası’nın mendirek kalesidir. Her gece berideki kaleden tüfeklerini ve silahlarını kuşanmış, gösterişli ve eli silah tutan 10 yiğit er imdada yetişirler, nöbete gelirler. Ve Kuşadası denilmesinin nedeni bu adacıktır. Ki her yıl bu küçük adaya birçok kez binlerce kuş gelir, konmadan başka yere gitmezler. Tılsımlı ve büyülü küçük bir adacıktır. – Ünlü gezgin Evliya Çelebi

Güvercinada Kalesi’ne giriş ücretsiz. Birkaç top karşılar sizi öncelikle. İçeri giriş yaptığınızda her yerin oldukça bakımlı olduğunu fark edersiniz.

Kalenin ortasında, etrafı gözetlemek için inşa edilen gözetleme kulesi önemli bir iskeleti muhafaza ediyor. 1998 yılında Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı Kavaklı Burun Koyu’nda karaya bir balina vurmuş ve tüm ilgiyi üzerine çekmiş.

Nadir olarak görülen bu türün Fin Balinası veya Uzun Balina ismi verilen bir türe ait olduğu saptanmış. Gerekli çalışmalar ve incelemeler yapıldıktan sonra, halkın bilinçlenmesi için müzeye kaldırılmış. Güvercinada’nın gözetleme kulesinde birkaç gemi maketi ile birlikte bu balinanın iskeletini de görebilirsiniz.

Güvercinada Kalesi Fin Balinası İskeleti
Güvercinada Kalesi Fin Balinası İskeleti

Güvercinada Kalesi’ni tamamen çevreleyen duvarları yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda. Sığla Sancağı Mütesellimi İlyas Ağa tarafından 1826 yılında yaptırılan bu duvarların inşası için gerekli taşlar hemen karşıdaki Yılancı Burnu tarafından getirilmiş.

1530’lu yıllarda Güvercinada’daki iç kalenin Barbaros Hayreddin Paşa tarafından tekrar yaptırıldığı bilgisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın heykelinin de kaleye dikilmesine neden olmuş. Heykeli gözetleme kulesinin yanında görebilirsiniz.

Kusadasi Guvercinada Kalesi Barbaros Hayrettin Pasa
Kusadasi Guvercinada Kalesi Gezilecek Yerler

Kuşadası Güvercinada nerede ve nasıl gidilir?

Güvercinada, Kuşadası’nın merkezi olan Ege Port’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Güvercinada Caddesi üzerinde yer alan adaya araç ile gitmek isterseniz aracınızı Kuşadası merkezde müsait bir yere park edip yürüyebilirsiniz ya da Güvercinada’nın tam karşısında yer alan otoparka bırakabilirsiniz. Otopark, en fazla 1 saat sürecek Güvercinada gezisi için biraz pahalı.